Düğüne sayılı günler kalmışken, damat adayları da, şık bir görünüm için damatlık modeliyle uyumlu damat aksesuarları seçmelidir. Aksesuarlarınızı seçerken düğünün konseptine, gelinliğin tarzına ve renk uyumuna dair dikkat etmeniz gereken detayları sizler için listeledik.

1 – Damat Ayakkabısı

Rahatlık: Ayakkabınızın sıkmaması veya ayağınızdan çıkmaması için ayak numaranızı bilin ve doğru ayakkabı seçin. Damatlığınızın altına giyeceğiniz ayakkabınızı ayakkabı mağazalarından ya da özel üretim yapan ayakkabıcılardan alabilirsiniz. Size özel üretim yapan ayakkabıcılarda ayağınıza uygun ve hayalinizde tasarladığınız ayakkabı modeline sahip olabilirsiniz.

Ayakkabı modelleri tasarımcıların yaratıcılığına göre her dönem çıkar karşımıza. Damatlığınızın altına giyeceğiniz ayakkabı damatlığınızın tarzına uygun olmalıdır. Ağır ve şık görünümlü bir damatlığın altına giyilmiş spor modelli ayakkabı zıt bir görünüm sunar. Içerisinde rahat olacağınız ve damatlığınıza uygun renk ve deride olan ayakkabıları tercih etmelisiniz.

Ayaklarınız ayakkabınızın içerisinde rahat olmalı. Düğün gününüz de davetlileri karşılayan, dans eden ve en çok ayakta kalması gereken çift gelin ve damat olacaktır. Bu yüzden ayakkabınızı seçerken damatlığınıza uyumu ve rahatlığına önem vermelisiniz. Düğün sonrasında ayak ağrısı çekmemek sizin elinizde!

Mevsim ve Provalarda Ayakkabı

Ayakkabınızın derisi, modeli size uygun olduğu kadar mevsim ve düğün mekanına da uygun olmalıdır. Kış aylarında yapacağınız bir düğünde damatlığınıza uygun olarak koyu renk ve kalın derili bir ayakkabı tercih etmelisiniz. Yazın yapmak istediğiniz bir düğünde ise daha açık renklerde ve ince derili ayakkabı kullanabilirsiniz.

Ayakkabınızı damatlığınızdan önce almalısınız. Eğer damatlığınızı terziye diktiriyorsanız, pantolon provalarının hepsinde yanınızda olmalıdır. Ayakkabı topuk boyları farklılık gösterebilir. Terziniz düğün gününüzde giyeceğiniz damatlığın pantolonunu ayakkabınızın topuk boyuna uygun dikerse, tatsız sürprizlerle karşılaşmazsınız. Damatlığınızı damatlık satan bir mağazadan alıcaksanız yine ayakkabınızı yanınızda bulundurun. Çünkü mağaza görevlisi damatlığınızın pantolon boyunu ayakkabı topuğunuza göre ayarlayacaktır.

Ayakkabıları ilk defa giyeceğiniz için dans pistinde kayma riskiniz olacaktır. Önerimiz ayakkabılara ayağınız alışması ve tabanlarının kayganlığının giderilmesi için düğünde önce evinizde birkaç defa ayakkabılarınızı denemenizdir. Ayakkabılarınızı satın alırken akşam saatlerini tercih edin, ayaklarınız biraz şişmiş olacağı için daha uygun numarayı alabilirsiniz.

Tarz

Düğününüzün konseptine göre ayakkabı modelinizi seçin.  Balo salonlarında veya tarihi mekanlarda yapılacak düğünler için smokini tamamlayan klasik ayakkabılar ideal seçim olacaktır. Siyah bağcıklı ayakkabılar smokin için idealdir. Çorabın da pantolonla aynı renk olmasına dikkat edilmelidir. Gri renkli takım elbisede yine siyah, kemik tonları ya da lacivert renk kıyafetlerde ise aynı tonda ayakkabı uygun olur.  Ancak bir kır düğünü planlıyorsunuz, spor bir takım elbise altına Converse tarzı spor ayakkabılar veya daha çılgın ve eğlenceli bir tarz için renkli ayakkabılar ile desenli çoraplar tercih edebilirsiniz. Seçim sizin!

Unutmayın;

Y Ayakkabı numaranızı bilmeli ve doğru ayakkabıyı almalısınız. Yoksa düğününüzden sonra ayak ağrısı çekebilir ya da düğün günü ayakkabınız ayağınızdan çıkabilir.

Y Ayakkabınız düğününüzü yapacağınız mevsime, mekana uygun renk, deri ve modelde olmalıdır.

Y Damatlık provalarına giderken ya da damatlık mağazasına giderken mutlaka yanınızda olmalı. Teziniz ve mağaza görevlisi damatlığınızın pantolon boyunu ayakkabı topuk boyunuza uygun yapacaktır. Aksi halde düğün gününüz de hoş olmayan sürprizlerle karşılaşabilirsiniz.

Y Sadece moda olduğu için ayağınıza büyük ya da küçük gelecek ayakkabıyı almamalısınız. En önemli günlerinizden biri olan düğününüzde tatsızlık yaşamak istemiyorsanız dikkatli olun.

Y Her dönem moda tasarımcıları tüm güyimde olduğu gibi ayakkabıda da yeni modeler sunarlar. Unutmamalısınız ki; ayaklarınızda en şık ve kaliteli duracak ayakkabıyı seçerken önce sizin zevkinize uygun olanı sonra moda olanı almalısınız.

2 – Kol Düğmeleri – Kravat İğnesi

Kol düğmesi kullanacaksanız metal veya altın-gümüş benzeri düğmeleri tercih edin. Kalpli ya da geometrik desenli, değişik motiflerde kol düğmeleri takabilirsiniz. Kravat iğnesi kullanacaksanız da kol düğmeleriyle takım bir iğne tercih edebilirsiniz. Kol düğmeleri her gömlekle kullanılamaz, manşetleri çift kapaklı ve köşeli olan gömleklerle kullanılır.

3 – Kravat – Papyon – Fular

Kravat, papyon veya fular-öncelikle hangisini takmak istediğinize karar verin Unutmayın ki fular takmak isterseniz yelek de giymeniz gerekecek, mevsime, mekana ve beğeninize göre kararınızı verin.

Smokin giyiyorsanız aynı kumaştan yapılmış bir papyon takmalısınız. Papyon bağlama tekniğini resimle incelemek için tıklayınız.

Takım elbise giyiyorsanız, kıyafetinize uygun bir kravat tercih etmelisiniz. (Kravat bağlama tekniğini resimle incelemek için tıklayınız.)

Yakanızı ise kravata uygun bir mendille ya da gelin buketinden küçük bir çiçekle tamamlayabilirsiniz. Yaka çiçeklerini gelin çiçeği siparişi verilirken ısmarlamalısınız. Kendiniz için ve yakın aile fertleri için sayı vermeyi unutmamalısınız.

4 – Kuşak – Kemer – Pantolon Askısı

Pantolonunuzu bir kuşakla tamamlayacaksanız, kuşağın pililerinin mutlaka içe dönük olması gerekir. Bu pililer arasına yapılacak olan gizli ceplerde para, anahtar gibi önemli eşyalar, smokinin görüntüsünü bozmadan taşınabilir. Kuşak yerine pantolon askısı da tercih edebilirsiniz. Klasik olarak kemer kullanmak istiyorsanız renginin uygun olmasına ve çok uzun olmamasına özen göstermeniz yeterli olacaktır.

5 – Damat iç giyimi

Damatlar mutlaka kolsuz, beden ölçülerine uygun, beyaz renkte bir atlet giymeliler. Ceketlerini çıkarmak zorunda kaldıkları bir durumda eğer atlet kullanmamışlarsa iç görünümleri ortaya çıkar. Ve bu görünüm pek hoş olmaz. Beden ölçülerine büyük gelen, yarım kollu ve renkli bir atlet de gömleğin altında kötü duracaktır.

Damat adayları alt iç giyim olarak slip ya da streç bokser tercih edebilirler. Beden ölçünüze büyük olan bir bokser iç çamaşırı pantolonun yukarıya doğru toplanmasına neden olarak bozuk bir görünüm sağlayacaktır. İç giyiminizin damatlığınızın duruşunu etkileyeceğini unutmayın.

Ayrıca, cildinizle uyumlu olan kumaşlar içeren iç çamaşırları seçmelisiniz. Pamuklu kumaşlar size göredir. Alerjik bir cilde sahipseniz, içerisinde fazla miktarda polyester bulunduran kumaşlardan uzuk durun. Bu kumaşlar sizin düğün boyunca kaşınmanızı sağlayacaktır. Bu da hafızanızda kötü bir anı olarak kalabilir.

6 – Yelek

Eğer yelek giymeyi tercih ediyorsanız birbirinden değişik renk ve motiflerde yelekler bulabilirsiniz. Yeleğin vücudunuzu sarmasına ve düşmelendiğinde göğüs kısmının rahat olmasına özen gösterin. Yeleklerin arkası bantla ayarlanabilir olanlarını tercih etmeyin, dans ederken ceket çıktığında hoş gözükmeyecektir. Sırtı tam bir yelek alıp yelek tokalarıyla tutturarak belinize tam oturmasını sağlayabilirsiniz. Yelek boyunun pantolonunuzun bel kısmının biraz üzerine çıkmasına dikkat edin.

7 – Çorap

“Çorap önemsiz bir ayrıntıdır” deyip geçmemelisiniz. Düğününüzde her oturuşunuzda pantolon paçanız yukarı doğru çekilecek ve çoraplarınız görünecektir. Halk arasında derler ya “dost başa düşman ayağa bakar”; düğün gününüzde herkesi imrendirecek kadar şık olun. Çoraplarınızın pantolonunuzla aynı ton renkte olması size estetik bir görünüm kazandıracaktır. Sade bir damatlığın altından hoş işlemeli ipek bir çorap kaliteli bir zevkin kanıtıdır. Fakat işlemeli ya da desen kumaşlı bir damatlığın altından görünen uyumsuz renkte bol motifli bir çorap kötü zevki temsil eder.

Çorap her ne kadar görünümünüz için olsa da asıl amacı ayakkabınızın içerisinde ayaklarınızın sağlıklı ve rahat olması içindir. Ayakkabınızı daha rahat giyebilmeniz, ayakkabınızın ayağınızı vurması halide en az zararı almasına, ayağın üşümemesi ya da terlediği durumda ayakkabı ile ayağın temasının kesilerek sağlıklı hale gelmesi için kullanılır. Sağlık, rahatlık ve sonra estetik için kaliteli, zevkli çorap seçin.

Eğlenceli fotoğraflar için,yakın arkadaşlarınızla uyumlu çoraplar giyip fotoğraf çektirmeyi unutmayın.

Unutmayın

Y Unutmamalısınız ki; kötü bir iç çamaşırı en şık damatlığı kötü bir görünüme kavuşturabilir.

Y Unutmamalısınız ki; cildiniz hassas ise içerisinde çok miktarda polyester bulunduran iç çamaşırlarından uzak durun. Pamuklu kumaşları tercih edin. Aksi halde düğün gününüz de kaşınmak zorunda kalabilirsiniz.

Y Unutmamalısınız ki; çorabınız önemsiz bir teferruat değildir. Önce sağlığınız, rahatlığınız için sonra estetik görünüm için çorap kullanmalısınız.

Y İç giyim ve çoraplar da estetikten önce temizlik ve sağlık önemlidir.

Y Unutmamalısınız ki; iç çamaşırlarınız ve çorabınız teninize temas eden ilk giyimlerdir. Bu yüzden sağlığınız açısından önce hijyen olmalı ve daha sonra estetik görünüm zevkinize kalıyor.

8 – Yaka Çiçeği

Danat yaka çiçeği, damatlık veya smokinin yakasına iğne yardımı ile takılır. Genellikle, gelin buketine uyumlu olacak şekilde bir yaka çiçeği seçilir. Damat yaka çiçeğinizi seçerken, takımınızın genel tarzına ve papyon veya kravatınıza da uyumlu olmasına özen gösterin.

Damat yaka çiçeği, Fransız geleneklerine göre, düğün evine kötü şansın uğramaması için takılıyor.

Damat yaka çiçeğini çiçekçiler hazırlar. Gelin buketinizi alacağınız çiçekçiden damat için yaka çiçeği hazırlamasını da isteyebilirsiniz.