Bulaşık makinelerinin zamandan tasarruf sağladığını biliyoruz; ancak aynı zamanda, elde bulaşık yıkamaya oranla çok daha fazla enerji ve su tasarrufu sağladıklarını da biliyor muydunuz?

Bulaşık makinesi alırken aşağıdaki noktaları gözönünde bulundurmakta yarar var:

* Çok programlı makineler genellikle ihtiyaç duyacağınızdan fazla özelliklere sahiptir ve daha yüksek fiyatlıdır. Ev kullanıcıları için çoğunlukla 3 programlı makineler yeterli olmaktadır. Hızlı yıkama, yüksek ısıda tencere yıkama, sadece durulama gibi özellikleri olan 2-3 programlı bulaşık makineleri arasında seçim yapabilirsiniz.

* Makineyi almadan önce sepetlerinin kullanışlı olup olmadığını inceleyin. Örneğin açıldığında bir çok tabak dizebileceğiniz bir tel, kapandığında tencere yerleştirmenize olanak sağlayabilir. Bulaşığın cinsine ve miktarına göre rahatlıkla kullanabileceğiniz bir makine çok uygun olacaktır. Üst sepette çorba kasesi için tel olup olmadığına bakabilirsiniz. Sepet tellerinin çok ince olmamasına ayrıca dikkat edebilirsiniz.

* Standart beyaz kapaklı bulaşık makineleri genellikle en eknomik olanlarıdır. Paslanmaz çelik tekneli bulaşık makineleri ise temizlikte daha iyi sonuç verir.

* Bulaşıkları makineye çalkalamadan dizdiğinizde iyi yıkanacağına emin olmakta da yarar var.