Malzemeler

1 paket oda sıcaklığında bitkisel margarin
4 yemek kaşığı sıvıyağ
1,5 su bardağı pudra şekeri
1/2 paket kabartma tozu
1 paket şekerli vanilin
3,5 bardak kadar un
3 dolu yemek kaşığı kakao

Süslemek için:
Damla çikolata

Hazırlanışı

Öncelikle hamur malzemeleri birlikte yoğrulur. Yoğrulan hamur iki parçaya ayrılır. Bir parça sade halde kalırken diğer parçaya kakao ilave edilip tekrardan yoğrulur. Kakaolu hamur merdane yardımıyla açılır su bardağının tersiyle ayıcığımızın için yuvarlak parçalar çıkarılır kenara alınır bütün hamurumuz bitince dek aynı işleme devam edilir.

Beyaz hamurumuzda açılır pet şiselerin kapağıyla yuvarlaklar elde edilir. Ayıcığımızın yapımı için ayırdığımız kakaolu yuvarlaklara beyaz hamurdan elde ettiğimiz 2 adet yuvarlak kulak olrak kullanmak üzere kakaolu yuvarlakların altına çok fazla bastırılmadan yerleştirilir. Ayıcığımızın ağız kısmı içinse bir beyaz yuvarlak daha alınıp kakaolu yuvarlağımızın tam ortasına yapıştırılır.

Gözler ise beyaz hamurumuzdan minicik yuvarlak yapıp kakaolu yuvarlağın üzerine yerleştirilir. Son olarak gözlere ve burunlara damla çikolata batırılır ve yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine yerleştirilir 150 dereceli fırında üzerinin çok fazla kızarmasını beklemeden çıkarılır.