Ve yeni evinize geçeceksiniz. Belki bir eviniz var, belki de kiralık ya da satılık arıyorsunuz. Size tavsiyemiz ev kiralarken ya da satın alırken güvendiğiniz bir emlak profesyoneline danışmanız.

Yanınızda bir aile büyüğünün olmasında da her zaman fayda vardır. Satın alacağınız yada kiralayacağınız yeni evinizi seçmeden önce çok dolaşmanızı ve birden çok yer görmenizi tavsiye ediyoruz.

Emlak terimleri sözlüğü için tıklayın

Yeni evinizi kiralasanız da satın alsanız da aşağıdakilere dikkat ediniz:

Y Sözleşmeyi ve görüşmeleri emlağın tapuda kayıtlı sahibi yada noterden yetkilendirmiş bulunduğu şahıs ile yapın.

Y Satış ya da kira bedelini, çevrede son zamanlarda yapılan işlemler ve rayiç bedelleri ile kontrol edin. Anlaşmalarınızı Türk Lirası ile yapınız. Her ödeme için makbuz alın.

Y Yeni evinizin büyüklüğü size uygun mu? İleride çocuklarınızın da olacağını unutmayın. Ya da kullanmayacağınız kadar büyük bir ev düşünmeyin. Peki yeni evinizin yeri size uygun mu? İşinize yakın mı? İşinize gidip gelirken harcayacağınız zaman ve yol masrafı çok ise işinize yakın bir yerde oturun. Hem böylece daha çok uyursunuz!!!

Y Bina deprem yönetmeliğine uygun mu, yapı kullanma izni (iskan) var mı? Bina inşaat kalitesi iyi mi? Yeni evinizde telefon, doğalgaz, su, elektrik, yol gibi kamu hizmetleri var mı? Otopark sorunu var mı? Aidat ne kadar? Tadilat gerekiyor ise ne kadar tutar?

Y Komşularınız nasıl? Bina yöneticisi ile tanışın ve konuşun. Dairenin tapu durumunu kontrol ediniz: vergi borcu, ipotek, vs. var mı? Yeni evinizi kiralasanız da satın alsanız da arada emlak danışmanı var ise komisyon üzerinde baştan anlaşınız. Belki de komisyonu sadece ev sahibi yada satıcı ödeyecektir.

Y Ev kiralarken, yukarıda yazanlara ek olarak, yıllık artış oranını enflasyon endekslerine bağlayın ve depozito isteniyor ise senet yada benzeri nakit olmayan depozito vermeyi teklif edin.

Ev satın alırken ise, yukarıda yazanlara ek olarak,

Y Alacağınız daire ile tapuda satın alacağınız dairenin aynı olduğundan emin olun.

Y Tapuda arsa payınızı kontrol edin. Arsa payınızın binadaki diğer daireler ile orantılı olması gereklidir.

Y Alım ve satım harçları, (yeni evlerde) KDV ve (varsa) diğer masrafları hangi tarafın ödeyeceği hususunda anlaşın.

Y Eğer satın alacağınız evin içinde kiracı varsa mutlaka kiracıdan tahliye taahhüdü alınmalıdır.