Mobilya alacakların özellikle aşağıdaki konulara dikkat etmeleri önerilir: Mobilya alırken mutlaka birden fazla mağaza gezin ve tüm modelleri görmeye çalışın. Ne kadar çok çeşit görürseniz, beğeninize ve bütçenize uygun bir mobilya seti bulmanız o kadar kolaylaşır.

Mobilyayı satın alırken; fiyatı, rahatlığı, görünüşünün şıklığı ve estetik olarak evinizin genel konseptine uyumu, dayanıklılığı, çok amaçlı kullanım sağlayıp sağlamadığı; hacim ve ortama uygunluğu, kullanım ömrü ve tadilat durumunda çıkaracağı masraflar gibi kriterleri göz önünde bulundurabilirsiniz.

Ayrıca satın alınan mobilyaların cila yüzeylerinin deforme olup olmadığı , üretildiği ağacın türü ve birbirine geçen parçaların sağlamlığı da kontrol edilmelidir.

Katalogdan seçerek alım yapmayın. Mutlaka alacağınız ürünün bir numunesini görün. Ürünün ölçülerini alın, ve evinizde yerleştirmeyi düşündüğünüz alana sığıp sığmayacağını kontrol edin.

Dolap kapakları iyi kapanmalı, çekmeceler kolasürülebilmeli, çekmece içleri kıymık, budak vb. içermemeli, uzun raflarda orta destek bulunmalı, sürgülü kapılar ve dolaplar gıcırdamamalı ve kolayca sürülebilmeli, uzun kapılar sağlam menteşelerle iyice desteklenmeli, mobilyanın kostrüksiyonu sağlam ve güvenli olmalı, iç yüzeköşeleri pürüzlü olmamalı, iç aydınlatma kolayca yapılabilmeli, masa ayakları yere tam basmalı ve birbirleriyle tam uyumlu olmalı.

Kumaş kaplı mobilyaları seçerken ise öncelikle oturumu rahat, arkalığı çıkıntısız ve düzgün olmasına dikkat etmek gerekir. Koltukların iskeleti kuvvetli olmalı, gıcırdamamalı, sallanmamalı; iskelet ve köşeler kumaşla iyi bir şekilde kaplanmalı; köşeler iyi birleştirilmiş ve yapıştırılmış olmalı; dikişler ve biyeler düzgün, desenler ortalanmış ve çizgiler dikişler uyumlu olmalı; minderler esnek ve koltukla tam uyumlu olmalı.

Ayrıca kanepe ve koltuk satın alırken düğmelerine göz atın; güvenli bir biçimde dikilmiş olmaları önemlidir. Yıkanmak üzere çıkabilen koltuk döşemelerinde dayanıklı kumaşlar kullanılmış ve bu kumaşların kolayanmayan, terletmeyen ve kolatemizlenen özellikte olmasına dikkat etmek gerekir.

Mobilyaların yapımında kullanılan ağacın cinsi, birleştirme yerlerinin sağlamlığı ve cilasının düzgünlüğü mobilya hakkında karar vermede önemli faktörlerdir.