EMLAK KREDİSİ - MORTGAGE

Bankalar veya finans kuruluşları kira öder gibi konut sahibi olmak isteyenlere saytın alınacak evin ipotek edilmesi karşılığında 15-20 yıl gibi uzun vadeli konut kredileri kullandırır. Mortgage ile aldığınız eve hemen yerleşebilirsiniz ve kira ödemekten kurtulursunuz. Ama yükümlülüklerinizi tamamlayıncaya kadar o ev sizin değildir. Mortgage değerli bir evraktır; dolayısıyla borcunuzu ödememe durumunda banka, ipotekli konutu satışa çıkarıp kalan borcu tahsil etme hakkına sahiptir. Tüm kredi borcu tamamlandığı zaman ise ipotek kalkar, o ev artık mortgage kullananın olur.

 

Mortgage alırken nelere dikkat etmelisiniz?

En önemli detay ayırabileceğiniz bütçe miktarı. Mortgage ile bir ev alırken evin değerinin %25'ini peşin ödeme mecburiyeti vardır; kalan %75 için banka size kredi kullandıracaktır. Bu durumda aylık ödenecek taksit tutarını belirlerken hatırlamanız gereken nokta, işten ayrılma ve taksidi ödeyememe durumunda kalırsanız, 2 ödeme gecikmesi sonunda bankanın evi hemen satışa çıkaracağıdır. Bu durumu göz önünde bulunarak, herhangi bir sıkıntılı durumda ödeyebileceğiniz kadar miktarda borç yükü altına giriniz. 

Mortgage sisteminin konut kredisinden farkı nedir?

* Mortgage sisteminin faiz oranları daha yüksektir.

* Mortgage sisteminde iki türlü faiz oranı vardır; sabit ve değişken.  Sabit faiz oranını tercih ederseniz ödemeleriniz bitene kadar ülkenin ve ekonominin durumu ne olursa olsun o sabit faiz oranı üzerinden taksit ödenir. Değişken oran seçildiği zaman Türkiye'deki enflasyonun ve banka faizlerinin iniş ve çıkışlarına göre taksit miktarları yükselip azalabilir. Genelde sabit oranın tercih edilmesi faydalıdır; çünkü Türkiye şartlarında enflasyon ve faizler çeşitli sebeplerden büyük farklılıklar gösterebiliyor. 

* Konut kredisi kullanıldığı zaman bir taksit süresi içerisinde iki kere taksitin ödemesi aksatıldığında yürürlükte olan tüketici yasasına göre bir yıl telafi süreniz vardır. Fakat mortgage da banka, ödemelerinizi iki ay aksattığınız takdirde hemen verdiğiniz peşinatı ve o güne kadar yaptığınız taksit ödemelerini size geri iade ederek mülkünüzü açık arttırma ile başka kişilere satma hakkına sahiptir.

 

Mortgage ile alınan konut borcu bitmeden satılabilir mi?

Mortgage sistemi ile ev almış olan kişiler, ödeme ile ilgili bir sorun yaşadıkları takdirde gayrimenkullerine müşteri bulabilir ve satabilirler. Fakat bunu ilk önce banka ile görüşmek mecburiyetindedirler. Çünkü Mortgage sisteminde gayrimenkulün asıl sahibi son taksit ödenene kadar bankadır. Bu durumda eğer eviniz almak isteyen müşterinin elinde nakit parası varsa bankaya gidilip sizin kalan borçlarınız kapatılarak satış işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Eğer alıcı da mortgage sistemi ile almak istiyorsa yine birlikte bankaya gidip bankanın onayladığı şartlarda devir teslim işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

EV KİRALAMA VEYA SATINALMA

Ve yeni evinize geçeceksiniz. Belki bir eviniz var, belki de kiralık ya da satılık arıyorsunuz. Size tavsiyemiz ev kiralarken ya da satın alırken güvendiğiniz bir emlak profesyoneline danışmanız.

EMLAK KREDİSİ - MORTGAGE

Mortgage nedir? Mortgage (Tutsat) sistemi, herhangi bir taşınmaz malın sahibi olan kişi ya da kurumdan belli şartlar ve koşullar çerçevesinde, bankalar aracılığıyla  başka kişi ya da kuruma geçmesi işlemidir.

EVLİLİK HEDİYE LİSTESİ

Gün geçtikçe daha sık karşılaştığımız 'evlilik listeleri' evliliğe hazırlanan çiftler için can simidi. Bu uygulamayla birlikte çiftler 'hatırası var' diyerek sakladıkları ve yer kaplayan hediyeleri ne yapacaklarını düşünmek zorunda kalmıyorlar.

EVLİLİK ALIŞVERİŞ İHTİYAÇ LİSTESİ

Evlilik hazırlıklarının en keyifli fakat en masraflı kısmı, oturacağınız evin hazırlanmasında karşınıza çıkar. Evinizi kurarken almak isteyebileceğiniz tüm ürünler aşağıda listelenmiştir.

EMLAK TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

Bir ev kiralamak veya satın almak için emlakçılarla konuşurken söylenenleri anlamakta zorluk yaşıyorsanız, emlak terimleri sözlüğümüze göz atın. Mortgage, ayni haklar, cebri satış ve diğerleri

EV ELEKTRONİĞİ SATIN ALMA REHBERİ

Evinize elektronik eşyalar satın alırken nelere dikkat etmeniz gerekir? Elektrikli süpürge veya Televizyon almanın incelikleri... Süpürgeyi kaç Watt almalı? Plazma ekranlı TV mi almalı LCD mi? Full HD çözünürlük nedir?

FIRIN - OCAK SATIN ALMA REHBERİ

Fırında pişen leziz yemeklerin kokusunun evi kaplamasından daha keyifli bir şey olamaz; ancak evde yemek pişirmek aynı zamanda, kir, yağ, nem ve odaları kaplayan duman anlamına gelebilir. 

BULAŞIK MAKİNESİ SATIN ALMA REHBERİ

Bulaşık makinelerinin zamandan tasarruf sağladığını biliyoruz; ancak aynı zamanda, elde bulaşık yıkamaya oranla çok daha fazla enerji ve su tasarrufu sağladıklarını da biliyor muydunuz? 

ÇAMAŞIR MAKİNESİ SATIN ALMA REHBERİ

Çamaşır makinesi en dayanıklı beyaz eşyalardan biri olmakla beraber elektrik faturalarını da en çok etkileyenidir. Alacağınız makineyi, ne kadar sıklıkla ve miktarda çamaşır yıkayacağınızı göz önünde bulundurarak dikkatlice seçiniz. 

BUZDOLABI SATIN ALMA REHBERİ

Buzdolabı en pahalı ev aletlerinden olduğu için satın alırken ihtiyaçlarınıza tam anlamıyla cevap verdiğine emin olmalısınız. Buzdolabı satın alırken aşağıdaki noktaları gözönünde bulundurmakta yarar var:

BEYAZ EŞYA SATIN ALMA REHBERİ

Beyaz eşya konusunda seçeneklerin bolluğu, yeni ev kurma hazırlığında olan gelin-damat adaylarını çıkmaza sokuyor. Uzun yıllar kullanacapınız bu alışverişi yaparken dikkat etmeniz gereken noktalar aşağıda listelenmiştir:  

MOBİLYA SATIN ALMA REHBERİ

Mobilya alacakların özellikle aşağıdaki konulara dikkat etmeleri önerilir: Mobilya alırken mutlaka birden fazla mağaza gezin ve tüm modelleri görmeye çalışın. Ne kadar çok çeşit görürseniz, beğeninize ve bütçenize uygun bir mobilya seti bulmanız o kadar kolaylaşır.