Düğün fotoğrafçısı Caravan Wedding, İstanbul’da düğün fotoğrafı çekilecek en güzel ve en beğenilen mekanları sizler için derledi:

1- Atatürk Arboretumu

Fotoğraf © Caravan Wedding

Sarıyer’de yer alan Atatürk Arboretumu’nda fotoğraf çekimi için makbuz karşılığında, çekim ekibi ve gelin-damattan oluşan 6 kişi için 472 TL ödemek gerekiyor (2022). Kalabalık bir çekim gerçekleşecekse, 6 kişinin üzerinde gelecek her kişi için 20 TL ücret ödemek yeterli. Unutmayın; düğün fotoğrafçınız da ekibiyle gelecektir.

Atatürk Arboretumu, içinde barındırdığı küçük göller ve doğasıyla en çok tercih edilen mekanlardan biri. Doğanın içinde, yeşillerle veya sonbaharda turuncularla süslenmiş fotoğraflar için Atatürk Arboretumu’nu tercih edebilirsiniz.

2- Adalar

Fotoğraf © Caravan Wedding

Büyükada, Heybeli ada, Kınalı veya Burgaz Ada’da düğün fotoğrafı çekimi yaptırmak isterseniz, adalara gideceğiniz vapurda veya deniz takside de ek çekimler yapabilirsiniz. Sahil manzarası, faytonlar, Arnavut kaldırımı sokaklar, eski kokan yapılar, yazın begonviller, yeşilin tonları ve romantik bir ortamda çekim için adalar ideal. Bulabilirseniz bisiklet ve fayton yanında fotoğraf çektirmeyi unutmayın. Adalarda çekim için izin almanıza veya ücret de ödemenize gerek yok.

3- Haydarpaşa Garı

Fotoğraf © Caravan Wedding

Tarihi binasıyla, sarayları andıran havasıyla dış mekan ve iç mekan fotoğraf çekimi için ideal mekanlardan biri de Haydarpaşa Garı. Burada da düğün fotoğrafı çekimi ücretli. Yolcu İşleri Müdürlüğü’ne başvurarak 400 TL ödeme ve düğün davetiyenizi göstererek izin almanız mümkün. Tarihi trenle ve garın iç dekorasyonunda fotoğraf çektirmeyi ihmal etmeyin.

4- Rahmi Koç Müzesi

Fotoğraf © Caravan Wedding

Hasköy’de sahilde yer alan Rahmi Koç Müzesi’nde düğün fotoğrafı çektirmek gelin-damat ve fotoğraf ekibini içeren 5 kişiye 900 TL ödemeniz yeterli. Çekim için kullanılabilecek alanlar: Fenerbahçe Vapuru, Moda Tramvayı, Atlı Tramvay, Littorina Mototren, DC-3 Uçak. Bununla beraber, askeriyeye ait alanlarda (denizaltı, helikopter vb.) çekim yapılamamaktadır. Düğün fotoğraf çekimi için önceden izin almak veya rezervasyon yaptırmak gerekmiyor; ancak müzenin açık olduğu saatlerde çekimi tamamlamak gerekiyor.

5- Parklar, Bahçeler, Korular

Fotoğraf © Caravan Wedding

Yaz mevsiminde parklara gittiğinizde adım başı, düğün fotoğrafı çektirmeye gelen çiftleri görürsünüz. Sahil kenarında olması dolayısıyla Fenerbahççe Parkı hem deniz, hem park manzarası barındırdığından en çok tercih edilen parklardan. Ayrıca Yıldız Korusu, Belgrad Ormanı, Emirgan Korusu, Bahçeşehir Gölet Parkı evinize yakınlığına göre tercih edilebilir. Belgrad Ormanı’nda düğün fotoğrafı çekim üreti 125TL.

Emirgan Korusu’ndaki köşk içinde fotoğraf çekimi ise maalesef yasaklanmış durumda. Park, biraz eğimli bir alanda kurulu olduğu için yorucu olabiliyor; yanınızda topuksuz rahat bir ayakkabı götürmek isteyebilirsiniz. Yıldız Korusu’na giderseniz girişteki köprü üzerinde çekebileceğiniz romantik pozları kaçırmayın. Yıldız Parkı içindeki Malta ve Çadır Köşk’lerinde çekim yapmak isterseniz Beltur’dan önceden izin almak gerekiyor. Parklarda çekim için ücret alınmıyor; sadece otopark ücreti ile giriş yapabilirsiniz. İzin ve ücretler konusunda tecrübeli düğün fotoğrafçılarınız size yardımcı olacaktır.

6- Boğaz, Sahiller

Fotoğraf © Caravan Wedding

İstanbul dedin mi akla Boğaz hattı gelir. Siz de Boğaz manzarası sevenlerdenseniz, İstanbul sahil şeridinin bir çok yerinde düğün fotoğrafı çektirmeniz mümkün. Avrupa yakası’nda Ortaköy, Arnavutköy, Bebek; köprü manzarasıyla tercih edilebilecek semtler. Anadolu yakası’nda ise Beylerbeyi veya Anadolu Hisarı’nda çekim yaptırabilirsiniz. Seçenekler çok.

7- Beykoz Kundura Fabrikası

Fotoğraf © Caravan Wedding

Beykoz’daki tarihi kundura fabrikası da düğün fotoğrafı çekimi için tercih edilen mekanlardan. Çok eski yapısıyla çiftlerin vintage fotoğraflar için tercih ettiği bu mekanda da çekim için önceden izin almak gerekiyor.  Beykoz Kundura Fabrikası fotoğraf çekimi ücreti 3 saat için 2.000 TL.

8- Saraylar, Kasırlar

Fotoğraf © Caravan Wedding

Muhteşem ve geniş bahçesi ile Hidiv Kasrı, Maslak Kasrı, Küçüksu Kasrı, Sepetçiler Kasrı ve Ihlamur Kasrı, düğün fotoğrafı çekimi için en tercih edilen kasırlar. Saraylarda şimdilik çekim yasak; ancak sarayları andıran yapılarıyla kasırlarda çekim yaptırmak isterseniz, önceden izin almak gerekiyor. Bu düğün fotoğrafı çekim mekanlarında reflektör ve flaş kullanımı da yasak olduğu için uygun saatlerde çekim yapılmasına dikkat edin. Ihlamur Kasrı’nda bahçe ve kafeteryada çekim izni mevcut. Hidiv Kasrı’nda dış mekanda çekim serbest. Ancak köşk içinde çekim 1.500 TL olarak ücretlendiriliyor. Ihlamur Kasrı’nda ise sadece dış çekimlere izin veriliyor ve çekimin saatlik ücreti 500 TL. Ödemeler TBMM Milli Saraylar banka hesabına yapılıyor.

9- Kuzguncuk

Fotoğraf © Caravan Wedding

İstanbul’da fotoğraf çekim mekanları arasında en güzel yerlerden biri de eski, tarihi ve güzel mimarisiyle Kuzguncuk semti! Rengarenk evler, graffiti süslü duvarlar, farklı mimari dokular, boyalı merdivenler, sahil manzarası ile lolipop şeker tadında çekimler için Kuzguncuk’u tercih edebilirsiniz. Son zamanlarda, İstanbul’un her yerinde düğün fotoğrafı çekimi çok arttığı için, Kuzguncuk sakinleri de evlerinin önünde çekim yapılmasından rahatsız olmaya başladı. Ancak sokaklarda her şey serbest.

10- Tarihi Sokaklar

Fotoğraf © Caravan Wedding

Galata Kulesi önü, Sultanahmet meydanı, Balat sokakları veya Taksim’in İstiklal Caddesi de izinsiz çekim yapabileceğiniz mekanlardan. Düğün fotoğraflarında şehrin havasını solumak isteyenlere…

Düğün fotoğrafı çekimi için mekan araştırırken aşağıdaki yerleri de incelemek isteyebilirsiniz:

Adile Sultan Sarayı / Ahmet Afif Paşa Yalısı / Alman Çeşmesi / Amcazade Yalısı / Aya İrini Kilisesi / Ayasofya Müzesi / Beyazıt Kulesi / Beylerbeyi Sarayı / Çemberlitaş / Çiçek Pasajı / Dikilitaş / Dolmabahçe Sarayı / Esma Sultan Sarayı / Galata Kulesi / Göksu / Gülhane / İstiklal Caddesi / Kamondo Merdivenleri / Kapalıçarşı / Kız Kulesi / Mısır Çarşısı / Moda İskelesi / Ortaköy Meydanı / Pierre Loti / Rumeli Feneri / Rumeli Hisarı