Düğün arabasını seçerken kendi arabanızı yada bir yakınınızın arabasını seçebileceğiniz gibi lüks bir araba kiralayabilir, ya da düğününüzün konseptine uygun bir araç seçebilirsiniz.

Örneğin nostaljik bir düğün için Chevrolet ya da eski model bir Jaguarı kiralayabilir, veya romantik bir kır düğünü için şık bir faytonla düğün mekanına gelebilirsiniz. Daha geleneksel bir yaklaşımınız varsa bir limuzin de kiralayabilirsiniz. Sahil kenarındaki düğünleriniz için tekne dahi kiralayabilirsiniz. Bütçenizde tasarrufa gitmeyi düşünüyorsanız yakınlarınızın arabasını da ödünç alabilirsiniz. Arızalanmalara karşı mutlaka bir alternatifiniz olsun.

Konvoylar ve kalabalıklar eşliğinde düğün alanınıza gitmeyi tercih etmezseniz bu yolculuğu evlilikten önceki son saatlerinizde keyifli bir geziye de dönüştürebilirsiniz. Gelin ve damadın birbirine yapacağı hoş sürprizlerle heyecanınızı yatıştırma olanağı sağlamak için arabaya şampanya alabilirsiniz. İçki tercih etmiyorsanız gelin arabaya bindiği anda ortak şarkınızın çalmasını sağlayarak duygulu ve size özel anlar yaratabilirsiniz.

Gelin arabası süslemesi

Gelin arabası süslenecekse bu konuda bir yakınızı veya arkadaşınızı görevlendirebilirsiniz. Unutmayın, sokaklarda gelin arabasının yolunu kesmek isteyen kalabalıklarla karşılaşacaksanız. Bu durumda, gelin arabasının çok dikkat çekmesini de istemeyebilirsiniz. Yine de yolunuzu kesecek çocuklara veya kapkaççılar için zarflara bir miktar para koyarak hazırlık yapabilirsiniz. Camlarınızı açık bırakmayın; trafik ışıklarında beklerken sanki yolunuzu gözlüyormuşçasına ortaya çıkan kalabalık sizi şaşırtmasın.

Arabanın, önüne bir bebek konup kurdela ve karanfillerle süslenmesi artık çok tercih edilmiyor. Yine de nostaljik olmayı tercih ederseniz sevimli bir gelin bebek eşliğinde yola çıkabilirsiniz. Anlaştığınız çiçek firması size süslemeler konusunda yardımcı olacak, örnek fotoğraflar gösterecektir. Aracınızı çiçeklerle süsleyebileceğiniz gibi tül ve çeşitli aksesuarlar da kullanabilirsiniz. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte gelin arabasını gece yapılacak organizasyonlarda lazer ve ışıklarla süslemek de yaygınlaştı. Genellikle gelin ve damadın baş harflerinin yazıldığı lazerli ışıklandırmalarda ‘Seni seviyorum’, ‘Henüz evlendik’ şeklinde yazılar da tercih ediliyor. Süsleme yapmayı düşünmüyor fakat gelin konvoyu eşliğinde nikah merasiminize gitmeyi tercih ediyorsanız, araçların dikiz aynalarına kurdela veya havlu bağlayabilirsiniz. Süslemeye gidecek arabanız için aşağıdaki konuları göz nünde bulundurmakta yarar var:

Gelin arabası yıkatıldıktan sonra sabahın erken saatlerinde süsleme için çiçek firmasına teslim edilir. Süslemenin boyutuna göre bu işlemin bir kaç saat sürebileceğini göz önünde bulundurarak firmanızla saat konusunda önceden anlaşmayı unutmayın. Bu işi son güne bırakmamakta yarar var.

Aracınıza zarar verebilecek süslemelerden kaçınmak için bu konuyu da mutlaka firmanızla görüşün. Araç üzerine uygulanacak yapışkan maddelerin boyayı kaldırabileceğini ve bu süslemenin daha da yüksek bir maliyet getirebileceğini unutmayın. Aynı şekilde yapışkan kullanılmadan desteklenen bir süslemenin araç hızlı gittiğinde rüzgara karşı dayanıklı kalacağına emin olun.

Firmanızla nikah veya düğün ertesinde süslemenin nasıl çıkarılacağını da görüşün. Basit bir süsleme söz konusu değilse, son çıkartma işlemleri için de anlaşmayı ihmal etmeyin.

Düğün Konvoyu

Sevdiklerinizle kalabalık bir araç konvoyu eşliğinde düğün alanınıza gitmeyi tercih ediyorsanız, öncelikle hatırlatalım. Ülkemizde kapkaç olaylarının yaygınlaşması dolayısıyla şimdilerde gelin ve damat sessiz sedasız düğüne gitmeyi tercih ediyor. Yine de konvoy eşliğinde paylaşmayı ve sevdiklerinizle birlikte olmayı tercih ederseniz, aşağıdaki notlarımıza göz atabilirsiniz:

Y Konvoy oluşturacak araçların dikiz aynasına kurdele veya havlu bağlanması suretiyle konvoya dahil oldukları gösterilir.

Y Çok kalabalık bir araba grubu yola çıktıysa takip edilecek bir yol haritası ve birkaç araç belirlenir.

Y Gelin arabası genellikle en önde değil bir arkada yer alır. En öndeki araç yol kesmelere karşı bariyer ve de rehber araç vazifesi görür.

Y Kornalar eşliğinde yolculuk planlıyorsanız, lütfen iki kere düşünün. Geçtiğiniz yollardaki hastası veya cenazesi olan insanların, ve de yayaların bu durumdan çok rahatsız olacağını unutmayın!

Y Takip kolaylığı açısından konvoyun yavaş ve sağ taraftan gitmesini sağlayın. Trafiği aksatmamaya özen gösterin. Keyifli yolculuğunuzu trafik ihlalleriyle sıkıntıya dönüştürmeyin!

Gelinin arabayla alınmasına dair geleneklerimiz

Gelin arabasını damat kullanmayacaksa planlanan saatte önce damat evinden alınır ve gelin evine doğru yola çıkılır. Son zamanlarda gelin kuaförden veya makyaj yaptırdığı yerden de alınabiliyor. Yine de geleneklerimize uygun davranmak isterseniz gelini eve gittikten sonra ailesinin ve sevdiklerinin eşliğinde alabilirsiniz. Ancak bu durumda da, gelinin kuaförden alınıp eve bırakılması damat olmasa bile gelin arabasının sorumluluğundadır.

Gelini konvoy eşliğinde evinden alacak olan damat adayları akrabaları eşliğinde araçlarla gelin evine gider. Tüm akrabalar araçtan indikten sonra en son damat iner. Bu noktada geleneklerimiz her yöreye göre farklılık göstermektedir. Damat eve girdikten sonra gelin odadan çıkmaz ya da damadın ayakkabısı saklanır. Gelinin bir akrabasına veya kendisine bir adet altın verldikten sonra ayakkabı veya gelin ortaya çıkar ve araçlarına doğru yola çıkarlar. Önce gelin sonra damat arabaya bindikten sonra herkes kendi araçlarına yerleşir ve yola çıkılır. Eğer geleneklerimize uygun olarak şoför eşliğinde bir araç tercih ederseniz, şoförün yanına da gelin tarafından birini alabilirsiniz.

Nikah veya düğün alanına gelindiğinde önce damat araçtan iner ve gelinin kapısını açarak inmesine yardımcı olur. Gelin ve damat birlikte gelin odasına geçerler ve nikah anını beklemeye başlarlar.

Araba Kiralama Rehberi

Araba kiralamadan önce aşağıdaki detayları göz önünde bulundurun:

Y Havaalanında kiralanan araçlar havaalanı vergileri veya ek ücrete tabidir. Bu masraftan kurtulmak için aracı başka bir yerden teslim alabilirsiniz; ancak bu durumda da aracı bizzat götürüp ofise teslim etmeniz gerekir

Y Mutlaka araç arızalandığı zaman sağlanan imkanları sorun. Ucuz olduğu için tercih ettiğiniz bir firma, arıza durumunda tüm masrafları size ödetebilir.

Y Sözleşmenizi dikkatli okuyun. 

Y Erken rezervasyon fiyat avantajı sağlayabilir. Ancak iptal etmek durumunda kalırsanız ne gibi koşullar ortaya çıkacağını da sormayı ihmal etmeyin.

Y Araç kiralama servisinin benzin kullanımına dair uygulamalarını sorun. Depo dolu veya boş teslim alınıp aynı şekilde de teslim edebilir; bu durum firmaya göre farklılık göstermektedir.

Y Aracı sizden başkası da kullanacaksa bu konudaki koşulları da mutlaka öğrenin. Bu kişilerin isimlerinin de sözleşmede belirtilmesi gerekecektir.