Çiftlerin Düğün Tarihi Seçerken Yaptığı 9 Hata Uzmanlar kaçınılması gereken en yaygın hataları açıklıyor.

Partnerinizin teklifini kabul ettikten sonra işe koyulma zamanı geldi. Düğün planlama sürecinin ilk adımlarından biri? Tabii ki düğün tarihi seçmek.

Düğün Mekanınızın Uygun Olduğu Tarihleri Seçin

Düğün mekanı ve tedarikçilerinizle uygunluğu onaylamak için bir tarih belirlemeniz gerekecek, dolayısıyla CM Events & Design’in düğün planlayıcısı Candice Patterson, ideal gününüzü en azından bir yıl önceden netleştirmeyi öneriyor. “Evet” demenizi etkileyen birçok faktör olsa da, genellikle Mayıs’tan Ekim’e kadar olan Cumartesi günleri (düğün sezonu olarak adlandırılan) evlenmek için yılın en popüler zamanlarıdır. Bununla birlikte, düğün tarihiniz yıllar sonra kutlayacağınız tarih olacak, bu nedenle sizin ve aşk hikayenizle uyum sağlayacak bir tarih seçmek önemlidir. Düğün tarihinizi aldıktan sonra anlaşmak istediğiniz düğün mekanının dolu olduğunu öğrenirseniz, mekan değiştirmek zorunda kalırsınız.

Düğün Ekipleriyle Ortak Bir Tarih Kararlaştırın

Düğün tarihinizle ilgili diğer düğün servisi sağlayıcılarla da iletişim kurmak da önemlidir, ancak birçok çift bu adımı atlar. Hayranlık duyduğunuz belirli bir fotoğrafçı veya gözünüze kestirdiğiniz bir canlı müzik grubu varsa, evlenme yemini edeceğiniz günün onlar için de uygun olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Düğün tarihinizi netleştirmeden önce, tedarikçilerinizin çakışan bir görevi olmadığından emin olun.

Resmi Tatillere ve Fuarlara Dikkat Edin

Düğün tarihinize karar verirken resmi tatiller ve şehirde düzenlenen büyük etkinlikler konusunda bir fikriniz olmalı, çünkü çevredeki etkinlikler seyahat gecikmelerine ve dışarıdan gelen konukların otel konaklamalarıyla ilgili sorunlara neden olabilir. Tercih ettiğiniz düğün tarihiniz boyunca, işlevinize müdahale edebilecek ve misafir deneyimini zayıflatabilecek maratonlar, konserler, festivaller, spor etkinlikleri ve diğer büyük ölçekli etkinlikler için şehir takviminizi kontrol edin.

Kendi Programınızı Gözden Geçirin

Planlama aşamalarında bu kadar çok farklı detayla uğraşırken, önceden planlanmış bir görevi unutmak mümkün olabilir. Düğün tarihinizi güvence altına almadan önce, gelecekteki eşinizle oturun ve birlikte uygun olduğunuz tüm boş hafta sonlarını belirleyin. Herhangi bir iş yükü, gözlem günleri, aile geleneği veya yaklaşan seyahat planlarına dikkat edin. Bu ayrıca yoğun hafta sonlarını elemek suretiyle aramanızı daraltmanıza yardımcı olacaktır.

İlişkinizdeki Önemli Tarihleri Unutmayın

Düğün tarihinizi kendi uygunluğunuz veya mekanınızın uygunluğuna göre seçmek kesinlikle önemlidir, ancak duygusal günleri akılda tutmayı unutmayın. Örneğin, evlenmek için tanıştığınız günün veya ilk buluşmanızın yıldönümünde “Evet” demek, özellikle hafta sonuna denk geliyorsa, evliliğinizi kutlamanın dokunaklı ve romantik bir yoludur. Misafirlerinize düğün tarihinizin önemini programlarınızda anlatabilir veya dekorunuzun her yerinde görülen bir motif haline getirebilirsiniz. Bununla birlikte, esnek bir yaklaşım benimsemek önemlidir çünkü bu anlamlı tarih, programınızla çakışabilir ve mekan seçeneklerinizi sınırlayabilir.

Çok Tercih Edilen Tarihlere Dikkat Edin

9/23/23 veya 2/24/24 gibi tekrar eden rakamlarla düğün tarihleri, düğün yapmanın en popüler günlerindendir. Çoğu çift, en özel şekilde evlenmek ister, bu nedenle bir desen veya dizi içeren tarihler arzu edilen bir seçimdir. Bu özellikle spiritüel çiftler için geçerlidir çünkü tekrar eden rakamlar numerolojiye dayalı olarak evrenden önemli bir mesaj iletir. Bu tarihler için birçok başka çiftin yarıştığından dolayı, daha pahalı fiyatlar ve mekanlar ve tedarikçiler için daha az uygunluk yaşarsınız.

Sevdiklerinize de Danışın

Bir karar vermeden önce, yakın aile üyelerinizle, düğün partisi üyeleriyle ve diğer VIP konuklarınızla tarihleri tartışın ve onaylayın. Ayrıca, yıllık bir aile tatili veya aile veya arkadaş grubundan başka bir düğün gibi başka bir etkinliği olan kimsenin sizinkiyle çakışmadığından emin olun, böylece ikisinden birini seçmek zorunda kalmazlar. Çevrenizden başka birinin sizinle aynı yıl evleneceği durumunda, iki etkinliğin de eşit aralıklarla dağıtıldığından emin olun. Seyahat varsa özellikle bir ay aralık iyi bir tampon olabilir.

Hava Durumuna Dikkat

Hava Durumu, insanların düğün tarihlerini etkileyen en büyük faktörlerden biridir. Yerel veya uzak bir mekanda evlenecekseniz, katılan herkes için daha konforlu bir deneyim garanti etmek için bölgedeki hava durumu tahminlerini incelemenizi önerir. Kötü hava koşullarından, kar fırtınalarından veya kasırgalardan kaçının ve özellikle dış mekanda evleniyorsanız, yağışlı mevsimlerden kaçının. Çoğu yer, Mayıs’tan Ekim’e kadar ılıman koşullara sahiptir, ancak tümü mekanınıza bağlıdır, bu yüzden hava durumu uygulamasını kontrol edin ve planlayıcınızla bir konuşma yapın.

Tarih Seçimini Önceliklendirmek

Bazı çiftler, belirli bir günde evlenmeye o kadar kararlıdır ki, düğün tarihi diğer önemli ayrıntıları geçer. Örneğin, eğer Yılbaşı gecesi evlenmeye kararlıysanız, mekanınızın ve tedarikçilerinizin sınırlı uygunluğu olabilir ve siz ve misafirleriniz ciddi bir ücret ödeyebilirsiniz.