Fırında pişen leziz yemeklerin kokusunun evi kaplamasından daha keyifli bir şey olamaz; ancak evde yemek pişirmek aynı zamanda, kir, yağ, nem ve odaları kaplayan duman anlamına gelebilir. Bu yüzden hava dolaşımını ve koku giderimini sağlayan iyi ve lambalı bir davlumbaz almak gerekecektir.

Ocak ve Fırın alırken aşağıdaki noktaları gözönünde bulundurmakta yarar var:

* Fırınlar standart olarak 85x60x60 (yükseklik, en, derinlik) ölçülerinde üretilir. Türkiye’de satılan fırınların çoğu kendinden 4 göz ocaklıdır.

* Çift bölmeli fırınlar, birkaç değişik yemeği aynı anda pişirmek için enteresan olabilir ancak tek bölmeli fırınlara göre daha yüksek fiyatlıdır.

* Fırınların, gazlı ve elektrikli seçenekleri mevcuttur. Elektrikli fırınlar, ısı kontrolünü kolaylaştırdığından tercih edilir; ancak çok elektrik harcadıklarından uzun dönemde pahalı bir alternatif olabilir. Gazlı fırınlar ise, özellikle doğalgazın ulaşmış olduğu kullanım alanlarında çok daha ekonomik bir tercih olacaktır. Elektrikli fırınlar, elektriğin sık kesildiği ülkemizde sorun yaratabilmektedir. Elektrikli modelleri tercih ediyorsanız hem gazlı hem elektrikli kombinasyonlu fırınlara bakabilirsiniz.

* Turbo fırınlar, turbo pervaneleri sayesinde fırın içinde homojen ısı dağılımı sağlarken, mini/midi fırınlar ise küçük mutfaklarda yer kazanmak açısından avantajlıdır ve daha uygun fiyatlıdır. Genellikle standart fırını olan evlerde ara öğünleri pişirmek ya da tekrar ısıtmak için kullanılırlar. Set üstü ocaklar standart 60 cm eninde ve derinliğindedir. Tüplü, doğalgazlı ve elektrikli çeşitleri vardır.

* Portatif tek ya da çift gözlü elektrikli ocakları da piyasada bulabilirsiniz. Bölmelerin farklı ısı ayarları olmasına özen gösterin.

* Ocak ve fırın bölmeleri kolatemizlenebilmeli; emayesi kaliteli olmalı. Ocaklarda çakmak kesinlikle gözün içinde gizli olmalı ve düğmelerin kalitesi kontrol edilmeli; kötü düğmeçabuk yalama yapar. Tercihen fırın kapı içi komple cam olanlar alınmalı.

* Izgara,alt-üst ısıtma,fanlı-fansız ısıtma gibi opsiyonları ihtiyacınıza göre düşünerek almalısınız. İhtiyacınızı önceden düşünerek belirlerseniz turbo,elektro turbo ve multifonksiyon fırın tercihi yapmanız kolaylaşır. Hem gereksiz para vermemiş hem de fırını verimli kullanmış olursunuz.