Evliliğin huzur içinde sürmesi için dikkat edilmesi gerekenler…

Y SORGULAMAYIN

Nerdeydin? Kiminle beraberdin? Telefonun neden kapalıydı? gibi sorular sormak yerine eşinizi dinleyin. Aklınıza takılan her soru için mantıklı bir cevabı olabilir.

Y SAYGISIZLIK

Hiç kimse mükemmel değil.Hayatta herkesin törpülenmesi gereken özellikleri vardır.Sil baştan değiştir mümkün değildir fakat,önerilerinizi emir verir nitelikte dile getirmeyin.

Y ELEŞTİRİ

Bir işe yaramazsın.Huysuzsun.İlgisizsin.Zaten bir gün bile beni dinlemedin.Beceriksizsin.Filanın eşini örnek al gibi cümlelerden sakının.Bunun yerine ben bu sözünden dolayı üzüldüm,hayal kırıklığı yaşadım daha yumuşak bir ifade olduğu için karşı tarafı olumlu etkileyebilir.

Y ÖZEL EŞYA ÖZELDİR!

Şüphelerinizi gidermek için dedektiflik yapmaya gerek yok.Eşinizin cep telefonu,cüzdan,ajanda gibi özel eşyalarını izin almadan karıştırmayın. Saygılı ve ilgili bir biçimde size anlatması için daha sağlıklı çözümler bulun.

Y GENELLEME YAPMAYIN!

Hep böyle yapıyorsun,senden de bu beklenir.Vurdumduymazsın gibi söylemler eşinizi bir kalıba sokan ifadelerdir.Madem eşiniz bu şekilde bir insan siz ne ölçüde değiştiniz ya da neden aynı yastığa baş koyma kararı aldınız düşünün.

Y GEÇMİŞE TUTUKLU KALMAYIN!

Herkesin evliliğinde geçmişte yaşadığı sıkıntıları olmuştur.Kırgınlıklar,ihanet,küçük düşme,aileler arası huzursuzluk…Geçmişteki bir anıyı her yeni sorunda gündeme getirmek de ilişkiyi baltalar.

Y SORUMLULUK ALIN

Aile yükünü tek tarafa yüklemek de sıkıntı yaratacaktır.Eşler cinsiyet ayrımı gözetmeksizin yapılacak işleri ortaklaşa halletmelidirler.

Y SÖZÜNÜ BÖLMEYİN!

İletişimde en önemli husus insanı sonuna kadar dinlemektir.Bunun yolu da sesi yükseltmemekten ve sabırdan geçiyor.

Y UZMAN YAKLAŞIMI

Eşlerden birinin ne kadar tecrübeli olursa olsun,kendisini psikolog yerine koymaması gerekmektedir.Sadece gerektiği durumlarda işin uzmanından takviye alınmalıdır.