Gelinlik modeliniz nasıl olursa olsun, çizgilerini yansıtan aksesuarlarla gelinliğinizi tamamlayarak daha da güzelleştirebilirsiniz! Aksesuarlar gelinlikle birlikte gelini apayrı bir güzelliğe büründürür, gelinin şıklığını tamamlar.

Renkli ve parlak taşlarla süslü gelin taçları, düğün günü için özel hazırlanmış gelin ayakkabıları, gelin buketleri, takılan takılar için işlemelerle süslü takı keseleri, tüylerle veya çiçeklerle hazırlanmış değişik saç aksesuarları, zarif gelin takılarıkürkler, şallar, pelerinler, bolero ve cepkenlerduvaklar, gelinlik kemerlerieldivenler… Hepsi bütünün şık detayları…

Gelin aksesuarlarınızı seçerken gelinliğinizin modelini hangi tarz aksesuarların yakışacağına karar verirken mevsimi, düğün mekanınızı ve düğün konseptinizi de göz önünde bulundurun. Balo salonunda yapılmayan bir düğüne gelin eldivenleri veya gelin taçları çok uygun olmayabilir. Gelin aksesuarlarınızı uygun seçebilirseniz harika bir gelin olmanız mümkün.

Gelin aksesuarlarınız mevsime uygun olsun – Gelin Aksesuarları Seçimi

Hangi mevsimde düğün yapmayı düşünüyorsanız, gelin aksesuarlarını da ona göre seçin. Mevsimin, sezonun ve modanın renklerinden ilham alın. Kış düğünleri genellikle tercih edilmese de, beyaz şık kürkler, beyaz vintage eldivenler veya şık bir bolero ile yaz gelinlerinden daha güzel olabilirsiniz. İlkbaharda bir kır veya sahil düğünü düşünüyorsanız, Beren Saat’i hatırlayın ve duvak yerine çok şık bir şapka tercih edin. İlkbahar kır düğünleri için çiçekler, çiçekli saç aksesuarları vazgeçilmez aksesuarlar. Sonbahar düğünlerinde kahverengi ve yeşil renkli aksesuarlar kullanarak gelinliğinize renk katabilirsiniz. Son olarak plajda evleniyorsanız, topuklu gelin ayakkabılarından uzak durun ve kumda yürüyebileceğiniz rahat ayakkabılar tercih edin.

Gelin aksesuarlarınız düğün mekanına uygun olsun – Gelin Aksesuarları Seçimi

Tarihi mekanlarda veya otellerin balo salonunda düğün yapmayı düşünüyorsanız prenses havası yaratmak için vintage tarzda aksesuarlar, gelin tacı, eldiven, broşlar gibi aksesuarlar tercih edebilirsiniz. Ancak sahilde bir düğün için, olabildiğince sade olan gelinliğinizi sade beyaz bir saç çiçeği veya beyaz şık bir gelin şapkası ile tamamlayabilirsiniz. Kır düğünü için de ille de çiçekler. Belinizde, elinizde veya saçınızda çiçek olmazsa olmaz.

Mekana uygun gelinlik seçimi

1- Duvak – Gelin Aksesuarları

Nasıl bir duvak takmalı? Duvak nasıl seçilir?

Gelinin en güzel aksesuarlardan biri de duvaklar. En çok tercih edilen ve gelini en iyi anlatan gelin aksesuarı! Nasıl bir duvak tercih ederseniz edin, duvağınızın gelinlik kumaşıyla uyumlu olmasına özen gösterin. İşlemeli ve çok süslü bir gelinlik için daha sade bir duvak tercih etmekte yarar var. Ancak gelinliğinize kullanılan işlemelerden duvağınızda da kullanırsanız bütünlük sağlarsınız.

Duvağınızı taktığınızda, gelinliğinizdeki işlemelerin kapanmamasına özen gösterin. Yine sade bir gelinliği desteklemek için, gösterişli veya uzun bir duvak tercih edebilirsiniz. Uzun duvak takan gelinler, rahat dans edebilmek için, gecenin ilerleyen saatlerinde duvaklarını kesmeyi veya yerine daha kısa bir duvak takmayı tercih ediyor.  Son olarak, duvağınızı satın alırken, yüz tipinize uygun olmasına dikkat edin. Yüz şekline göre tercih edilebilecek duvak modelleri

Aşağıda çeşitli şekillerde duvak modellerini inceleyebilirsiniz. Daha detaylı bilgi için: Duvak Şekilleri

En güzel duvak modelleri fotoğraf galerisi

2- Gelin Ayakkabısı – Gelin Aksesuarları

Günün yorgunluğu dolayısıyla akşam saatlerinde ayaklar şişer, düğün daveti düşünüyorsanız akşam programı yapılacağı için gelin ayakkabılarınızı akşam giyeceğinizi düşünerek günün ilerleyen saatlerinde ayakkabınızı denemeyi ihmal etmeyin.

Y Rahatlık: Gelin ayakkabısının sadece gelinliğe uygun alınacak bir aksesuar olduğunu düşünmeyin. Sert derilerle yapılmış, yüksek topuklu bir ayakkabı tercih ederseniz düğün geceniz boyunca çok zorluk çekersiniz. Rahat bir ayakkabı tercih edin ki düğün gecenizde sıkıntılı anlar yaşamayın. Düğünden bir kaç gün önce ayakkabılarınızı alırsanız evde biraz giyip ayakkabıları yumuşatarak düğün gecesi vurmasını önleyebilirsiniz.

Y Topuk Boyu: Gelinliğinizin altına giyeceğiniz ayakkabının topuk boyu önemli, eğer gelinliğinizin rengine karar vermeden önce ayakkabınızı almak istemezseniz tercih ettiğiniz topuk boyunda bir ayakkabı ile provalara gidin, gelinliğinizin etek boyu ayakkabının yüksekliğine göre ayarlanır. Terziniz sizi bu konularda yönlendirecektir.

Aynı zamanda damat adayı ile aranızda boy farkı azsa topuklu ayakkabılarla daha uzun gözükmemeye özen gösterebilirsiniz.

Çok yüksek topuklu ayakkabılar düğün gecenizi sıkıntıya çevirmesin. Gece boyunca masaları gezerken, dans ederken rahat bir ayakkabının önemini anlayacaksınız.

Y Evlilik çağındaki arkadaşlarınızın isimleri: Ayakkabınızı aldıktan sonra evlenmeyi isteyen kız arkadaşlarınızın ve yakınlarınızın ismini altına yazmayı unutmayın

Y Model: Ayakkabınız gelinlik modelinizle uyumlu olmalı. Gelinliğinizle aynı kumaştan ayakkabı yaptırmanız da mümkün. Beğendiğiniz bir modeli gelinliğinizden artan ufak bir parka kumaşla kaplatabilirsiniz. Hatta gelinliğinizden kullanılan işlemelerin küçük bir modelini de ayakkabınıza işletebilirsiniz. Beyaz gelinlikler için birbirinden güzel onlarca farklı model bulabilirsiniz, fakat kırık beyaz bir gelinlik tercih ederseniz aynı renkte ayakkabı bulmakta zorlanabilirsiniz.

Gelinlik kumaşıyla ayakkabı kaplatmaya karar verirseniz güvendiğiniz bir ayakkabıcıyla çalışın, ayakkabıların vurması dolayısıyla canınız sıkılmasın!

Ayakkabınızı hazır almayı düşünüyorsanız, gelinlikle uyumlu olmasına özen gösterin. Sade bir gelinlik giyecekseniz, çok gösterişli, taşlı bir ayakkabı uygun olmaz.

En güzel gelin ayakkabısı modelleri fotoğraf galerisi

 

3- Gelin Taç – Gelin Aksesuarları

Gelin tacı, gelin başının en gösterişli aksesuarıdır. Gelinin duvağını tutması ve saç şeklinin belirginleşmesi için kullanılabilir ve gelinliğin niteliğine ve gelinin saç durumuna göre çeşit çeşittir. Düğünün mekanına ve konseptine göre taç takıp takmamayı düşünmelisiniz. Bir kır düğününde taç takmak uygun olmayabilir, fakat bir balo salonunda evlenmeyi düşünüyorsanız, tacınız ışıltısıyla gelin başınızı çok güzel bir aksesuar olarak tamamlayacaktır.

Gelin Tacı Modelleri Fotoğraf Galerisi

4- Gelin Buketi – Gelin Aksesuarları

Gelinin en güzel aksesuarı çiçekler…gelin buketi. Sade bir gelinlik giyecekseniz fotoğraflarınıza biraz renk katmak için kırmızı ağırlıklı çiçekler, iki dal orkide veya gül destesi hazırlatabilirsiniz. Kalıcı olması için yapma çiçeklerden oluşan bir buket tercih etmeyin, taze çiçekler her zaman daha zarif ve doğal duruyor. Gelin buketi seçiminizi gelinliğinize, tarzınıza, boyunuza, saç modelinize uygun olarak seçebilirsiniz. Buket değişik şekillerde taşınabiliyor; örneğin sağ elde aşağı sarkıtarak, sol elde buketi verev yukarı doğru tutarak ortada iki eli buluşturarak…

Gelin buketinin çok yumuşak ve natürel bir şekilde elbisenin özelliklerini örtmeden taşınması gerekiyor. Uzun boylu bir gelin yere doğru sarkan bir buketi taşıyabilir, fakat minyon bir gelinin küçük, derli toplu bir buket taşıması daha uygundur. Hangi çiçek ne anlama gelir?

GELİN BUKETİ ÖRNEKLER

5- Takı Kesesi – Gelin Aksesuarları

Takı kesesi nikah merasimi ertesinde size takılacak takıların gelinlik ve damatlığa zarar vermemesi ve hediyelerinizi kolay taşımanız için unutmamanız gereken bir aksesuar. Takı kesenizi, takı merasimi boyunca elinizde taşıyacağınız için gelinlik kumaşından veya gelinliğe uygun bir kumaş ve modelden hazırlatmanız uygun olacaktır. Eğer gelinliğinizde işlemeler varsa aynı işlemenin küçük bir modelini takı kesenize de işletebilirsiniz.

Unutmamanız gereken bir detay da takı bohçasını kime teslim edeceğinizi kararlaştırmak. Düğün esnasında gelin-damat ve anne babalar sürekli eğlenmeye ve misafirlere zaman ayırdıkları için takı kesesiyle ilgilenemeyeceklerdir. Çok güvendiğiniz bir yakınınızdan sizin için saklamasını rica edebilirsiniz, fakat unutmayın ki bu yakınınız eğlenceden biraz uzak kalacaktır. Düğün ertesinde de kesenizi iyice saklamanızı öneririz, yeni evlilerin hırsızlar için cazip bir hedef olduğunu unutmayın!

6- İç çamaşırı – Gelin Aksesuarları

Her ne kadar dışarıdan gözükmese de iç çamaşırı ve özellikle sütyeniniz gelinliğinizi tamamlayan en önemli aksesuarınız olacaktır.

İç çamaşırı alırken şunları unutmayın:

Y İç çamaşırı almadan önce gelinlik modelinize karar verin. Straplez bir gelinlik giyecekseniz askılı sütyen kullanamazsınız. İç çamaşırı gelinliğin modeline uygun seçilmelidir. Straplez gelinlikler için sırtı bele doğru açık olan straplez sütyenleri veya yapışkanlı modelleri tercih edebilirsiniz. Göğüsleriniz büyükse sütyenin gelinliğin göğüs kısmına dikilmesini de talep edebilirsiniz.

Y Gelinliğinizi prova etmeden önce iç çamaşırlarınızı almış olun. Gelinlik giyme/prova etme sırasında almış olduğunuz iç çamaşırlarını giymeniz, gelinliğin üzerinizde potluk yapıp yapmadığını kontrol etmek açısından önemli. Aynı zamanda, iç çamaşırınızın kumaşını da dışardan belli olmayacak şekilde seçmekte yarar var. Terzinizle ilk görüşmenizden sonra, gelinliğin içine çamaşır dikilmesini de isteyebilirsiniz.

Y Açık renkli (beyaz, ten rengi vb) iç çamaşırlarını tercih edin.  Koyu renk iç çamaşırları, bembeyaz gelinliğin altında belli belirsiz bir koyuluğa neden olup kötü bir görüntü oluşturabilir.

Y Gelinliğinizin altına jartiyer giymeyi düşünüyorsanız, önceden prova edin. Kimi gelinler çok rahat kullanamadıkları için jartiyer tercih etmemektedir. Bununla beraber, balayına gidecekseniz, özel iç çamaşırı takımları almak isteyebilirsiniz. Pamuklu iç çamaşırları daha sağlıklı olsa da, bu özel dönem için dantelli iç çamaşırı takımları, baby doll, gecelik-sabahlık takımları alabilirsiniz.

Y Göğüsleriniz küçükse, pedli takviyeli sütyenleri tercih ederseniz gelinliğin göğüs kısmı daha şık olacaktır. Aksine, göğüsleriniz büyükse, balenli sütyenleri hoş bir dekolte için tercih edebilirsiniz.

7- Çorap – Gelin Aksesuarları

Gelinliğinizle birlikte jartiyer giymeyi düşünüyorsanız ve daha önce hiç jartiyer kullanmadıysanız, mutlaka nikah gününüzden önce kullanmayı deneyin. Jartiyer giymeyi düşünmüyorsanız bile ayakkabılarınızın vurmasını önlemek için çorap giymeyi tercih etmelisiniz.

8- Kürk – Şal – Bolero Gelin Aksesuarları

Kış aylarında evlenmeyi düşünüyorsanız gelinliğin üstüne bir palto giymeyi düşünmemelisiniz. Gelinlik üzerine giyilebilecek en güzel kışlık aksesuarlardan biri de peluş kürk kumaşından yapılmış şallar veya kısa montlar, bolerolar olacaktır. Gelin şalı, gelinliğin rengine göre, saten ve pamuklu kumaşlardan da yapılmaktadır. Gelin şalınızı düğünden sonra özel davetlere katılırken de kullanabileceğinizi unutmayın.

BOLERO ÖRNEK MODELLER

9- Eldiven – Gelin Aksesuarları

Gelinliğinizin modeline göre kullanabileceğiniz bir aksesuar da gelin eldiveni. Gelin eldivenleri tam kol, yarım kol, ve bilek üstü olarak da yapılmaktadır. Genellikle tül, dantel veya saten kumaştan hazırlanmış eldivenler tercih edilir.

 ELDİVEN ÖRNEK MODELLER