Güzel bir gelin olabilmek için önemli olan, bedeninizi tanımanız, ve kendinize daha çok yakışacak bir gelinliği seçmenizdir. Vücudunuzun daha güzel olan taraflarını ön plana çıkarmak ve hangi özelliklerini saklamak istediğinize karar vermek için bedeninizi iyi tanımanız gerekir. Gelinliğinizi diktirmeyi düşünüyorsanız, modelinize karar vermeden önce hazır gelinlik satan firmalardan randevu alarak bazı modelleri deneyip karar verebilirsiniz.

1 – Kumsaati (veya Sekiz) Vücutlar – Orantılı Ölçüler

Solda: Mila by St. Pucchi  /  Sağda: Naeem Khan 

Sekiz yada kum saati de denilen vücut şekline sahip kadınlar, ideal görülen vücut şekliyle her türlü kesimi tercih edebilirler. Her türlü modeli çekinmeden giyebilecekleri gibi bellerini ortaya çıkaran modelleri tercih ederlerse vücut avantajını kullanarak gelinliği patlatmış olurlar.  Genellikle Deniz Kızı veya Trompet tarzı, vücut hatlarını ortaya çıkaracağı için öncelikli tercih edilir. Ancak bu modelde gelinliklerin uzun bacaklı gelinlere daha uygun olduğunu da unutmayın.  Straplez, dantel kollu V-yaka veya tek omuzlu denizkızı gelinlikler; kum saati tipinde vücut hatlarına sahip gelin adayları için ideal.

2 – Dikdörtgen Vücutlar – Kalın Bel

Solda: Alberta Ferreti /  Sağda: Marchesa 

Bu vücut tipindeki kadınların bel kısmı çok fazla belli değildir. Vücut omuzlardan kalçalara doğru inerken düze yakın bir biçim seyretmektedir. Dikdörtgen vücutlu kadınların, bellerini vurgulayarak ortaya çıkarmak için büzgülü bir gelinlik modeli tercih etmeleri uygun bir seçim olacaktır.  Göğüs ve bel bölgesinde çeşitli süslemelerle hareketlendirilmiş modeller, kum saati vücut görüntüsü yaratacaktır.  Tek parça, balenli veya korseli bir modelle belinizi olduğundan daha ince gösterebilirsiniz.

Gelinliğinizin etek boyunun da uzun olmasına özen gösterin. İşlemeli bir gelinlik istiyorsanız, işlemelerin bel kısmında ağırlıklı olmasına dikkat edin.

3 – Üçgen Vücutlar – Omuzlardan geniş kalçalar

Solda: Pronovias  /  Sağda: Oscar de la Renta

Bu gruba dahil olan kadınların kalçaları omuzlarından geniştir. Bu tip farklılıklarda arada denge sağlayarak hoş bir görünüm yakalayabilirsiniz. Kalçaları küçültemeyeceğimize göre omuz kısmında vatkalı ya da omuz kısmını geniş gösterecek kol süslemeleriyle aradaki farkı aza indirebiliriz. Ayrıca kumaş seçiminde kalın kumaşlar tercih edilmelidir ve düz kesimli modellerden kaçınılmalıdır (düz kesim, geniş kalçaları daha da geniş gösterir). Etek kısmı V kesimli olmalıdır sol taraftaki gibi bir omuz tercih ederken sağ taraftaki gibi bir etek tercih edebilirsiniz. Çünkü birinci taraftaki gelinlik daha düz kesime yakın bir modeldir. Bu durumda tek parça gelinlik yerine 2 parça gelinlik tercihi yapılabilir.

4 – Ters Üçgen Vücutlar – Geniş omuzlar

Solda: Alfred Angelo  /  Sağda: Ellis Bridal

Ters üçgen vücuda sahip kadınların omuzları kalçalarına göre geniştir.  Genellikle yüzme sporunu tercih eden veya omuz kaslarını çalıştıran atletik fizikli gelinler, boyundan bağlı modelleri tercih etmemeliler.  Omuzların genişliğini kalçalara uyumlu göstermek adına, üst kısmı düz kesime sahip, yakalı ve kabarık olmayan modeller en doğrusudur.  Omuzları düşük modeller, omuzları daha geniş göstereceği için, V-yakalı modelleri tercih edin. Duvağın da omuzlara doğru düşürülmesi faydalı olacaktır.

5 – Zayıf Bedenler

Elbise gibi duran dümdüz gelinliklerden kaçınmakta fayda var, çünkü bu modeller zayıf bir gelini daha da ince gösterecek ve zayıflığını ön plana çıkaracaktır. Uzun dantelli kollarla süslenmiş V yakalı ve kabarık etekli modeller zayıf bedenler için daha uygun olacaktır.

6 – Balık Eti Vücutlar

Solda: Allure Bridals  /  Sağda: David’s Bridal

Fazla kilolarınızı gizlemek için tek parça gelinlikleri tercih edebilirsiniz. Gelinliğinizi büyük ve gösterişli parçalarla değil, küçük ve zarif aksesuarlarla destekleyerek zarif bir gelin olabilirsiniz. Uzun veya kısa, kalem etekli gelinlikleri tercih edebilirsiniz.  Omuzlarınızı açıkta bırakan dar korseli ve uzun kollu gelinlikler sizi daha zayıf gösterecektir. Kilolu bedenlere özel gelinlik modellerini incelemek için tıklayınız.

7 – Kemikli Vücutlar

Zerafetinizi vurgulamak için kabarık gelinlikleri tercih edebilirsiniz. Eğer köprücük kemiklerinizin belirgin olduğunu düşünüyorsanız omuz üstü ince olan modellerden sakının. Aynı şekilde göğüs bölgeniz düz ve dışarı doğru ise sert kumaşlardan sakının.

8 – Uzun Boy

Çok zayıf veya çok kilolu değilseniz, her gelinlik modeli sizin için uygun olacaktır. Dar kesimli gelinlikler, kabarık modeler, omuzu açık gelinlikler… İstediğiniz modeli tercih edebilirsiniz. Fakat uzun kollu modeller veya yukarı kesime sahip gelinlikler sizi daha da uzun göstereceği için uygun olmayabilir.

9 – Büyük Göğüsler

Büyük göğüslerinizi gizlemeyi tercih ediyorsanız, iki parça gelinlikleri tercih edebilirsiniz. Straplez ve dekolteli yakalardan sakının, dikkati göğüslerinize vurgulayacaktır. Aynı şekilde sadece göğüs kısmında yoğun işlemeli modellerden kaçının, işlemeli bir gelinlik tercih ediyorsanız üst bedene dağılmış işlemeleri tercih etmelisiniz. Çan etek modeli ve ince askılı, yuvarlak yakalı, sıfır kollu gelinlikleri giyebilirsiniz.

Aksesuar

Gelinlik iç aksesuarlarınızı seçerken de beden yapınızı göz önüne almalısınız. Karın ve kalça bölgesindeki fazlalıklar içinde korseli ve bedeni toplayan iç çamaşırlarını tercih edebilirsiniz. Yine kalça bölgesini veya göğüslerinizi daha büyük göstermek içinde takviyeli bir iç çamaşırı tercih etme şansınız olacaktır. İç çamaşırı gelinliğin dikilmesi ya da satın alınmasından önce hazırlanmalı ve gelinlik provaları mutlaka törende kullanacağınız iç çamaşırı ile yapılmalıdır.