Düğün yorgunluğunu atıp yeni hayatınıza başlayacağınız ilk tatiliniz balayınızı planlarken erken başlamanız gerekiyor. Birlikte karar vereceğiniz balayı organizasyonunuzda aksaklıklar yaşamamak için önerilerimizi mutlaka okuyun:

1-Balayı Bütçesi Belirleyin

Balayı planlamanıza başlamadan önce, balayı için ne kadar bütçe ayırabileceğinizi belirleyin. Bütçenize uygun düğün mekanları araştırmasına başlayın. Her bütçeye uygun balayı mekanlarının birbirinden güzel olduklarını da unutmayın!

2- Erken Planlanın

Uçak biletleri ve otel rezervasyonları, satışa açıldıkları ilk dönemde çok daha uygun fiyatlarda sunuluyor. Erken rezervasyon avantajını kaçırmazsanız 50%’lere varan indirimlerle balayınızı planlayabilirsiniz. 6-8 ay önceden planlarınızı yapmakta yarar var. Düğün tarihi değişikliği olasılığına karşı, ücret iadesi alacak şekilde balayı tatilinizi sigortalatabilirsiniz.

3- Balayında Nereye Gideceğinizi Belirleyin

Her mevsim için harika bir balayı tatili mümkün! Mevsimlere göre balayı mekanları önerilerimizi incelerseniz, evleneceğiniz mevsimde gidilebilecek en uygun balayı alternatiflerinizi belirleyip, aralarından seçim yapabilirsiniz. Öncelikle balayınızı yurtiçinde mi yoksa yurt dışında mı geçirmek istediğinize karar verin. Daha sonra bütçenize göre bir tur şirketiyle, turist grubu ile birlikte gitmek mi yoksa bireysel olarak tatil yapmak mı istiyorsunuz belirleyin. Seyahat şirketleri balayı organizasyonu için size özel program hazırlayabilirler. Bir tur programı dahilinde kalabalık bir geziye katılmak istemezseniz, acentanıza balayı için münferit bir seyahat planladığınızı bildirin; fakat bu programın maliyetlerinin daha fazla olacağını da unutmayın! Gittiğiniz her yerde balayı çifti olduğunuzu mutlaka belirtin; sizin için özel sürprizler hazırlayacaklardır. Romantik şehir gezileri (Venedik, Paris, Roma, Prag), Romantik Adalar, Romantik Yunan Adaları, Gemi Turları, Deniz Tatili, Kültür Turu arasından birlikte keyif alabileceğiniz bir programı seçin. Balayı önerileri için burcunuza göre balayı mekanlarını veya mevsimlere göre gidebileceğiniz balayı mekanlarını inceleyin, romantik adalar ve Yunan adaları hakkında bilgi alın.

4- Balayında nereye gideceğinize birlikte karar verin

Balayında nereye gideceğinize karar vermeden önce birbirinizin bu konudaki isteklerini, hayallerini ortaya koyun. Yeni eşinizle en keyifli günlerinizi geçireceğiniz tatil organizasyonunu planlamak için önce nasıl bir tatil yapmak istediğinize karar verin. Her ikinizin de hoşlandığı aktivitelere göre nereye gidileceğine birlikte karar verin. Sakin veya daha hareketli tatil seçeneklerini değerlendirin. Farklı beklentileriniz olsa bile, en özel tatilinize karar verirken ortak noktada buluşmak, baş başa keyifli bir tatil planlamak mümkün.

5- Balayı işlemlerinizi başlatın

Balayı otel rezervasyonu yaptırın ve yurtdışı tatiline çıkacaksanız pasaport, vize hazırlıklarınızı tamamlayın. Özellikle pandemi sonrasında konsolosluk çalışmaları hala eski düzenine dönemediği için, randevu alımları çok yoğun olmaktadır. Pasaportunuzun tatile çıkacağınız tarihte en az 6 ay süresinin kalmış olmasına özen gösterin.

Balayı tatilinizi planlarken nikah/düğün gecesi aşırı yorgun olacağınızı unutmayın. En güzeli, düğün gecenizi bir otelde geçirin ve balayına sonraki gün çıkın.

Rezervasyonlarınızı yaptırırken balayı çifti olduğunuzu belirtmeyi unutmayın.

6- Balayı Valizinizi Hazırlayın

Evraklar: Pasaport ve seyahat sigortası (yurt dışına çıkılacaksa), nikah cüzdanı, rezervasyon evrakları (otel, uçak bileti), gerekirse döviz

Yurtdışına çıkılacak seyahatlerde evliliğin hemen ertesinde pasaportta soyadı değişikliği yetişmeyeceği için yeni gelinlerin genç kızlık soyadını içeren pasaportlarıyla seyahate çıkmaları sorun çıkarmıyor, fakat evlilik cüzdanınızı mutlaka yanınızda bulundurun.

Sağlık Ürünleri ve Kozmetik: Sinek kovucu vücut spreyi, antibakteriyel ıslak mendil, reçeteli kişisel ilaçlar, güneş kremi, yara bandı, kolonya, ağrı kesici (uçak seyahatlerinizde sıvıları kabin valize koymamaya dikkat edin). Parfüm, kremler, traş malzemeleri, diş fırçası ve macunu, ped, makyaj çantası, makyaj temizleyici, oje-aseton, tarak, cımbız, törpü

Uygun Kıyafetler: Balayında da şık ve bakımlı görünmek önemli. Balayında yanınıza uygun kıyafetler alabilmek için gideceğiniz yerin hava durumunu takip edebilirsiniz. Yaz kış hiç farketmeden size önerebileceğimiz en doğru parça kesinlikle elbiselerdir. Kombin kıyafetlerinizi belirleyip yanınıza alın. Gideceğiniz yere göre mayo-bikini unutmayın. Terlik-ayakkabı, gerekirse kışlık aksesuarlar, iç çamaşırı.