Evlenmeye karar verdiniz, heyecanlısınız ve hemen gelinlik modellerini incelemek istiyorsunuz! Ancak, gelinlik seçmeden önce mutlaka nikah ve/veya düğün merasimini yapacağınız mekanı belirleyin.

Kır düğününde veya sahil kenarında daha rahat gelinlikler tercih edebilirsiniz; ancak bir balo salonunda evlenmeyi düşünüyorsanız bir prensese dönüşmenin tam zamanı. Mekana göre gelinlik seçerken dikkat etmeniz gerekenler:

1 – Kır Düğünü

Açık havada eğlenceli ve samimi bir ortamda düzenlenen kır düğünleri için rüzgarı ve ıslak çim zeminleri hesaba katın. Rüzgarda zarar görmeyecek veya tülleri uçuşacak romantik gelinlikler tercih edin. Çiftlik havası vermek isterseniz bohem veya rüstik tarzda gelinlik tercih edin. Rüstik gelinliğinizi de kırık beyaz ve hatta beje yakın renk tonlarında alabilirsiniz. Daha da farklı bir gelin olmaksa hayaliniz, kısa gelinlikler de kır düğünleri için ideal.

2 – Tarihi Mekanlarda Düğün

Elbette Vintage! Tarihi mekanların düğününüze katacağı eskiden gelen yaşanmışlık hissini gelinliğinize de yansıtın. Kırık beyaz veya krem veya bej rengine yakın renkler, danteller, tüller, fırfırlar, işlemeler, kabarık olmayan dökümlü etekler… vintage şıklığını gelinliğinize yansıtır. Bu akımın en güzel ve farklı tarafı da kullanılan aksesuarlardaki vintage tarz. Saç bantları, eski usül taşlı taraklar, dökümlü ve yandan tokayla tutturulmuş uzun duvaklar, tüyler, kuş kafesi olarak adlandırılan gelin şapkaları, elmas takılar, inci takılar, dantel eldivenler, saçta büyük bir çiçek. Tüm bu aksesuarlarla eski yılların şıklığını günümüze taşımak mümkün. Vintage gelinlik almak için Vakko Wedding ve Beyaz Butik mağazalarına gidip yabancı markalardan seçim yapabilirsiniz. Bu konsepte uygun bir gelinlik için ilham alabileceğiniz en iyi markalar: Anna Campbell, Claire Pettibone, BHLDN, Inmaculada Garcia, Jenny Packham, Temperley. Daha düşük bütçeli bir gelinlik tercih ediyorsanız, annenizin veya anneannenizin sandıklarını açın ve eski gelinlikleri çıkartın. Ufak dokunuşlarla harika sonuçlar elde edebilirsiniz. Böyle bir alternatifiniz yoksa, ikinci el gelinlikçiler veya terziler ne güne duruyor!

   

3- Otelde Balo Salonu

İşte çocukluk hayallerimizin masal kahramanına dönüştüğümüz gün ve mekan. Gerçek bir balo salonunda, başrolde sizin olduğunuz bir düğün. Eğer böyle bir düğün yapmayı düşünüyorsanız, gecenin prensesi de siz olacaksınız. İlham almak için, Külkedisi Cinderella’nın balo salonuna girdiği anı hayal edin. Kabarık, uzun kuyruklu bir etek; süslemeler, pırıltılar, ışıldayan bir kumaş; görkemli ve yine uzuuun bir duvak! Beyaz atlı prensinize de beyaz bir damatlık giydirmeye ne dersiniz?

4 – Plaj Düğünü – Havuz başı Düğün – Tekne Düğünü

Mavinin ve sıcağın hakim olduğu gösterişsiz, sade ve şık bir düğün istiyorsanız, çok uzun ve kabarık gelinliklerden uzak durun. Askılı elbise modelinde veya Denizkızı Prenses Ariel’den esinlenerek denizkızı etekli gelinlikler tercih edebilirsiniz. Konsepte uygun olması için çok fazla taşlı süslemelerden uzak durun. Kumlarda veya teknede prenses edasıyla yürüyemeyeceğinizi unutmayın. Gelinliğiniz mutlaka rahat olmalı; hareketlerinizi kısıtlamamalı.