Düğün dekorasyonunuz anlaştığınız yere göre farklılık göstereceği için öncelikle düğün mekanınızı belirlemeniz gerekiyor. Düğün yerinize karar verdikten sonra mekan yetkilileriyle sağladıkları dekorasyon detaylarını mutlaka görüşün. Böylelikle ekstra süslemeye ihtiyacınız olup olmadığı ortaya çıkacaktır. 

Salonun genel süslemesi – Konsept

Düğün dekorasyonunuzu kendiniz yapmayı düşünüyorsanız unutmayın ki önerilen yüzlerce alternatif arasında bütün ve uyumlu bir konsept oluşturmak çok da kolay değil. Organizasyon şirketleri bu konularda yardımcı olurken, öncelikle gelin ve damadın hayallerine göre bir konsept belirleyerek bu konsept doğrultusunda bütünün parçalarını fiyatlandırarak bir teklif hazırlıyorlar. Bu teklif, dekorasyon harici tüm kalemlerden salonun, masaların ve sandalyelerin süslemesine ve masa kartlarının dağıtılıp misafirlerin masalara yerleştirilmesine kadar çeşitlendirilebiliyor.

Renkler

Dekorasyonun düğün mekanınızın renkleriyle uyumlu olmasına özen gösterin.  Mekanın duvar ve yer döşemelerinde veya halılarda tercih ettikleri renkler sizin dekorasyon renklerinizin de yönünü belirleyecektir. Açık mekanlarda doğanın kucağında veya kırlar üzerinde bir düğün hayal ediyorsanız tercih edeceğiniz tüm renkler oldukça şık duracaktır.

Sandalye giydirme

Düğün mekanlarında genellikle plastik sandalyeler kullanıldığı için bu sandalyelerin mutlaka saten ve şifon benzeri kumaşlarla kaplanarak giydirilmesi gerekir. Mekanın sandalyeleri çok şık dahi olsa, düğün organizasyonu gelin ve gelinlik çağrıştırdığı için de sandalyeler gelin gibi giydiriliyor. İşte bu noktada organizasyon şirketleri mevcut süslemeleriyle imdadınıza yetişiyor, hazırlatmış oldukları örneklerden dilediğinizi seçebiliyorsunuz. Fakat bazı 5 yıldızlı oteller, kendi mekanlarında düğün yapan gelin-damat adayları için bu süslemeyi ücretsiz gerçekleştirebiliyorlar.

Misafir Masası Dekorasyonu ve Çiçekler

Yemekli bir organizasyon düşünüyorsanız, misafir masalarına da ayrıca süsleme düşünebilirsiniz. Sandalyelerin giydirdiği saten veya şifon benzeri takım örtülerle masalarınızı süsletebilir, masa üstünü çeşitli dekorasyon malzemeleriyle destekleyebilirsiniz. Bu konuda yüzlerce alternatifiniz olacaktır, şamdanlı çiçekler, birbirinden özel çiçek aranjmanları, masa süsleri, boncuklar, pullar, mumlar, masa kartları bunlardan sadece bazıları.

Nikah şekerlerinin dağıtılmasını tercih etmiyorsanız bunların da masa düzenine dahil olmasını isteyebilirsiniz. Peçetelik şeklinde nikah şekerlerini masa süslemesinde kullanarak üzerine iliştireceğiniz teşekkür notuyla misafirlerinizin hatıra olarak almasını sağlayabilirsiniz.

Canlı çiçek ve şamdan gibi süslemeler düşünmezseniz bütçe konusunda tasarruf sağlayabilirsiniz. Düğün mekanınızda da şamdan ve benzeri süsleme malzemelerinin mevcut olup olmadığını kontrol etmekte yarar var. Şamdan veya çiçek aranjmanını seçerken misafirlerin görüşünü kapamaması için çok uzun olmamasına özen gösterebilirsiniz.

Gelin yolu ve Nikah masası süslemesi

Düğünün en güzel aksesuarlarından biridir çiçekler. Dans pistinin yanında gelin yolu adı altında ve nikah masanızda çiçeklerle aranjmanlar hazırlatabilirsiniz. Gelin yolu yaptıracağınız aranjmanın yüksekliğine, miktarına ve adedine göre farklılık gösterecektir.

Düğün Salonu Işıklandırma

Düğününüzde bir diğer önemli konu da ışıklandırma sistemi olacaktır. Aşırı ışıklı bir mekan hem gözü yorar hem de ayrıntıların görülmesine engel olur. Aşırı loş bir ortam da sıkıcı ve yine ayrıntıları kapatan bir hava oluşturacaktır. Işıklandırma dengeli ve yeterli olmalıdır. Bu konuda her zaman çok fazla alternatifiniz olmayabilir, veya kendi anlaşacağınız bir firmayla özel bir ışıklandırma sistemi kurmak isterseniz artı maliyetler ödemeniz gerekecektir. Genellikle otellerde ve balo salonlarında çok fazla düğün yapıldığı için tecrübeyle defalarca ışık düzeninin test edildiğine emin olabilirsiniz. Yine de incelemek isterseniz, mevcut bir düğün gecesinde oteli ziyaret etmek üzere anlaşabilirsiniz. Herhangi bir elektrik kesintisine karşı da önleminizi almalı ve düğünün yapılacağı yerde jeneratör olmasına dikkat etmelisiniz.

Anı defteri ve kürsüsü

Misafirlerinizin anı defterinize yazmalarını isterseniz, görünecek bir yerde kürsü ayarlamayı ihmal etmeyin. Düğün organizasyonunuzu bir şirkete verdiyseniz, sizin için ücretsiz hazırlanacaktır.

Kendiniz organize ediyorsanız bir masaya defter ve kaleminizi yerleştirmeniz yeterli olacaktır.Ancak görünür bir yerde olmasına özen gösterin, düğünden önce de bir yakınınızı misafirlere yazı yazmalarını hatırlatması için görevlendirin. ANI DEFTERİNE NE YAZILIR? – ÖRNEKLER