Düğün bittikten sonra geriye sadece yaşanan güzel anılar ve fotoğraflar kalıyor. Hayatınızın en özel günlerinden birini fotoğraflarda yaşatmak için mutlaka fotoğraf çektirin. Çok özel bir günün çok özel anlarını kaçırmayın.

Fotoğraflar © Caravan Wedding 

Düğün Anı Fotoğrafları – Düğün Mekanında Çekimler

Nikah merasiminiz nerede olursa olsun fotoğraf ve video konusunda çok fazla seçeneğiniz olmayacaktır. Belediye salonları, oteller, klüpler anlaşmalı fotoğrafçılarıyla çalışırlar. Ve organizasyonlarında dışardan anlaştığınız profesyonel bir fotoğrafçının gelmesine izin vermezler. Fakat misafirlerin akıllı telefonları serbest… Yakınlarınızdan bütün gün resim çekmelerini isteyin, fotoğrafçının atladığı kareler olursa yakınlarınızdan temin edebilirsiniz.

Fotoğraf adet fiyatını mutlaka fotoğrafçınızla görüşün; misafirlere uygulanacak fiyatı değiştirmek için çok şansınız olmayacaktır, fakat size uygulayacakları fiyatı bu rakamın yarısına çekmek üzere mutlaka görüşün.

Düğün saatleri haricinde günün hikayesini anlatan özel çekimler (hazırlanırken, kuaförde, makyaj yapılırken, telaşlı anlarınızda…) ve farklı bir albüm için profesyonel bir fotoğrafçıyla anlaşabilirsiniz.

Hikaye Fotoğrafçılığı – Özel Mekanlarda Çekimler

Düğün fotoğrafçınızı seçmeden önce nelere dikkat etmeniz gerektiğini sizler için derledik:

Fotoğraflar © Caravan Wedding 

Düğün fotoğrafçılarını inceleyin

Öncelikle daha önceden evlenmiş ve dış mekanda özel fotoğraflar çektirmiş olan arkadaşlarınıza danışın… ve mümkünse albümlerini inceleyin. Aklınıza yatan birkaç fotoğrafçının önceki çalışmalarını inceleyin. Araştırma yaparsanız, tarzınıza ve hayallerinize en yakın düğün fotoğrafçısını seçmekte zorlanmazsınız. Fotoğrafçınızla mutlaka birebir tanışın; yüz yüze görüşün. Güler yüzlü ve ne yaptığını bilen bir düğün fotoğrafçısı ile çalıştığınıza emin olun.

Bütçenizi belirleyin

Düğün harcamalarınızı hesaplarken fotoğraf-video çekimi için de bir bütçe ayırmayı unutmayın. Özgün ve duvarlarınızı süsleyecek çok özel dış mekan çekimleri yaklaşık 2 saat sürmekte ve 3.000-5.000TL aralığında ücretlenmektedir. Gelin ve damat adayının hazırlık sürecini de kapsayan tüm güne yayılan çekimler ise daha yüksek bütçeler gerektiriyor. Birkaç dakikalık mini düğün klipleri de hazırlatmak mümkün. Unutmayın; söz konusu video çekimleri özel olarak hazırlanan belgeseller. Düğününüzün videoya alınması konusunda, mekanın anlaşmalı olduğu fotoğraf-video ekibiyle bağlısınız.

Fotoğrafçınızla ödeme konusunda anlaşırken, paranın bir kısmını teslimatta ödemek için anlaşın. Fotoğrafçının önemini anlamak için başarılı ve bilinen düğün fotoğrafçılarının önceden çekmiş olduğu çalışmalara göz atın; farkı göreceksiniz.

Nasıl bir albüm istediğinizi belirleyin

Nasıl bir albüm istediğinize karar vermeden önce düğün fotoğrafçınızın paketleri hakkında bilgi alın. Düğün gün, farklı iki fotoğrafçı tarafından sabah hazırlıkların başlamaşından düğünün başlamasına kadar her anın fotoğraflanmasını isteyebilirsiniz. Ya da sadece, özel bir veya birkaç mekanda poz vererek rüya gibi fotoğraflar çektirebilirsiniz. Seçim sizin.

Düğün fotoğrafçınızı seçmeden önce nelere dikkat etmeniz gerektiğini sizler için derledik:

Fotoğraflar © Caravan Wedding 

Fotoğraf çekiminin yapılacağı mekana karar verin

Düğün fotoğrafları dış mekan çekiminde alternatifler sonsuz. Parklar, deniz kenarı, göl kenarı, tren istasyonu, vintage mekanlar, stüdyoda vintage bir koltuk, müzeler, saraylar, adalar… Nasıl bir çekim istediğinize karar verdikten sonra, hayal ettiğiniz mekanlarda çekim için izin verilip verilmediğini ve çekim mümkünse ücret alınıp alınmadığını öğrenin. Düğün fotoğrafçınız size bu konuda yardımcı olacaktır.

İstanbul – Düğün Fotoğrafı Mekanları

Erken karar verin

Araştırmalarınıza düğününüzden en az 6 ay önce başlayın. Özellikle yaz aylarında ve hafta sonu evlenmeyi düşünüyorsanız, başarılı düğün fotoğrafçılarının rezervasyonları dolmadan siz de tarihinizi belirleyip anlaşmanızı bitirin. Unutmayın, seçtiğiniz fotoğrafçı, seçtiğiniz hafta sonunda en fazla 2-çiftin 3 düğün fotoğrafını çekebilecektir.

Stüdyo Çekimi

Nikah veya düğün saatleri haricinde stüdyo fotoğraf çekimi yaptırmak isterseniz fotoğrafçınızla görüşürken çekim için mekanı da konuşmakta fayda var. Özellikle sonbahar, kış aylarında; hava koşulları açık mekan çekimlerine uygun olmadığında, stüdyolarda çekim çok tercih ediliyor.  Stüdyoda vintage bir kanepede çekim veya benzeri alternatifler için anlaşmayı düşündüğünüz stüdyonun alternatiflerini inceleyin.

FOTOĞRAFLARINIZIN GÜZEL ÇIKMASI İÇİN SÜREKLİ GÜLÜMSEYİN!

Video çekimi

Aynı şekilde fotoğraf çekimini gerçekleştiren ekipten destek almak durumunda olduğunuz bir kalem de video çekimi. Video çekimi tamamlandıktan bir kaç gün sonra fotoğrafçınızdan DVD ve VCD formatında birer kopya CD alabilirsiniz (CD lerin uzun vadede dayanıklı olması için DVD oynatıcınız olmasa dahi DVD formatında bir CD mutlaka talep edin, ve CD leri teslim aldıktan sonra mutlaka çoğaltın veya çoğalttırın). Nikah anınızı tekrar yaşamak ve misafirlerin gözüyle kendinizi izleyebilmek için çok güzel bir fırsat. Video çekimini yapacak olan ekiple özellikle istediğiniz kareleri mutlaka konuşun. Sizi bütün gece kameraya alacakları şüphesiz ancak misafirlerle konuşmalarını ve sizin hakkınızdaki düşüncelerini, iyi dileklerini kaydetmelerini isterseniz bunları ayrıca belirtin. Nikahtan önce ve sonra duygu ve düşüncelerinizi anlatmak üzere kameraya konuşabilirsiniz veya ailenizin konuşmasını sağlayabilirsiniz, gününüze renk katmak sizin elinizde, yaratıcılığınızı kullanın!