1- Düğün Konsepti

Düğün konseptinizi belirlerken yapmanız gereken ilk şey nasıl bir düğün düşlediğinize karar vermek.

Yaratıcı bir düğün konsepti düşlüyorsanız kişiliğinizi yansıtan, karakterinize uygun bir düğün teması seçmelisiniz. Bu bir kır bahçesinde çimler üstüne serilmiş piknik konsepti de olabilir, gösterişli bir otel balo salonunda çiçekler arasında yürüdüğünüz romantik bir düğün konsepti de olabilir. Hayal gücünüze güvenin, sizi en güzel düğüne ulaştıran tek şey yaratıcılığınızı harekete geçirmek!

Düğününüzle ilgili konsepti belirledikten sonra yapmanız gereken, düğüne dair tüm detayları bu konsepte uygun olarak hazırlamak. Herşey kusursuz olsun istiyorsanız bu konuda organizasyon firmalarından da destek alabilirsiniz.

Son dönemin trendi Vintage tarzda bir düğün hayal ediyorsanız Vintage Düğün Rehberimize göz atın.

2- Düğün Planlaması-Zamanlama

Yazın gelmesiyle beraber nikah ve düğünler de artıyor. Ancak unutmamakta yarar var, yaz mevsiminde yapılacak bir düğün organizasyonunun hazırlıklarının kış aylarında başlaması gerekiyor. Eğer geç kalırsanız, yaz mevsiminde çok yoğunluk olduğu için otellerde yer bulmak bir yana, istediğiniz güne tarih almak bile zor olabiliyor. Evlilik telaşı içinde ev araştırmak, mobilya seçmek, çeyiz düzmek, gelinlik-damatlık beğenmek ve takı seçmek derken düğün hazırlıkları konusunda organizasyon şirketleri imdadınıza yetişiyor. Bir düğünü baştan sona planlayan düğün organizasyon şirketleri, beş yıldızlı otellerden tekne düğünlerine kadar her türlü konuda deneyimleriyle gelin ve damat adayına yardımcı oluyorlar.  Düğüne Hazırlık Takvimi

3- Davetin şekli

Öncelikle ne tarz bir davet düzenleyeceğinize karar verin.

Kokteyl: Bütçeniz fazla değilse, nikah kıyıldıktan sonra pasta ve şampanya ikram edebilir veya bunu kokteyl haline dönüştürebilirsiniz. Kokteyl dediğimiz zaman bir-iki saat süren ayakta ikram edilen çerez, aperatif, soğuk ve sıcak kanape çeşitleri anlaşılır.

Kokteyl Prolonje: Kanepe ikramına yemek, salata ve tatlı çeşitlerini de eklerseniz kokteyl prolonje olur. İki-üç saat süren bu organizasyona elde tabakla ayakta yenen açık büfe ikramı da diyebiliriz. Açık büfe ikramını masa ve sandalyeli oturma düzeni ile birleştirebilirsiniz, bu durumda davet bütün gece devam eder. Kokteyl prolonje’nin avantajı, ayakta olduğu için, herkesin daha güzel kaynaşması ve eğlenmesidir. Ancak, özellikle aile büyükleri açısından yorucu olabilir. Bu nedenle bir kenara oturma köşesi hazırlamakta fayda var.

Yemekli Düğün: Çok daha resmi bir düğün yapmak isterseniz, oturma düzenli, masaya servisli bir şekil seçersiniz. Herkesin oturacağı masaları belirler, masa ve isim planı yapabilirsiniz. Masaların tek tek numaralanması, isim listeleri, masa planı, isim kartlarının yazılması, yer göstericiler gibi detayları başka birilerine bıraksanız bile, oturma planını, mutlaka sizi veya aileleri çok yakından tanıyan birinin yapması gerekir.

Davet şeklini tespit ettikten sonra nasıl bir mekanda evlenmek istediğinize karar verin: Düğün Mekanları

Bir kır düğünü mü, yoksa lüks bir otelde görkemli bir düğün mü hayal ediyorsunuz? Veya çok farklı ortamlarda bir teknede, hatta kendi evinizde mi evlenmek istiyorsunuz? Öncelikle nasıl bir düğün istediğinize karar vermek gerekiyor, ona göre uygun olan mekanları araştırmaya başlayabilirsiniz. Otellerle ve benzeri mekanlarla görüşürken sormayı unutmamanız gereken soruları yazdırmak için tıklayınız)

4- Düğün Mekanı

Davetli sayısı, bütçeniz ve düğün tarihinizi belirlendikten sonra düğün mekanına karar verebilirsiniz.

Kimileri belediye salonlarında yapılan sade bir nikahla evlenirken, kimileri düğün salonları ya da beş yıldızlı otellerde dünya evine giriyor. Artık düğün mekanlarında bir çok alternatif mevcut.  Oteller, şık restoranlar, geniş teraslar, sevimli bahçeler, tekneler hatta çadırlar. Siz yeter ki nasıl bir düğün istediğinize karar verin ve detaylara dikkat edin.

Yaz mevsiminde evlenmeyi düşünüyorsanız, seçenekleriniz daha çeşitli olacaktır: kır düğünü, teknede düğün, plaj-sahil düğünleri, her türlü açık-kapalı mekanlarda düğün daveti vermeniz mümkün. Kış mevsiminde evlenecekseniz, otel balo salonları ve tarihi mekanlar en çok tercih edilen düğün mekanları.

Tarihi Mekanlar

Evlenmek için tarihi mekanlardan daha romantik, daha vintage bir mekan düşünülemez.

Fotoğraf © Caravan Wedding

Bu özel günü sandalla suların üzerinden süzülerek unutulmaz kılmak istiyorsanız en çok 150 kişi kapasiteli olan Yerebatan Sarnıcı’nı saatlik olarak kiralayabilirsiniz. Ortaköy’de 18.yüzyıla tarihlenen The Marmara Esma Sultan Yalısı bahçesi, Boğaz manzarası, denizden yaklaşıma imkan veren geniş iskelesiyle düğününde farklılık arayanların tercihi olabilir. Ya da, Kız Kulesi’nin romantik atmosferinde “evet” demek unutulmaz bir tecrübe olacak. Tarihi Düğün Mekanları

Oteller

Oteller, en tercih edilen düğün mekanları olduğu için, bu alandaki tecrübeleriyle düğün organizasyonunuzu A’dan Z’ye üstleniyorlar.

Özel Davetler (Ev – Restaurant)

Organizasyon şirketleri her ortamda düğün yapabilme olanağını sağlıyorlar. Evinizin bahçesini gösteriyorsunuz, ve bahçeye taklar eşliğinde süslemeler hatta çiçek aranjmanları ve catering takviyesiyle bir düğün yeri kuruyorlar. Aynı şekilde restaurantlarda da bir yemek daveti vermeyi tercih edebilirsiniz. Organizasyon şirketleri aracılığıyla sade restaurantları güzel bir düğün mekanına çevirebilirsiniz. Beş yıldızlı otellerin balo salonları en çok tercih edilen düğün mekanları olmaya devam ettiği için otellerde de yer bulmakta zorlanabilirsiniz.

Teknede Düğün

Romantik ve farklı bir düğün yemeği tercih eden gelin ve damat adayları teknede evlenmeyi seçiyor. Tekne düğünleri ancak yaz düğünleri için bir alternatif; Boğaz’da pırıl pırıl yakamozlar eşliğinde evlenmenin keyfi de çok özel! Teknede düğün yapmak istiyorsanız daha detaylı bilgi alın.

Arabalı Vapur

Arabalı vapurla evlenmek farklı bir düğün alternatifi arayanlar için seçenek olabilir. Şehir Hatları Müdürlüğü’ne bir dilekçe ile başvurup, sözleşme imzalamanız gerekiyor. Arabalı vapuru saat 20:00’den sonra en az iki saatliğine kiralayabilirsiniz. İsteğinize göre Harem, Kabataş ya da Sirkeci’den kalkacak vapur kiralanan süreye göre ücretlendiriliyor.

Kır Düğünü – Orman / Park / Ormanevi

Kapalı yerlerden sıkılanların önünde bir seçenek daha var. Kır düğünü.

Çimlerin üstünde, çiçeklerin arasında yapılan bu düğünlerin tek kötü tarafı gece değil gün ışığında yapılması. Bu durumda davetlilerin sıcaktan etkilenme olasılığı var. Kır düğünlerinde davetliler nikahın kıyıldığı anı, sıralanmış sandalyelerde izliyorlar. Sonra kokteyl ve yemek faslına geçiliyor. Kır düğünü yapmayı düşünüyorsanız, bahar aylarında çimler üstünde çamurlu bir evlilik töreni geçirme riskiniz olacağını da unutmayın.

Düğün Mekanları Detaylı Bilgi

5- Düğün menüleri yemek ve içki seçimi

Davet şeklini saptadıktan sonra, sıra menüye karar vermeye gelir. Öncelikle kendi istekleriniz ve beğenilerinizden yola çıkarak, ailelerin yapısı, davetlilerin genel damak tadına uygun çeşitler seçmelisiniz. Anadolu kültürü ile yoğrulmuş bir çevreye, değişiklik olsun diye yabancı mutfaklardan bir çeşit ikram ederseniz, fiyasko olur. Menüyü seçerken isim ve çeşit kalabalığına kanmayın, malzemenin miktarı, lezzeti, sunuşu, temizliği önemlidir. Ağır yemekler seçmeyin, taze ürün tercih edin. Bir çok otelde misafirlerinize sunmak için seçmiş olduğunuz menüyü önceden deneme şansına da sahipsiniz. Otellerde ve catering şirketlerinde menü ücretlendirmesi genellikle etin cinsine ve seçtiğiniz mutfağa göre değişiyor. En çok tercih edilen ve kırmızı et kullanılan menüler orta fiyatlarda iken en pahalı menüler balık eti ve deniz mahsullerine ağırlık verilen menüler. Tavuk eti en düşük bütçeli menülerde kullanılıyor.

Misafirlerinize dilediği kadar içebilmeleri olanağını sağlamak istiyorsanız limitsiz içkili menüleri tercih edebilirsiniz. Yine de kişi başı 2 bardak gibi menülerde anlaşırsanız mekan görevlileri ile detayları konuşun. Kişi başı limitli içki olarak anlaştığınızda; alkolsüz meşrubatları da limitli yapıyorlar, bunun yanı sıra hiç içki içmeyen bir misafirin içmediği içkileri başka bir misafire vermiyorlar. Yani davette 100 şişe içki şeklinde anlaşma yapmaya yanaşmıyor oteller. Tüm bu detayları net bir şekilde konuşmakta yarar var.

Bazı daha küçük mekanlarda limitsiz yerli içki diye anlaştıktan sonra, düğün ertesinde misafirlerin yabancı içki açtırdıklarını söyleyip sizden ücret talep edebiliyorlar. Geri dönüp kontrol etme şansınız olmayacağı için ödemeyi kabul etmek zorunda kalıyorsunuz. Bütçenizin planladığınızın dışına çıkmaması için bu konuda önceden mekan görevlilerini uyarabilirsiniz.

Catering hizmetleri

Düğün davetini bir otelde gerçekleştirmek isterseniz, sunulanla yetinmeyin. Oteller genellikle kolaylıkla hazırlayabilecekleri çeşitli menüler sunarlar. Ancak bu menüler arasında bir menüden ana yemek, bir diğerinden tatlı seçerek kendi menünüzü yaratıp fiyat isteyebilirsiniz. Özel mekanlar dışında bir yerde düğününüzü kendiniz planlamayı tercih ederseniz kalabalık gruplara yemek davetleri için menüler hazırlayan catering firmalarından da destek alabilirsiniz.

Düğün Yemeği Bütçesi

Düğün yapabilmek, sevdiklerinizle nikah gününüzü paylaşmak için her bütçeye uygun onlarca alternatifiniz var. Ancak bütçenizi belirleyebilmek için öncelikle davetli sayısını belirlemek gerekiyor. Çünkü yapacağınız tüm organizasyonlarda ‘kişi başı’ tabiriyle karşılaşacaksınız. Öncelikle, gösterişli bir düğünden çok, sıcak bir ortamda, en sevdiğiniz yakınlarınızla beraber olmanın aslında en ideali olduğunu unutmayın. Bütçenizi planlarken ayrıca menü, limitli/limitsiz alkol miktarı, fotoğraf, video, müzik vb tüm kalemlerin ayrı bir maliyet getireceğini aklınızdan çıkarmayın. Bu konuyla ilgili daha detaylı bilgi almak ve hangi konuda yaklaşık ne kadar bütçe ayırmanız gerektiğini öğrenmek için Bütçem sayfamızı inceleyebilirsiniz. Otelde düğün yapmayı düşünüyorsanız tercih ettiğiniz bir kaç oteli arayarak davetli adedinizi belirtip tüm fiyatları temin edebilirsiniz. Ancak size davet tarihini ve davetli sayısını soracakları için planlarınızı önceden yapmaya başlamanızda fayda var. Unutmayın ki otellerden alacağınız fiyatlarla ilgili olarak tekrar yüz yüze görüşme yapabilir ve kendinize uygun bir bütçe konusunda anlaşabilirsiniz.

6- Düğün Dekorasyonu

Düğün dekorasyonunuz anlaştığınız yere göre farklılık göstereceği için öncelikle düğün mekanınızı belirlemeniz gerekiyor. Düğün yerinize karar verdikten sonra mekan yetkilileriyle sağladıkları dekorasyon detaylarını mutlaka görüşün. Böylelikle ekstra süslemeye ihtiyacınız olup olmadığı ortaya çıkacaktır. Salonun genel süslemesi, kullanılacak ışıklandırma ve renkler düğününüzün konseptini belirlemenizde yardımcı olacaktır. Misafir masası dekorasyonu, nikah masası, anı defteri kürsüsü, gelin yolu süslemesi ve sandalye giydirme hakkında detaylı bilgi için: Düğün Dekorasyonu

7- Gelin Arabası

Düğün arabasını seçerken kendi arabanızı yada bir yakınınızın arabasını seçebileceğiniz gibi lüks bir araba kiralayabilir, ya da düğününüzün konseptine uygun bir araç seçebilirsiniz.

Örneğin nostaljik bir düğün için Chevrolet ya da eski model bir Jaguarı kiralayabilir, veya romantik bir kır düğünü için şık bir faytonla düğün mekanına gelebilirsiniz. Daha geleneksel bir yaklaşımınız varsa bir limuzin de kiralayabilirsiniz. Sahil kenarındaki düğünleriniz için tekne dahi kiralayabilirsiniz. Bütçenizde tasarrufa gitmeyi düşünüyorsanız yakınlarınızın arabasını da ödünç alabilirsiniz. Arızalanmalara karşı mutlaka bir alternatifiniz olsun.  Gelin arabası, süslemeler, gelin konvoyu hakkında detaylı bilgi…

8- Evlilik / Düğün Bütçesi

Düğün yapabilmek, sevdiklerinizle nikah gününüzü paylaşmak için her bütçeye uygun onlarca alternatifiniz var. Ancak bütçenizi belirleyebilmek için öncelikle davetli sayısını belirlemek gerekiyor. Çünkü yapacağınız tüm organizasyonlarda ‘kişi başı’ tabiriyle karşılaşacaksınız. Öncelikle, gösterişli bir düğünden çok, sıcak bir ortamda, en sevdiğiniz yakınlarınızla beraber olmanın aslında en ideali olduğunu unutmayın. Bütçenizi planlarken ayrıca menü, limitli/limitsiz alkol miktarı, fotoğraf, video, müzik vb tüm kalemlerin ayrı bir maliyet getireceğini aklınızdan çıkarmayın. Bu konuyla ilgili daha detaylı bilgi almak ve hangi konuda yaklaşık ne kadar bütçe ayırmanız gerektiğini öğrenmek için Bütçem sayfamızı inceleyebilirsiniz. Otelde düğün yapmayı düşünüyorsanız tercih ettiğiniz bir kaç oteli arayarak davetli adedinizi belirtip tüm fiyatları temin edebilirsiniz. Ancak size davet tarihini ve davetli sayısını soracakları için planlarınızı önceden yapmaya başlamanızda fayda var. Unutmayın ki otellerden alacağınız fiyatlarla ilgili olarak tekrar yüz yüze görüşme yapabilir ve kendinize uygun bir bütçe konusunda anlaşabilirsiniz.

Düğün bütçenizi hemen hazırlamaya başlamak için Evlilik Bütçesi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

9- Düğün Pastası

Düğün merasiminizi pasta keserek kutlamayla sonlandırmayı düşünüyorsanız, seçiminizi yaparken öncelikle mevsimi ve düğün konseptinizi göz önünde bulundurun.

Yaz mevsiminde evlenmeyi düşünüyorsanız, önceliği meyveli ve hafif kremalı pastalara verin. Kış mevsimi için ise alternatifleriniz daha çeşitli; tercihiniz çikolatalı veya mevsim meyveleriyle hazırlanmış pastalardan yana olmalı. Pastanızın üzerindeki süslemelere karar verirken de düğün konseptinizi yansıtacak tarza ağırlık verin. Düğün Pastası hakkında daha detaylı bilgi…

Düğün Pastası modellerini hemen incelemeye başlamak için Düğün Pastaları Fotoğraf Galerimize göz atın.

10- Düğün Fotoğraf ve Video Çekimi

Hayatınızın en özel günlerinden birini fotoğraflarda yaşatmak için mutlaka fotoğraf çektirin. Çok özel bir günün çok özel anlarını kaçırmayın. Düğün bittikten sonra geriye sadece yaşanan güzel anılar ve fotoğraflar kalıyor. Hayatınızın en özel günlerinden birini fotoğraflarda yaşatmak için mutlaka fotoğraf çektirin. Çok özel bir günün çok özel anlarını kaçırmayın. Düğün mekanında, düğün saatleri haricinde yapılacak çekimler veya gün boyunca yapılacak düğünü gününü yansıtan hikaye fotoğrafçılığı, stüdyo çekimleri ve video çekimi hakkında detaylı bilgi için: Düğün Fotoğraf ve Video Çekimi

Fotoğraflar © Caravan Wedding

11- Barkovizyon Gösterisi

Barkovizyon sunumu, nikah anını bir seremoniyle desteklemek isteyenlerin konuklarıyla paylaştıkları özel bir video gösterisi anlamına geliyor.

Eğer video gösterisi yapmak gibi bir düşünceniz varsa bu konuyu mutlaka düğün organizasyonu için görüştüğünüz mekana danışın.  Bu konuda destek veriyorlarsa yine mekanın fotoğrafçısıyla görüşmekte fayda var. Sunumu hazırlayacak ve barkovizyon perdesine yansıtacak olan yine fotoğrafçınız olacaktır.

Barkovizyon için çocukluğunuzdan başlayan kronolojik bir sunum hazırlatabilirsiniz. Yaygın olarak gelin ve damat adayının çocukluk ve tanışma dönemi fotoğraflarının sunumu yapılmaktadır:  * Çocukluk fotoğrafları ve Gençlik dönemi * Tanışma anı Kız isteme merasiminde isteme anının video görüntüleri Nişan anı ve yüzük takılma anı video görüntüleri

Barkovizyon gösterisi gelin ve damadın nikahı kıyılmadan hemen önce sunulacağı için değişik fikirler de yaratabilirsiniz. Fotoğrafçınızın bu konuda uzman olduğundan emin olun ve güzel bir müzik seçimi konusunda birlikte karar verin. Ve mutlaka sunumu önceden birlikte test etmeyi önerin. Barkovizyonun tutukluk yapması video görüntüsünün başarısız olmasına sebep olabilir, denemeyi ihmal etmeyin. 

Barkovizyonu mekanın fotoğrafçısına değil de tanıdığınız profesyonel birine yaptırmayı düşünüyorsanız bu konuda ayrıca görüşüp fotoğrafçınızdan onay almanız faydalı olacaktır. Dışarıda yaptırırsanız video formatının fotoğrafçınızın kullandığı programla uyumlu olduğunu mutlaka 15 gün önceden test ettirin.

12- Düğün Müzikleri

Unutulmaz bir düğün için, düğün müziklerinin seçimi önemli! Konuklarınıza hem duygusal hem de eğlenceli saatler geçirtmenin ilk koşulu müzik seçiminden geçiyor. Düğün merasimi için üç ana müzik teması seçmeniz istenecektir: Gelin ve damadın giriş şarkısı, ilk dans ve pasta için seçilecek şarkılar.

Ayrıca, düğününüzde, hoş anılarınızı misafirlerinize yaşatmak veya hatırlatmak için barkovizyon gösterisi hazırlatabilirsiniz. Barkovizyon sunumu, gelin ve damadın salona gelmesinden hemen önce konuklarıyla paylaştıkları özel bir video gösterisi anlamına geliyor. Bu video sunumunda gelin ve damadın, ve tercih ederlerse yakınlarının geçmişte çektikleri özel fotoğraf ve videolar bir sunum olarak yer alıyor. Barkovizyon gösterisi de hazırlatmayı düşünüyorsanız, barkovizyon müziği seçmeniz istenecektir. Detaylı bilgi için: Düğün Müzikleri