Nişan ve düğünlerin vazgeçilmezi olan nikah şekerleri (süs şekerleri) seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Nikah Şekerinizi Kendiniz Hazırlayın

El emeği sevenlerdenseniz nikah şekerinizi kendiniz tasarlayın ve hazırlayın. Yakın arkadaşlarınızla veya ailenizle bir araya gelerek nikah şekerlerinizi hazırlarken aynı zamanda unutulmaz ve keyifli bir gün de yaşamanız mümkün. Aynı zamanda, bu şekilde, seçtiğiniz modele göre düğün bütçenizden de tasarruf etmeniz mümkün! Öncelikle nikah şekeri modellerini inceleyin. Seçiminizi yaptıktan sonra ihtiyaç duyacağınız malzemeleri ve miktarını belirleyin ve alışverişinizi yapın. Sonrası arkadaşlarla eğlenceli bir nikah şekeri hazırlığı organizasyonu… arkadaşlarınız da düğünün bir parçası olmaktan, size yardımcı olmaktan çok keyif alacaklar. Müzik dinlemeyi de ihmal etmeyin.

Nasıl bir şeker yapacağınıza karar veremediyseniz, önerilerimize göz atın:

Y Makaron pişirmeyi biliyorsanız, bu senenin trendi makaronlardan düğününüzün renk konseptine uygun olacak şekilde hazırlayın…jelatin poşet veya kutulara yerleştirip şifon kurdele ile bağlayın. İsimlerinizin yazdığı kartlar takmayı veya çıkartma yapıştırmayı ihmal etmeyin. Makaron yapmayı bilmiyorsanız, kıvamını tutturmanız zaman alabilir. Onun yerine en lezzetli kurabiyelerinizden de hazırlayabilirsiniz. Makaron tarifi için tıklayın.

Y Minik kavanozlar alın; yıkayın. İçine minik badem şekerleri, veya isminizin baş harflerinin yazılı olduğu küçük kurabiyeler veya aklınıza gelecek her türlü şeker modellerinden yerleştirin. Farklı bir nikah şekeri düşünüyorsanız, kavanozlara nutella veya bal, reçel gibi alternatifler de doldurabilirsiniz.

Y Renkli kutular alın ve içine şeker doldurun…

Y Marketten beyaz banyo sabunları alıp şık bir şekilde paketleyin… şimdilerde sabun çok moda. Kendinize güveniyorsanız, sabun bazı alıp eritin…erimiş sabunu silikon kalıplara döküp sertleşmesini bekleyin…böylece süslü ve şekilli sabunlar hazırlayabilirsiniz; ancak unutmayın; sabunun sertleşmesi zaman alacağı için ya çok fazla kalıba ya da çok fazla zamana ihtiyacınız olacaktır.

Nikah şekeri seçimi

Düğün hazırlıklarının en renkli taraflarından biri de nikah şekeri seçimi. Konuklarınıza uzun yıllar hatıra kalacak bir obje mi yoksa lezzetli tatlar mı hediye etmek istediğinize karar verdikten sonra nikah şekeri modellerini inceleyip seçiminizi yapın. En güzel nikah şekerini seçmek için araştırırken düğününüzün konseptini ve misafirlerinizi de göz önünde bulundurmayı unutmayın. Şık lavanta keseleri, renkli veya şık dantelli kutular, doğaya düşkünseniz minik ağaç fidanları gibi onlarca seçenek arasında karar vermekte zorlanacaksınız.

Nikah şekeri için son dönemlerde klasik badem şekeri yerine lavanta da tercih ediliyor. Lavanta uzun süre kokusunu koruduğu için güzel bir anı olarak saklanabiliyor. Aynı şekilde yeni çıkan büyük ve rengarenk badem şekerleri veya çikolata da tercih edebilirsiniz. Nikah şekerinizi seçerken düğün mekanı, renk temaları ve davetiyenizle uyumlu olmasının daha güzel olacağını unutmayın. Son dönemlerde deniz ürünleri ile hazırlanan şekerler ve peçetelikler de oldukça popüler. Ayrıca misafirlerinize siz davete katıldığınız anda çalmaları için çan şeklinde nikah şekerleri veya sabun köpükleri dağıtabilirsiniz.

Nikah şekerlerinizle bağış yapın

Nikahınızın en güzel hatırası nikah şekerlerinizle umut ışığı olmak isterseniz, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı, LÖSEV, TEMA gibi kuruluşların hazırladığı nikah şekerlerinden alarak bağışta bulunabilirsiniz. Nikah şekerlerinizle bağış yapabileceğiniz kurumlar ve onların şahane nikah şekeri modelleri:

TEGV – Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı

Bu özel gününüzde TEGV‘den alacağınız Nikah Davetiyeleri ve Nikah Şekerleri ile çocuklarımızın eğitimine destek olabilirsiniz. Not defteri, kitap ayracı, magnet gibi alternatifler mevcut.

LÖSEV

Lösemiyle savaşan minik çocuklarımıza destek olmak için de LÖSEV‘e bağışta bulunup nikah şekerlerinden alabilirsiniz.

MOR ÇATI

Şiddet gören kadınlarla dayanışmayı sürdürmek, aile içindeki şiddete karşı mücadeleyi yaygınlaştırmak amacıyla kurulan Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı‘na bağışta bulunmak da bir alternatif.

TEMA

Doğaya olan sevginizi göstermek isterseniz de TEMA‘ya bağış yaparak yeşilin arttırılmasına katkıda bulunabilirsiniz. Bunun en güzel yolu, her misafirinizin adına fidan diktirmekten geçiyor.

Nikah şekeri adeti

Nikah şekerinizi davetli sayınızdan biraz daha fazla yaptırmakta fayda var. Nikah veya düğün davetinize katılamayan ve daha sonra evinize misafir olarak gelecek zityaretçileriniz mutlaka şekerinizden hatıra isteyeceklerdir. Son zamanlarda nikah şekeri maliyetini azaltmak isteyen gelin-damat adayları sadece bayanlara şeker vermeyi tercih ediyorlar.

Nikah şekeri sipariş zamanı

Şekerinizi erken sipariş vermelisiniz. Genellikle şekerler elle paketlendiği için hazırlanması zaman alıyor, o yüzden nikah tarihinizden 2-3 hafta önce sipariş vermek uygun olacaktır. Nikah şekerinizin taze olması için şekerinizi son günlerde teslim alabilirsiniz. Vaktinde sipariş vermeyi ihmal ederseniz yine nikah şekeri bulabilirsiniz, fakat istediğiniz modeli yaptırmanız mümkün olmayacaktır.