Büyük Okyanus’ta 7107 adadan oluşan ve 111 etnik grubun yaşadığı Filipinler, Güneydoğu Asya’nın turizm açısından en bakir bölgelerinden. Adaları Luzon, Visaya grubu ve Mindanao adası olarak üç gruba ayırmak mümkündür. Adaların en büyükleri kuzeyde Luzon ve güneyde Mindanao’dur.

Yüzer restoranda yemek yemek, geleneksel balıkçı tekneleri “banka”lar, usulca denize dökülen loboc ırmağı, doğa turlarına çıkacağınız rengarenk “jeepney”ler, Dünya Kültür Mirası listesine alınan yeşil pirinç tarlaları…

Başkent Manila hareketli hayatıyla, renk ve kokunun hakim olduğu Bagui semt pazarlarıyla; Cebu adası ise alışveriş merkezleri ve mercan resifleri arasında bembeyaz kumsallarda konumlanan resortlarıyla turistlerin gözdesi. Ama doğal yaşamı solumak için Bohol Adası ideal!

Westin Philipines Plaza’ da kalanlar çevre restoranlarda çeşitli mutfakları tatma olanağına sahip oluyorlar. Manila’nın en güzel yüzme havuzu da burada bulunuyor. Mactan Island’daki Shangrila’s’da ise eğlenceye sınır yok. Hurma şarabı eşliğinde sunulan dev karidesleri, sirkeli ve baharatlı balıkları ve yemyeşil pirinç tarlalarıyla egzotik tatlar arayanlar için Filipinler ideal bir destinasyon.

Konum: Güneydoğu Asya, Filipin Denizi ve Güney Çin Denizi arasında takımadalar, Vietnam’ın doğusunda yer alır.

Haritadaki konumu: Güneydoğu Asya

İklimi: Tropik deniz iklimi hakimdir. Güney Çin Denizi’ne bakan batı kıyılarında her yıl bir kuru, bir de yagmurlu iki mevsim yaşanır. Kuru mevsim, Aralık-Mayıs arası dönemidir, diğer zamanlar yağışlıdır. Havanın en iyi olduğu dönem Aralık-Şubat arasıdır

Arazi yapısı: Dar ve geniş kıyı alçak ovalarını da içine alan arazi genellikle dağlıktır.,

Ülkenin toplam kara alanının yaklaşık yarısı ormanlarla kaplıdır ve bunun büyük bölümünü de ticari değer taşıyan ağaçlar oluşturur. Filipinler’de 220 hayvan, 500 kuş türü tespit edilmiştir. Denizleriyle iç sularındaki balık çeşitlerinin sayısı da en az 2bindir.

Verimli topraklarıyla Filipinler temelde bir tarım ülkesidir. Ekim alanlarının büyük kısmı pirinç üretimine ayrılmıştır. İkinci ürün büyük oranda ABD’ye ihraç edilen şekerdir. Filipinler metalik ve metal dışı mineral kaynaklar açısından zengindir.

Filipinlerin Malay ırkından olan ataları, takımadaya kara Asya’sının güneydoğusundan ve bugün Endonezya’nın bulunduğu bölgeden gelmişlerdir. Ülkede ayrıca küçük bir azınlık durumundaki Çinliler, İspanyollar ve Hint kökenliler yaşar. Yerli halk ise Aytalar ya da Balugalar adıyla da bilinen Negritolardır. Filipinlerde 70-75 dolayında dil ve lehçe konuşulmaktadir. Bu diller geleneksel olarak 8 grupta toplanmıştır