Gelinliğin en geleneksel ve tamamlayıcı aksesuarı olan duvakların da birçok farklı modeli var. Boyutlarına ve tarzına göre çeşitli şekillerde adlandırılan duvak modelleri rehberimizi inceleyerek istediğiniz tarza karar verin.

1 – Kuş kafesi duvak

Tercihiniz vintage düğünden yanaysa 1940’ların modası kuş kafesi modelini duvağınıza taşıyabilirsiniz. Kısa saçlara ve topuz olarak toplanmış saçlara çok yakışacaktır.

2 – Yüzü Örten Duvak

Uzun duvak tercih etmiyorsanız ama duvaksız da olmaz diyenlerdenseniz, yüzü örten kısacık duvaklar tercih edebilirsiniz. Duvağın yüzü örtmesi daha gizemli, romantik ve dramatik bir ifade verdiği için tercih edilir. Damat, nikah kıyılmasının hemen ertesinde duvağı açarak gelini öper.

3 – Parmak ucu hizasında duvak

Gelinin el parmak uçlarına kadar uzanan duvak modelidir. Genellikle uzun gelinliklerle tercih edilir.

4 – Mantilla duvak

Mantilla duvaklar tamamen dantelden oluşan İspanyol tarzda duvak modellerdir. Sade bir gelinliğiniz varsa mutlaka tercih edebileceğiniz en klas ve şık mantilla duvaklar daha çok balo salonlarında veya tarihi mekanlarda tercih edilebilir.

5 – Dirsek hizasında duvak

Uzunluğu dirsek hizasına kadar gelen ve kullanım kolaylığı dolayısıyla en çok tercih edilen duvak modelidir.

6 – Vals duvak

Vals duvaklar diz ile ayak bileği arasında bir uzunlukta dört kattan oluşan modellerdir. Farklı boylarda oluşan bu katlar dolayısıyla kat kat görünümüyle kabarık bir görüntü sağlar.

7 – Şapel tipi duvak

Şapel tipi duvaklar gelinliğin arkasından yerlere kadar uzanır. Uzun ve resmi duvaklardır. Tülün kenarlarında dantel işlemesi yer alır.

8 – Katedral tipi duvak

Yurt dışında ağır katedral düğünlerinde tercih edildiği için katedral olarak adlandılan bu duvak modeli, mutlaka uzun kuyruklu gelinlik modelleri ile tercih edilir. Yaklaşık 2,5 metre uzunluğundadır. Eğer uzun boylu değilseniz tercih etmemekte yarar var; çünkü katedral tipi duvaklar sizi olduğunuzdan da kısa gösterecektir.

En güzel duvak modelleri fotoğraf galerisi