Akdeniz’de, İtalya’nın Sicilya Adası’nın 100 km güneyinde bulunan Malta, 400bin nüfuslu küçük bir ada… Benzersiz iklimi ile Malta Cumhuriyeti, Malta, Gozo ve Comino adlı üç adadan oluşuyor.

Malta denizaltı güzellikleri, yabancı dil okulları, temiz ve ılık havası, su sporları, deniz ürünleri, sıcak kanlı yerli halkı, M.Ö. 5000 yıllarına ait tapınakları ve ortaçağ yapıları ile ilgi çekiyor.

Altın ve gümüş takılar Valletta Kuyumcular Sokağı’nda, seramik ve cam aksesuarları da Mdine’de. Valletta’da İtalyan restoranı Giannini, adanın en gözde restoranlarından. Ama balık yemek isterseniz her gece tıklım tıklım olsa da Pippo’s Trattoria’ya gitmelisiniz.

Başkent – Valetta

16. yüzyılda “St John Şövalyeleri” tarafından kurulmuş olan bu ada, güzelliği ve konumu nedeni ile bir çok savaş atlatmıştır. Bir çok kilise, binalar, tersaneler, yüksek katedraller ile Malta’nın başkentinin daracık olan sokakları, sarı Malta taşından yapılmış olan evleri, bu evlerin kapı kolları ve dış süslemeleri bile birer şaheser niteliğindedir.

Mdina

Mdina, Malta’nın eski başkentidir. Soyluların oturduğu sokaklarda, buram buram bir tarih kokusu yayılıyor etrafa. Mdina katedrali ve zindanları, Bastin caddesinde bulunan sarayları ve cam fabrikalarından alışveriş yapmanın keyfi bir başka.

Gozzo Adası

Malta’nın ikinci büyük adası Gozo’da şövalye ve tarih dokusundan biraz uzaklaşıp dinlenmek için ideal bir yer. Xlendi balıkçı köyü ülkenin en güzel dalış noktalarına sahiptir. Plajları, su sporları yapabilme imkanı, denizi, doğa ile iç içe yapabileceğiniz, doğa sporları ile Gozzo dinlenmek ve eğlenmek için çok ideal bir yer.

Comino Adası

“Issız bir adaya düşsen yanına üç şey alman gerekiyor” hikayeleri galiba, Comino Adası için yazılmış. Tam anlamıyla, ıssız bir ada hiç bir ses gürültü yok, sessiz sakin… sadece deniz, kum ve güneş eşliğinde hoş dakikalar yaşayabileceğiniz bir ada…

Damak Zevki

Malta yemekleri balık ve deniz ürünleriyle anılır. Ancak Malta’nın tropikal iklimi sayesinde bir çok sebze ve meyveyi bir arada bulmanızda mümkündür. Malta’ya özgü olan yemeklerin genellikle patlıcan kökenli olduğu söylenebilir. Malta mutfağının bir diğer başlıca yemeği ise makarnadır. Yemek kültürünü, birazda İtalyan tarzından aldıkları için pizza ve makarnayı her yerde bulabilirsiniz.

Eğlence Aktiviteleri

Malta’ da Başkent Valetta’da eğlenceye dair bulabileceğiniz; opera salonları ve festivallerin dışında gece hayatının pek gelişmiş olduğu söylenemez. Başkentin dışındaki bölgelerde ise gece hızla devam ediyor.