Beyaz eşya konusunda seçeneklerin bolluğu, yeni ev kurma hazırlığında olan gelin-damat adaylarını çıkmaza sokuyor. Uzun yıllar kullanacapınız bu alışverişi yaparken dikkat etmeniz gereken noktalar aşağıda listelenmiştir: 

Enerji Tüketimi: Öncelikle ihtiyaçlarınızı en üst seviyede karşılayacak, enerji tüketimini ise en alt seviyede tutacak beyaz eşya seçenekleri, en ideal olanları.

Servis ağı yaygın ve teknik servis hizmeti iyi olan markaları tercih etmekte yarar var. Kullandığınız cihazlar mutlaka arıza verir veya verimleri kullanıma başladıktan sonra düşük gelebilir. Bunların hepsi servis ağı ve firmanın tüketiciye yaklaşımı ile giderilir. Tüketici Danışma Hattı olan ürünleri öncelikli tercih edebilirsiniz.  

Performans Değeri: Tüm ürünlerde tüketim değerleri ve genel malzeme kalitesi detaylı incelenmeli. Yıkama / pişirme / su-elektrik tüketimi / kurutma performansı A veya A+ olmalı.
Elektrik sarfiyatını da mutlaka kontrol edin, ve diğer markalarla karşılaştırın. Evinize yerleşip de ürünleri kullanmaya başladıktan sonra yüklü elektrik faturaları sizi şaşırtmasın.

Evinizde uygun mekanın ölçüleri: Eşyaları koyağınız yerleri önceden tespit ederek ölçülerini alın. Ürün aldıktan sonra boyutuna göre yer ayarlamakta son yaşayabilirsiniz. Mutlaka tesisatın yerleştreceğiniz konuma uygunluğunu, duvar yıkma gerekip gerekmediğini kontrol edin.

Bilgi eksikse sorun olabilir: Hiçbir zaman unutmayın; ürün hakkında yıkama / pişirme vb performans sınıflandırılması veya elektrik sarfiyat bilgileri broşürde sağlanmamış olabilir. Ürünün performansı düşükse bu hiç bir zaman bilgi olarak paylaşılmamaktadır; iyi araştırın.

Yüzlerce fonksiyonu olan ürünler en iyi ürünler demek değildir. Aynı şekilde en pahalı olan makineler de size en uygun olanlar olmayabilir. Asla kullanmayacağınız programlar içeren makineleri almak için neden daha fazla ödeyesiniz ki!

Mutlaka fiyat araştırması yapın. Aynı ürünün farklı fiyatlarda satıldığına tanık olacaksınız. Almayı istediğiniz beyaz eşyayı herhangi bir bayide kampanyada yakalayabilirsiniz.

Beyaz eşyayı evinize kendiniz monte etmeyin. Garanti kapsamında değerlendirilebilmeniz için bu işlemin mutlaka yetkili servis elemanları tarfından yapılması gerekiyor. Satınalma veya montaj esnasında garanti belgesini imzalatmayı/kaşeletmeyi unutmayın. Montaja gelen servis yetkilileri aynı zamanda ürünün nasıl kullanılacağına dair eğitim veriyorlar; dikkatlice öğrenin. Hatalı kullanımdan kaynaklanan arızalar ürününüzü garanti kapsamı dışında bırakabilir.  

Kanuni Haklar

Tüketici kanunlarına göre satın alınan ürün, bir yıl içinde aynı yerden iki defadan fazla, farklı yerlerden dört defadan fazla ya da garanti süresi içinde farklı yerlerden altı defa arızalanırsa; yenisi ile değiştirilmesini talep edebiliyorsunuz. Arızanın giderilmesi için çağırmış olduğunuz servislerden mutlaka servis tutanağı (servis fişi) talep etmelisiniz. Aksi halde söz konusu haklarınızı talep etme konusunda sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

Satın aldığınız beyaz eşyanın bir problemi varsa, 30 gün içinde satıcı firmaya bildirerek, ücret iadesi veya yenisi ile değiştirilmesi ya da ücretsiz tamirini isteme gibi haklara sahipsiniz. Aynı zamanda bu probleme neden olan değerin bedelden düşülmesi veya eşyanın ayıbından kaynaklanan bir zarar gördüyseniz tazminat isteme hakkınız da bulunuyor.

Servise giden bir ürünün tamir süresi 15 iş gününü geçtiği zaman, yetkili, eş değer bir ürünü kullanımınıza sunmak durumunda kalıyor. Tamir süresi asgari 30 iş gününü geçtiği takdirde ise ürününüzü yenisi ile değişme hakkına sahipsiniz. Bu süreye Cumartesi dahil Pazar dahil değildir.

Satın alırken mutlaka fatura ve garanti belgesi ve güncel servis bilgilerini içeren Türkçe kullanma kılavuzu isteyin. Eğer tüm bunlar verilmiyorsa ürünü satın almayın, aksi takdirde herhangi bir bozulma ya da ürünün çalışmaması durumunda, şikayetinizi dile getireceğiniz yetkili bulunamayacak ve sorununuzu çözecek teknik servis imkanlarından yararlanma şansınız kanunen olmayacaktır.  

Son olarak çevrenizdeki insanlara kullandıkları ürünleri sorun.