Nişanlı çiftlerin yeni bir yuva kurmadan evvel kapsamlı olarak düşünmeleri gereken birçok konu vardır.

Hayatlarının en özel ve anlamlı günü olan düğünlerde çiftler, düğünlerinin her anlamda kusursuz olmasını istiyor. Bu doğrultuda, düğüne dair yapılan hazırlıklar, çiftlere maddi olarak büyük bir yük getirebiliyor.

Düğün hazırlıklarınız sırasında bazı noktalara dikkat etmeniz, düğün maliyetlerinizi düşürmeye yardımcı olacaktır.

Aşağıdaki örnek bütçe düğün masraf kalemlerini içeren örnek bir listedir. Çok yüksek maliyetli olan tutarları tekrar gözden geçirerek nikah için harcayacağınız tutarı daha düşük tutabilirsiniz. Listeye ayrıca balayı ve ev masraflarınızı da ekleyebilirsiniz…

Örnek Bütçe Kalemleri yazdırmak için tıklayın!

Düğün tarihinizi önceden belirleyin

Düğün mekânınızı önceden belirlemek, son anda yer bulma telaşından sizi kurtarırken, uygun fiyatlı mekânları araştırmak açısından da uygun olacaktır. Düğün mekân sahiplerinin, son anda talep edilen mekânları için daha yüksek ücret talep ettiğini de unutmadan, önceden planlı düğün mekânı, size fiyat avantajı sağlayacaktır.

Düğün tarihinizi sezon dışında bir güne alın

Düğün için belirleyeceğiniz tarih, size yansıyacak maliyet açısından büyük önem taşıyor. Sezon ve sezon dışı zamanlarda mekân ve organizasyon fiyatları büyük değişkenlik gösteriyor.

En çok tercih edilen yaz aylarında düğün fiyatları, normal ücretlerin 2 -3 kat üstüne çıkabiliyor. Cuma ve cumartesi günü yapılan düğünler ile yılbaşı, sevgililer günü gibi özel günlerde yapılan düğün organizasyonlarında, düğün mekânları daha yüksek fiyatlarla sunuluyor. Bu açıdan, düğününüzü ucuza getirmek için, düğün tarihinizi sezon dışında tarihlerde planlamanız faydalı olacaktır.

Davetli sayınıza dikkat edin

Düğününüze elbette tüm tanıdıklarınızı ve çevrenizdeki herkesi davet etmek isteyebilirsiniz. Diğer yandan, düğününüzdeki davetli sayısının maliyeti arttıracağını da göz önünde bulundurmanızda fayda var. Bu özel gününüzde gerekten yanınızda olmasını istediğiniz kişileri seçerek, davetli sayınızı azaltabilir, bu sayede düğün organizasyonu faturasını ve davetiye ücretini düşürmüş olursunuz. Bunun yanı sıra, her davetliniz için davetiye bastırmak yerine, düğününüz için bir blog oluşturarak düğününüzü duyurabilir ya da sosyal medya hesaplarınız üzerinden arkadaşlarınızı düğününüze davet ederek, davetiye maliyetinizi düşürebilirsiniz.

Gelinliğinizi Kiralayın

Gelinlik, gelin adayları için en önemli detaylardan. Bu açıdan, pek çok gelin, gelinliği almayı tercih ediyor.

Oysa günümüzde ünlü markaların dahi gelinliklerini kiralama imkânı mevcut. Gelinliğinize dair aklınızda belli bir marka ya da tasarımcı varsa, ünlü tasarımcı ve modacıların gelinliklerini de uygun fiyatlarla kiralayabilirsiniz.  Hayatınızda aynı gelinliği bir daha giymeyeceğinizi düşünerek, gelinliğinizi kiralamanız, düğün maliyetinizi düşürmenizi sağlayacaktır.

Dekorasyon maliyetlerini azaltın

Düğün dekorasyonu pek çok detay içerdiğinden, düğün hazırlıkları içerisinde en yüksek maliyet kalemlerinden bir tanesi. Düğünüz için belirlediğiniz konsepte uygun bir düğün mekânı seçerseniz, düğün dekorasyonu için çok para harcamamış olursunuz. Seçeceğiniz mekânda düğün için standart malzemelerin olması da, bu anlamda maliyetleriniz azaltacaktır.

Düğün Organizasyon Şirketlerinden Yardım Alın

Düğünle ilgili her detayı kendi başına planlamak, hem uzun zaman alır, hem de oldukça maliyetlidir. Düğün organizasyonu konusunda uzmanlaşmış firmalar ise, sundukları paket düğün programları ile daha kısa sürede ekonomik çözümler sunuyor. Organizasyon şirketlerinin fiyatlarını araştırarak, bütçenize en uygun seçeneği belirleyebilir ve düğününüzü daha ekonomik rakamlarla gerçekleştirebilirsiniz.

Düğün pastanızı kiralayın

Gösterişleri ve farklı tasarımlarıyla göz kamaştıran düğün pastaları, düğünlerin vazgeçilmezlerinden. Tabi bu görüntüleri yüksek maliyetleri de beraberinde getiriyor. Son zamanlarda sıkça tercih edilen pastalardan biri olan köpükten hazırlanan düğün pastaları oluyor. Bu pastalardan birini kiralayabilir, düğün ikramı olarak ta bir pastaneden alacağınız pasta ve kurabiyeleri kullanarak, pasta maliyetinizi düşürebilirsiniz.

Balayı Tercihi

Düğünden sonra, balayına gitmeden olmaz tabi ki. Yalnız, balayı için nereye gideceğinizi de iyi planlamalısınız.

Balayı, ikinize ait keyifli zaman geçireceğiniz bir tatil olduğundan, yurtdışı yerine, yurtiçinde daha sade balayı alternatiflerini değerlendirerek, düğününüzü ucuza getirebilirsiniz.

Pazarlık yapmayı unutmayın

Pazarlık, hemen hemen tüm alışverişlerde kullanılırken, düğün alışverişlerinde de atlamayın. Düğün telaşı içerisinde kısıtlı bir zamanda alışveriş yapan çiftlere çoğu zaman normalin sütünde fiyatlar sunulduğundan, alacağınız ürüne dair pazarlık yapmanız, daha uygun fiyatlarla düğün alışverişinizi tamamlamanıza yardımcı olacaktır.

Evlilik Kredisi

Evlenmeyi düşünen, ancak ortaya çıkacak harcamalara bütçesi yetmediği için adım atmakta zorlanan çiftler için evlilik kredileri sunuluyor. Evlilik kredisi, evlilik ve düğün masraflarının karşılanması için kullandırılan bir bireysel tüketici kredisidir. Tüm bankalarda vadeler farklı olmakla beraber 60 aya kadar vadeler sunulmaktadır. Ayrıca; takı, beyaz eşya ve mobilya harcamaları için de farklı vadeler uygulanabiliyor.