Evleneceğiniz günün en güzel hatırası…alyanslar…Düz klasik veya farklı altın modeller, pırlantalı yüzükler, Tria’lar, tam turlar… Kadın ve erkeğin yaşamları boyunca taktıkları en romantik mücevher olan alyans, aynı zamanda aşkın sembolü.

Evlilik yüzüğü neden sol elin yüzük parmağına takılıyor

Alyans belki de kadın ve erkeğin hayatları boyunca taktığı en romantik mücevher. Tarih boyunca heyecan verici ve büyüleyici güzelliği ile aşkın sembolü oldu. İster dini, ister resmi olsun tüm evlilik törenlerinde gelinin sol elinin dördüncü parmağına takılıyor. Evlilik yüzüğünü ilk defa eski mısır prensesi Nefertiti takmıştır. Eski bir Mısır inanışına göre sol elin yüzük parmağındaki damarlar doğrudan kalbe gidiyor. Nikah yüzüğünün şekli ise devamlılığı, iki ruhun birleşimini ve sonsuzluğu simgelediği için kesintisiz yuvarlak. Diğer parmaklardaki herhangi bir yüzük başkalarına iletecek bir mesaj taşımazken, bu parmak o insanın evli olduğunun kanıtı ve eşine olan aşk ve bağlılığının nişanıdır.

Yüzük nasıl seçilir

Nişan ve nikah yüzüklerinizi seçmek için geniş bir zaman ayırmanız gerekiyor çünkü bunlar sizin en önemli yüzükleriniz olacak. Alyans alırken ilk seçimi metali konusunda yapmanız gerekiyor. Son yıllarda platin takılar kullanılmaya başlansa da altının geleneksel özelliğini ve yıllardır ilk tercih edilen metal olduğunu gözardı etmeyin.

Yüzüğün parmağınıza rahat bir şekilde oturduğundan emin olun. Çok büyük olmamalı aksi takdirde kaybetme riskiniz artar. Ölçü konusunda kuyumcunuzun fikrini alın.

Yüzük nereden alınır

İstanbul Kapalıçarşı’da ve ünlü takı tasarım markalarında alyans bulabilirsiniz, fakat servis ve fiyat bakımından hepimiz biliriz ki Kapalıçarşı bir numaradır. Ünlü markalardan alacağınız bir yüzük iki haftada teslim edilirken Kapalıçarşı’da iki günde içlerine tarih ve isim yazılmış olarak alabiliyorsunuz.

Pırlanta Yüzükleri inceleyerek güvendiğiniz bir kuyumcuya beğendiğiniz modelin aynısını yaptırabilirsiniz. Taş kalitesi hakkında bilgi almak için pırlanta rehberimizi inceleyin.

Tamtur – Tek Taş – Üç Taş – Beş Taş

Tamtur pırlanta yüzük altın alyans kullanmayı sevmeyenler için şık bir alternatiftir. Yuvarlak halka yüzüğün etrafına pırlanta taşların tam tur olarak dizilmesiyle hazırlanır. Büyük taşlı modeller parmağı rahatsız edebilir, ancak genellikle tektaş ile aynı parmağa takılmakta ve çok tercih edilmektedir.

Tek Taş pırlanta en çok tercih edilen pırlanta yüzük modelleri arasında önde geliyor. Günümüzde tek taş yüzük, evlilik teklifi sırasında takılıyor. Farklı karatlarda ve değerde tektaşlar bulabileceğiniz gibi, pırlantadan farklı taşlar kullanılarak ghazırlanan değişik kesimlerde tek taş yüzükler de tercih edebilirsiniz. Tektaş yüzükler aşkı ve bağlılığı temsil eder.

Üç Taş pırlanta Yüzük, genellikle evliliğin 3.yılında hediye edilmektedir. Birlikte geçirilen zamanı ve büyüyen aileyi ifade eder. Anne olan eşlere de üç taş yüzük takmak bebeğin gelişini kutlamak adına tercih edilebilmektedir.

Beş Taş pırlanta Yüzükde evliliğin ilerleyen yıllarında hediye edilmektedir. Oldukça gösterişli olan 5 taş yüzükler mutluluk, huzur, bağlılık ve aşkı simgeliyor. Ayrıca Tektaş pırlanta yüzüğünüzü yalnız bırakmak istemiyorsanız tektaş yüzüklerin yanında kombine edilen beştaş yüzükleri de tercih edebilirsiniz.

Pırlanta almadan önce pırlanta değerini anlamak için Pırlanta Rehberimizi inceleyin.

Pırlanta Takılar

Gelinliğinizle kullanacağınız en güzel aksesuarınız takılarınız olacaktır. Birbirinden güzel, ışıl ışıl modeller arasından seçim yaparken takıların çekiciliğinden yararlanmak için aksesuar seçimini dikkatli yapın. Takı seti için alışverişe ailelerle birlikte gidilir ve genellikle takı alışverişi, damat ve ailesi tarafından yapılır. Alınan takı seti, düğünde takması için geline hediye edilir veya düğün öncesinde damadın annesi tarafından gelinin boynuna takılır.

Nişan Yastıkları

Yüzük merasimi için nişan yastıkları veya yüzük tepsileri kullanılır. Küçük beyaz bir yastığınız varsa onu kurdelelerle ve yapma güllerle bağlayabilir, yüzükleri de yanına iliştirebilirsiniz. Veya beyaz dantel bir örtü ve kurutulmuş (damat adayının hatıralarından) veya yapma güller ile şık bir tepsi hazırlayabilirsiniz. Güzel bir tepsiniz yoksa bile tepsinin üstüne uzun bir saten örter, üstüne yüzükleri ve aksesuarları yerleştirip zarif bir sunum hazırlayabilirsiniz…