Tayland’ın güneyindeki cennet adalardan birisi de Ko Samui Adası (Bangkok’tan 80 dakikalık uçak yolculuğuyla adaya varılıyor).

Onlarca plajıyla ve egzotik atmosferiyle balayı için dünya sosyetesinin tercih ettiği balayı mekanları arasında yer alıyor.

Ko Samui Adası hindistan cevizi ağaçlarıyla ünlü ve Tayland’ın üçüncü büyük adası. Egzotik plajları ,dünyanın her türlü markalarının taklitlerinin satıldıgı gündüz ve gece pazarları, temiz ve uçsuz bucaksız kumsalları, masmavi denizi ile balayınız için ideal bir mekan.Adanın en turistik bölgeleri; Chaweng, Lamai, Bophut ve Big Buddha.

İklim

Genellikle güzel bir iklimi olan Ko Samui’de masmavi gökyüzü ve sıcak bir hava tercih ediyorsanız, Nisan-Haziran adasında bu adayı tercih edebilirsiniz. Eğer adada romantik ve yağışlı bir iklim tercih ediyorsanız, Ekim ortası-Aralık aylarında gidebilirsiniz.

Plajlar

Beyaz kumdan sahilleri, temiz ve berrak denizi ve tropik bahçeleriyle ünlü bu adada balayı tatilinizi geçirmeyi düşünürseniz aşağıdaki en ünlü plajlarından birini tercih edebilirsiniz.
Bophut Plajı / Chaweng Plajı / Coral Cove / Lamai Plajı / Hua Thanon / Laem Set / Laem Sor / Taling Ngam Lipa Noi / Nathon / Bang Po / Maenam Plajı / Big Buddha Plajı / Plai Laem / Bang Rak

Şelaleler

Ko Samui adasında görülmeye değer, harikulade şelaleler mevcut, ancak bu şelalelerden sadece iki tanesine kolaylıkla ulaşılabiliyor ve iyi tesisleri var: Hin Lad ve Namuang. Yağmurlu iklimin hemen ertesi şelaleleri ziyaret etmek için en uygun zaman (Eylül-Mart) çünkü ancak bu tarihlerde yeterli su akışı oluyor. Aksi takdirde ziyaret etmenize gerek kalmayacaktır. Hin Lad Nathon’dan yaklaşık 3km uzaklıkta fakat sonrasında iki kilometer yol yürümeniz gerekiyor-Aşağıdaki havuz bu yürüyüşe değecek kadar güzel.

Namuang ise aslında iki şelaleden oluşuyor; Namuang 1 ve Namuang 2. Namuang 1, 18 metre yüksekliğinde ve arabayla kolaylıkla ulaşılabilecek bir konumda ve şelalenin sonunda yüzebileceğiniz muhteşem bir havuzu var. Buraya giderken de kayaların üstü kaygan olabileceği için uygun ayakkabılar giymek gerekiyor. Namuang 2 ise 80 metre yüksekliğinde ve buraya ulaşım daha zor. 30 dakika yürüme gerektiren bir mesafede.

Mumyalanmış Rahip

Wat Kiri Wongkaram’da Loung Por Ruam isimli rahibin mumyalanmış bedenini görebilirsiniz.

Tapınaklar & Big Buddha

Buda’nın 12 metre yüksekliğindeki bu altın heykeli Ko Samui’nin en gözde ve en çok ziyaret edilen anıtlarından biri olarak Wat Phra Yai’de bulunuyor.

Büyükbaba / Büyükanne Taşı

Bu büyüleyici kayaların doğa bileşenleri tarafından kadın ve erkek vücuduna benzeşecek şekilde oluşturulduğu söyleniyor. Hin Ta ve Hin Yai adlarıyla bu alan Ko Samui’de en çok fotoğraf öekilen yerlerden birisi. Kısaca, on milyonu aşkın nüfusu , budist tapınakları , gökdelenleri , kanalları ve deniz mahsülleriyle muhteşem bir ada Ko Samui.