Unutulmaz bir düğün için, düğün müziklerinin seçimi önemli! Hem duygusal hem de eğlenceli bir düğünün ilk koşulu müzik seçiminden geçiyor…

Düğün merasimi için üç ana müzik teması seçmeniz istenecektir: Gelin ve damadın giriş şarkısı, ilk dans ve pasta için seçilecek şarkılar.

Ayrıca, düğününüzde, hoş anılarınızı misafirlerinize yaşatmak veya hatırlatmak için barkovizyon gösterisi hazırlatabilirsiniz. Barkovizyon sunumu, gelin ve damadın salona gelmesinden hemen önce konuklarıyla paylaştıkları özel bir video gösterisi anlamına geliyor. Bu video sunumunda gelin ve damadın, ve tercih ederlerse yakınlarının geçmişte çektikleri özel fotoğraf ve videolar bir sunum olarak yer alıyor. Barkovizyon gösterisi de hazırlatmayı düşünüyorsanız, barkovizyon müziği seçmeniz istenecektir.

DJ veya Müzik Grubu

Düğün müziklerinizi seçmeden önce ilk yapmanız gereken canlı müzik veya banttan yayın arasında seçim yapmak.  Canlı müzik tercih ediyorsanız, daha önce dinlemiş olduğunuz gruplar veya ünlü şarkıcılardan tarzınıza, düğününüzün konseptine ve misafir profilinize uygun olanına karar verin.  Ancak unutmayın; bu kararı vermeden önce düğün mekanınızla mutlaka görüşün. Sadece anlaşmalı oldukları müzik grupları haricinde seçenekleri tercih etmeyebilirler.

Aynı durum banttan yayın için de geçerli elbette. Anlaşmalı olarak çalıştıkları DJ ile çalışmanızı zorunlu kılabilirler. Her iki durumda da DJ veya anlaştığınız müzisyenle birlikte çalışarak giriş müziği, ilk dans müziği, pasta müziği ve barkovizyon müziği seçimleri ile birlikte düğünün genel müzik konseptine karar vermelisiniz.  Düğün yapmayı düşündüğünüz mekanda size iyi bir DJ veya müzik grubu bulmanız konusunda da yardımcı olacaklardır. Size sadece önerilen parçalardan seçimi yapmak kalacak.

Müzik Konsepti

Düğün eğlencesine davet ettiğiniz konukların sıkılmaması için, müzik seçiminin düğün konseptine ve özellikle misafirlerin profiline uygun seçilmesi gerekir. Bütün gece çalınacak parçaları tek tek seçmek yerine, düğün geceniz için nasıl bir atmosfer tercih ettiğinizi DJ’inize veya müzik grubunuza bildirmeniz de yeterli olacaktır.

Açılış / Kokteyl Müziği

Davetliler gelmeye başladığında, gelin ve damat sahneye çıkmadan önce genellikle enstrümantal müzik tercih edilir. Bir keman grubu ile misafirlerinizi hoş bir atmosferde karşılayabilirsiniz. Kokteyllerde klasik, dans zamanında Batı müziği veya pop müzik tercih edebilirsiniz.  Kokteyl olmayacaksa, yemek masasında misafirlerinizin rahat sohbet edebilmesi için müziğin kısık tutulmasını ve sakin parçalar çalınmasını isteyin.  Dans şarkıları yemekten sonra!

Salona Giriş Müziği

İşte gecenin en önemli anı! Konukların heyecanlı bekleyişi arasında, görkemli bir giriş yapmak için coşku veren müzikler tercih edin. Müzik tesisatçınızın önerilerini dinleyip seçiminizi yapın.

İlk Dans Müziği

Salona muhteşem bir giriş yaptıktan sonra, nikah kıyılacaksa nikah masasına geçilir. Nikah kıyıldıktan hemen sonra veya nikah olmayacaksa salona girer girmez, ilk dans müziği çalmaya başlar. Gelin ve damat evlilik hayatlarının ilk gecesinde, pistte tüm heyecanlı bakışların arasında, ilk danslarını yaparlar. İlk dans parçanızı seçerken önceliği, sizi en çok duygulandıran ortak parçanıza verin. Böyle bir şarkı doğal olarak belirlenmemişse, romantik bir parça seçmeye özen gösterin.  Detaylı bilgi almak ve örnek parçalar dinlemek için TIKLAYIN.

Gece Boyunca Çalınacak Düğün Müzikleri

Profesyonel bir müzik organizasyon şirketine gittiğinizde size ilk soracakları soru misafirlerinizin profili olacaktır. Gençlerin ağırlıklı olduğu bir düğünde gençlere hitap edecek dans müzikleri tercih edilirken, Karadeniz yöresinden misafirleriniz varsa kemençe eşliğinde Karadeniz müziklerine yer vermek isteyebilirsiniz.

Davul, zurna eşliğinde Türk müziği mi tercih ediyorsunuz? Yoksa Karadeniz yörelerinden parçalar, veya Çerkez müziği, yöresel müzikler, Roman havası, Kafkas oyunu arasında tercih mi yapacaksınız? Yoksa hayalinizde klasik baladlar ve caz müzik eşliğinde bir düğün mü var?  Bu konularda size müzik organizasyonunuzu yapacak DJ veya müzik grubu yardımcı olacaktır.  Düğün demek dans demek, halay demek. Siz yine de tercih ettiğiniz müzik tarzınızın yanı sıra eğlenceli oyun havalarına da yer verin. Düğününüzü sadece kendinizi değil, misafirlerinizi de eğlendirmek için organize ettiğinizi hatırlayarak müziklerinizi seçin.

Ek hatırlatma: Düğününüzü ev ortamında veya evlerin yoğun olduğu bir bölgede organize ediyorsanız, yüksek sesli müziğin çevredekileri rahatsız edip size tatsızlık yaşatabileceğini unutmayın. Bu konuda gerekli araştırmaları önceden yapıp, izin almayı ihmal etmeyin.

Pasta Müziği

Pastanız başrolde. Harika bir pasta seçtiniz ve görkemli bir şekilde salona getirilmesini istiyorsunuz. Şimdilerde hareketli pasta giriş müzikleri revaçta.

İster Türkçe, ister yabancı dilde veya enstrümantal, çok neşeli ve çok eğlenceli bir parça seçin. Ve pastanızı alkışlar eşliğinde salona davet edin.

Dilerseniz pasta kesimi ertesinde bir kez daha gelin-damat olarak dans edebilirsiniz. Pasta sonrası dans için de ilk dans müzikleri arasından seçim yapabilirsiniz.

Barkovizyon Müziği

Barkovizyon gösterinizin konseptine uygun tercih edeceğiniz barko müziği, ideal olarak filmde vermek istediğiniz mesajı anlatır.  Konukların sıkılmaması için ideal olarak 3-4 dakika hazırlanan barko sunumlarında, enstrümantal ve nostaljik parçalar tercih edebilirsiniz.