Gelinlik alışverişinize başlamadan önce, diktirmek mi yoksa satın almak mı istediğinize karar verin. Aşağıda önerdiğimiz gelinlik mekanlarını gezip hazır gelinlikleri denedikten sonra, bu konuda düşünceniz netleşecektir.

Üstünüzde nasıl durduğunu, yakışıp yakışmadığını görerek almak bir avantaj. Ama ille de kendi tasarımınızı diktirmek istiyorsanız, terzi bulmanızda yarar var.

Alışverişe çıkmadan önce nereden başlasam diye düşünmeden önce, internette, modelleri paylaşılan gelinlik modellerini inceleyin ve tarzınıza karar verin.

1 – Nişantaşı – Bağdat Caddesi

Vakko Wedding, Suadiye
 

Vakko Wedding, Suadiye

Nişantaşı’nda ve Bağdat Caddesinde mağazaları bulunan onlarca büyük markadan gelinlik alışverişi yapmanız mümkün.

Görkemli kumaşların kullanıldığı en güzel gelinlikler ve yabancı markalar için, Vakko Wedding, Beyaz Butik, Pronovias, Justin Alexander gibi mağazaları ziyaret edebilirsiniz.

Bu mağazaların bir kısmında ziyaret öncesi rezervasyon gerekebiliyor; önceden aramadan yola çıkmayın. Fiyatların daha yüksek olacağını da unutmayın; ancak önyargılı da olmayın. Daha uygun fiyatlı olan bir çok yabancı markalı model; Fatih veya Söğütlüçeşme’de bulacağınız bir çok ince işçilikli modelden daha ucuz olacaktır.

Pronovias

Bağdat caddesi, Nişantaşı, İstinye Park

Pronovias Gelinlik Modelleri>
 

Vakko Wedding

Markalar: PronoviasVera Wang, Monique Lhuillier, Oscar de la Renta, Zuhair MuradMarchesaElie Saab, Jenny Packham, Inbal Dror, Berta Bridal, Carolina Herrera, Galia Lahav, Julie Vino, Lee Petra Grebenau

Bağdat caddesi (Suadiye)

Beyaz Butik

Markalar: Demetrios, Cymbeline, Ines di Santo, Claire Pettibone

Bağdat caddesi (Erenköy), Nişantaşı

Oleg Cassini

Markalar: Oleg Cassini

Bağdat caddesi, Cevahir AVM, Emaar Square Mall, Marmara Forum AVM, Vadi İstanbul AVM, Mall of Istanbul AVM,

Yukarıda gelinlik markalarına tıklayarak modelleri önceden incelemekte yarar var; çünkü yabancı markaları satan bu mağazalarda genellikle 5’ten fazla gelinlik denetmezler. Amaçları, çok fazla seçenek arasında kafanızın karışmasına engel olmak.

2 – Fatih Gelinlikçiler Çarşısı

Fatih Gelinlikçiler Çarşısı, Atikali

İstanbul’un Fatih ilçesinde, 5 katlı bir binada 60’dan fazla mağaza gezebileceğiniz Fatih Gelinlikçiler Çarşısı (esas adı Galleria Ülkü Gelinlikçiler Çarşısı), aynı zamanda Türkiye’nin en büyük gelinlik çarşısı. Çarşıya gitmeden, gelinlik modellerini inceleyip tarzınızı önceden belirlemeyi unutmayın; yoksa burada bütün gün gezseniz de karar vermekte zorlanabilirsiniz. Gelinlik Modelleri için tıklayın.

Her fiyat aralığında ve kalitede, hayal ettiğiniz tasarımda gelinlikler için ideal bir mekan. Özellikle tesettürlü gelinlik arıyorsanız ilk uğramanız gereken yer burası. Sadece gelinlik değil; abiye, söz – nişan elbiseleri, gelin buketi, gelin ayakkabısı, abiye ayakkabı, taç, çeyiz eşyaları ve düğün takısı gibi düğünle ilgili pek çok ürünü bulabilirsiniz burada.

Y Haftanın her günü açık (Cumartesi-Pazar da dahil)

Y İETT Fatih seferi yapan otobüsler ile ulaşım kolaylığı (inilecek durak: Atikali).

Y Adres: Galleria Ülkü Gelinlikçiler Çarşısı Fevzi Paşa Cad. No: 100-B PK: 34087 Fatih / İstanbul

3 – Kadıköy/Söğütlüçeşme

Söğütlüçeşme, Kadıköy

Efes Çarşısı, Kadıköy

Söğütlüçeşme’de sıra sıra dizilmiş onlarca mağazanın yanı sıra, Kuşdili caddesinde yer alan Efes Çarşısı’nın içinde de 50’den fazla moda evi ve düğün aksesuarı mağazalarını gezebilirsiniz.

Fiyatlar uygun; ancak hatırlatmakta yarar var. Fatih ve Kadıköy, uygun fiyatlarıyla çok popüler olmaya başlayınca fiyatlar da biraz yükseldi. Bununla beraber; Bakırköy, Pendik ve Ümraniye’de, daha uygun fiyatlara gelinlik bulmak mümkün. Bütçeniz daha da düşükse Mahmutbey’de çok uygun gelinlikler bulabilirsiniz; ancak kalitede farklılıklar olacaktır.

4 – Kuyumcukent Wedding World

Wedding World Kuyumcukent, Bahçelievler
 

Wedding World Kuyumcukent, Bahçelievler
 

Muhteşem bir tesis. Buradan alışveriş yapmasanız bile, evlilik adayı herkesin görmesi gereken bir mekan. Adı üstünde, gelinlikten ziyade kuyumcular da bu alışveriş merkezinde yer almakta.