Gelin güzelliğinin en önemli unsurlarından biri gelin başı için kuaför seçimidir. Gelin başınızda kullanılacak saç aksesuarlarını ve duvağınızı kuaförünüze götürüp, duvağınıza ve aksesuarlarınıza uygun saç modelleri belirleyin.

1- GELİN SAÇ – KUAFÖR

Saç modelinize karar verirken gelinliğinizin modelini, düğünün yapılacağı ortam ve düğün konseptini, yüz şeklinizi göz önünde bulundurun.

Düğün mekanına göre saç modeli seçimi

Bir kır düğünü için açık saçlarda minik çiçekler çok daha hoş dururken,balo salonu için topuz bir model ve ışıltılı bir taç çok güzel olacaktır. Ayrıca düğünün yapılacağı yerin iklim koşulları da seçiminizi etkileyecektir. Rüzgarlı bir günde kır düğünü yapıyorsanız saçlarınızın dağılmayacağı bir modeli ve buna uygun aksesuarları seçmelisiniz. Saçlarınız için eğer duvak kullanmayacaksanız güzel bir taç, inci tokalar, mini çiçekler, boncuklar, ışıltılı tokalar çok şık aksesuarlar olacaktır. Kendi düğününüzün güzellik kraliçesi olmak istiyorsanız örnek gelin tacı modelleri veya duvak modellerini inceleyebilirsiniz…

Gelinlik modelinize uygun saç modeli seçimi

Gelin başı modelinize karar verirken gelinlik modelinizi de göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Gelinliğinizi gölgede bırakacak, sırt dekoltesini veya üzerindeki muhteşem işlemeleri saçlarınızla kapatmak istemiyorsanız, açık saçlı modeller yerine topuz gelin başı tercih etmelisiniz.  Ancak gelinlikte seçiminiz sadelikten yanaysa, topuzların yanı sıra, açık saçlar, örgülü modeller tercih edebilirsiniz.

Damat

Saç modelinizi seçerken damadı unutmayın. Aranızda boy farkı varsa, yukarı doğru bir topuz, topuklu ayakkabılarla birleşince sizi damattan çok daha uzun gösterebilir. Bu durumda başınızın arka bölümünde yapılacak bir topuz tercih edebilirsiniz. Yüzünüzün yapısı da gelin başı modeli seçiminde önemlidir. İnce, uzun bir yüzde uygulanacak topuzda yüze doğru saç düşürülmesi gelinin yüzünü daha da uzun göstereceği için tercih edilmez. Toplu gelinlerde ise, yüzü ince göstermek için yüze yanlardan ve kulak arkasından saçlar çıkarılabilir.Kuaförünüzle tüm detayları konuşarak randevunuzu alırken modelinizi belirlemekte yarar var.

Gelin başında genellikle topuz tercih edilir, fakat saçlarınız uzun değilse aksesuarlarla çok güzel bir gelin başı yaptırabilir veya kuaförünüzden sadece düğün gününüz için postiş veya peruk benzeri gizli saç kiralayabilirsiniz. Duvak takmayı düşünüyorsanız, duvağın saça tutturuluş ve çıkartılış yöntemlerini öğrenin. Düğününüzde rahat dans edebilmek için duvağınızı çıkartmayı isteyebilirsiniz.

Gelin Başında Çiçek

Gelin başının mutlaka klasik olması gerekmiyor. Özellikle de ilkbahar – yaz gelinleri, çiçeklerle bezeli taçlar ve tokalarla farklı gelin başları deneyebilirler. Mevsimin taze çiçekleri şık seçeneklerin başında geliyor. Düz olsun, topuz yapılmış olsun taze çiçeklerin yarattığı etki hiç kuşkusuz tam yaz gelinlerine uygun. Özellikle de kır havası yaratılmış düğünler, gelin başında taze çiçek kullanmak için daha uygun bir ortam. Ensede toplanıp örülmüş saça rengarenk kelebekler de serpiştirebilirsiniz. Çiçekle bütünleştirilmiş tüyler, topuza tutturulmuş gül formlu tarak tokalar ve canlı çiçekler yeni yılın gözdeleri arasında yer alacak.

YÜZ ŞEKLİNE GÖRE GELİN SAÇI MODELLERİ 

Gelin güzelliğinin en önemli unsurlarından biri gelin başı için kuaför seçimidir. Saç aksesuarlarınızı ve duvağınızı kuaförünüze götürüp aksesuarlarınıza göre saç modelinizi belirleyin. Hatta mümkünse gelinliğinizin ve kullanacağınız takının bir fotoğrafını da gösterebilirsiniz. Kuaförünüzü seçerken iki kere düşünün, daha düğün başlamadan bozulmuş bir saç modeli neşenizi kaçırmasın.

Gelinliğinizi kuaförde de giyebilirsiniz…

Eğer makyajınızı da aynı yerde yaptırmayı düşünüyorsanız saç yapımı ve makyaj tamamlandıktan sonra gelinliğinizi kuaförde giyebilirsiniz. Gelinliğinizin aşağıdan giyilmeye uygun olduğunu kontrol edin. Mümkün değilse ve makyajdan sonra giyinmek durumunda kalırsanız, gelinliğininizin kirlenmemesi için başınızdan aşağıya bir kumaş parçası örtüp gelinliğinizi giyebilirsiniz.

Randevu saati

Kuaförden randevu alırken mutlaka planlanandan 1-1.5 saat öncesi için randevu alın. Kuaförünüzü seçmeden önce gelin başı yaptırmış arkadaşlarınızla konuşun. Unutmayın ki gelin başı bu konuda deneyimli kuaförlerin marifetli ellerine teslim edilmeli! Bazı kuaförler düğünden önce gelin başı provası yapmayı kabul edecektir.  Böylelikle saç modelinizin nasıl duracağını önceden görme şansına sahip olabilirsiniz.

PINTEREST GELİN BAŞI VE SAÇ MODELLERİ

2- GELİN MAKYAJI

Bu yıl gelinler kozmetikteki trendleri takip ediyorlar. Bembeyaz gelinlikleri yılın moda renkleri beyaz ve pembe tamamlıyor. Gelinlere, hafif renklerle sade ve güzel bir görüntü veriliyor. Gelin makyajında da önemli olan gelini zarif, masum ve neredeyse makyajsız gösterebilmektir. Bundan dolayı gelin makyajı son derece natürel olmalı, sadece gelinin güzelliğini ortaya çıkarmalıdır.

Ayrıca, gelin makyajınızı belirleyen en önemli unsurlar gelinliğin ve saç modelinin yanı sıra düğünün gerçekleşeceği mekandır. Hoş bir kır düğünü planlıyorsanız ve romantik, havalarda uçuşan bir gelinlik giyecekseniz ağır tonlarda uygulayacağınız bir makyaj iyi bir tercih olmayacaktır. Mükemmel bir makyajın en önemli sırrı pürüzsüz, temiz bir cilde sahip olmaktır. Bu nedenle gelin adayının nikahtan en az bir hafta öncesinde cilt bakımı yaptırması yararlı olacaktır. En önemlisi de düğün öncesinde, yorgun ve bitkin gözükmemek için, uykunuzu ihmal etmeyin.

Güzel bir gelin makyajının sırları:

Y Çok parlak renkler yerine mat tonları kullanın. Yoksa resimlerde pırıl pırıl parlayabilirsiniz!

Y Fondöteninizi boyun renginize uyan natürel tonlarda seçmelisiniz.

Y Yuvarlak bir yüze sahipseniz allığı, elmacık kemiklerinin altından şafaklara doğru ve şakaklara sürerek daha ince gösterebilirsiniz. Köşeli bir yüzde ise allık, elmacık kemiklerinin üzerine ve çenenin alt-yan sınırına sürülmeli.

Y Gözler yüzün en dikkat çekici bölgelerinden biridir. Göz makyajınızı yaparken açık renk farınızı göz kapağına sürdükten sonra, gölge yapacağınız renkte far ile göz kapağının bitiminden kaşa paralel çukurluğa hafifçe sürün.

Y Kirpikler… Bakışlarınıza yoğunluk veren dolgun kirpikler için yapışkanlı ve son derece natürel duran takma kirpikler kullanabilirsiniz. Böylece çok daha etkileyici bakışlara sahip olabilirsiniz.

Y Dudaklarınızı ön plana çıkarmak istiyorsanız rujunuzu uygun renkte bir dudak kalemi ile ortadan uçlara doğru dudaklarınızı çevreleyin. Dudaklarınız ince ise açık renk rujlar kullanarak dudağınızı daha dolgun gösterebilirsiniz. Aynı şekilde kalın dudaklar da koyu renkli rujla daha ince gösterilebilir. Gelinlerin ruj seçiminde dikkat etmesi gereken özellik ise kalıcılık. Uzmanlar düğün boyunca kalıcılığın sağlanması için rujun altına bir kat pudra sürülmesini tavsiye ediyor. Diğer bir ipucu ise dudaklarda gece boyu canlı bir görünüm için tam dudakların ortasına parlatıcı sürmeleri.

PINTEREST GELİN MAKYAJI MODELLERİ

3- GELİN CİLT BAKIMI

Cildimize bakmak, korumak, geliştirebilmek için onu iyi tanımalıyız. Biliyorsunuz, cilt bakım ürünleri hiç de ucuz değildir. Bu bizim zaafımız, hepimiz razı geliyoruz. Her birimiz kendi gücümüz oranında ciddi bir bütçeyi bu ürünlere ayırıyoruz. Ama doğru seçim yapmamışsak, pek yararını göremiyoruz. Üstelik faydası bir yana, bize zararlı bile olabiliyor. Cildimizin güzelleşmesini beklerken, yepyeni sorunlarla karşılaşmamıza yol açabiliyorlar.  Cilt tipimiz genellikle kalıtsaldır. Buna rağmen zamanla değişebilir. Güneş, çevre kirliliği, kapalı mekanlarda yaşamak, kaloriferlerin havayı kurutması, sağlıksız beslenme, yanlış sabunlar, kalitesiz veya yanlış bakım ve makyaj ürünleri, en güzel, en normal cildin bile bozulmasına yol açabilir.

Cilt tipi zamanla değişebilir; Günlük bakım ürünlerinizi ve makyaj malzemelerinizi seçerken cildin değişkenliğini ve hassasiyetini dikkate alın. En kaliteli kremleri kullandığınızı düşünürken, bir bakarsınız ki, cildiniz tepki göstermeye başlamış! Kuşkusuz bu değişimleri, tepkileri, etkileri en iyi kendiniz takip edebilirsiniz.

Kuru Cilt:

Kuru ciltte yağ ve ter salgılaması son derece sınırlıdır. Cilt, yıkandıktan sonra gerilir, kolayca kızarır. Kırışmaya çok müsaittir. Güneşlenme merakı, yeteri kadar su içilmemesi, aşırı soğuk ve sıcak hava, hatalı bakım ürünleri de cildin kurumasına yol açar.

Bakımı: Uygun bir nemlendirici ve gece kremleri, kuru ciltleri rahatlatır, besler ve dengeler. Bu tip ciltlerde yüzde 15-30 oranında yağlı kremler kullanılabilir. Özellikle hayvansal ya da bitkisel yağlar içeren, mineral veya kollajen benzeri ürünler, C-E vitaminleri, Qenzim-10, östrojen, soya yağı ve yeşil çay katkılı nemlendiriciler, kuru ciltleri çok rahatlatır. Öte yandan bol su içilmesi ve sert temizleyicilerden, sabun ve şampuanlardan sakınılması gerekir. Makyaj yaparken cildinizi daha fazla kurutmamak için yağ veya su bazlı fondötenleri tercih edin.

Yağlı Cilt:

Hem soluk, hem de parlak görünürler. Geniş gözenekleri, siyah noktaları ve benekleri ile sivilce oluşumuna müsaittirler.

Bakımı: Yağlı ciltle baş etmek zordur. Bu konuda yapılan en büyük yanlış, yağlı ve akneli ciltleri nemsiz bırakmaktır. Oysa bu tip ciltlerin yağını dengelerken, nemini korumak çok önemlidir. Güneş ise cildinizi kurutmaktan başka işe yaramaz. Akneli dönemlerde cildinizde kalıcı lekeler bırakabilir. En iyi dostunuz sprey şeklindeki yağsız güneşten koruyuculardır. Sabun yerine temizleme losyonlarını kullanabilirsiniz. Sabundan vazgeçemiyorsanız aşırıya kaçmayın, ılık su kullanın ve cildinizi izleyin.

Karma Cilt:

En sık rastlanan cilt tipidir. Çoğu insanın cildi, karma cilde yakındır. ‘T’ bölgesi; yani alın, burun ve çenebölgesi yağlı, göz çevresi ve yanaklar ise kurudur.

Bakımı: Karma ciltler için uygun bakım ürünlerini bulmak zordur. Dengesi çabuk bozulur. En doğru çözüm, yağlı ve kuru bölgeler için ayrı ürünler kullanmaktır.

4- GELİN VÜCUT BAKIMI

Evliligim.Com’un tavsiyesi, düğünden 1-2 gün önce mutlaka hamama gidin. Arkadaşlarınızla hamam sefasını bir eğlenceye de dönüştürebilirsiniz. Güzellik salonuna gitmek için vaktiniz veya bütçeniz yoksa, evinizdeki hazırlayacağınız bakım ürünleriyle kusursuz bir vücuda sahip olabilir ve kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.

Dinlendirici bir banyo

Malzemeler: Taze nane + tuz

Hazırlanışı: Yarım litre suyu kaynatın ve içine on adet taze nane yaprağını atıp on dakika dinlendirin. Ardından bu suyu süzerek ılık suyla dolu küvetin içine bir fincan tuzla beraber dökün.

Ne işe yarıyor: Nane rahatlatıcı, dinlendirici ve sakinleştirici etkisi kuvvetli olan bir bitki. Tuz ise peeling yapma özelliğiyle cildinizi ölü deri ve hücrelerden arındırır.

Ne zaman kullanmalı: Haftada bir kez ya da ihtiyaç hissettiğiniz an.

Kuru ciltlere süt banyosu

Malzemeler: Süt + tuz + bal

Hazırlanışı: Boş bir plastik su şişesinin içinde bir litre süt, bir fincan tuz ve yarım fincan balı çalkalayarak karıştırın. Ve bu köpükle vücudunuzu ovun, sonra durulayın.

Ne işe yarıyor: Süt banyosu derinlemesine temizler ama epidermisin hassasiyetine zarar vermediği için cildi kurutmaz. Tuz ölü derinin atılmasına yardımcı olur.

Ne zaman kullanmalı: Haftada bir kez.

Selülit

Selüliti oluşturan nedenlerin başında östrojen, doğum kontrol hapı, gebelik, sigara, hormonal bozukluklar, beslenmede doymuş yağ miktarının fazlalığı ve lenf sisteminin yetersizliği bulunuyor. Selülitten kurtulmak için birçok yönteme rastlamak mümkün.

Malzemeler: Rezene + anason + biberiye

Hazırlanışı: Sabahları 1 litre suya 1 tatlı kaşığı rezene, bir tatlı kaşığı anason ve 1 tatlı kaşığı biberiye atın. Bu karışımı kısık ateşte 5 dakika kadar kaynattıktan sonra 10 dakika demlenmeye bırakın. Soğuyan karışımı gün boyunca bol limonla tüketin. Selülitlerinizin yok olduğunu ya da en azından gözle görünmeyecek kadar azaldığına şahit olacaksınız

Pamuk gibi eller için, kuru ellere losyon

Malzemeler: Limon suyu + zeytinyağı

Hazırlanışı: Üç damla zeytinyağıyla bir limonun suyunu karıştırın. Bu karışımı hemen ellerinize sürün. Yarım saat bekledikten sonra bir parça pamukla ellerinizi silin, ardından da yıkayın.

Ne işe yarıyor: Limon suyundaki C vitamini ellerdeki lekeler üzerinde etkili, ayrıca ölü hücreler üzerinde peeling işlevi yapar. Maskenin içindeki zeytinyağı da kuruluğu giderir ve cildi yumuşatır.

Ne zaman kullanmalı: Ellerinizin kuruduğunu hissettiğiniz her an kullanabilirsiniz. Örneğin, suyla uzun süre temas ettikten sonra.

5- NAIL-ART MANİKÜR

Lavantayla tırnak bakımı yapın

Tırnaklar güneşlenme döneminde kalınlaşır, şekil anlamında bozulur, kolayca kırılabilir veya pul pul dökülür. Bu esnada deri de değişir. Lavanta işte bu noktada imdadımıza yetişiyor.  Tırnaklarınızın üzerine süreceğiniz lavanta yağı etkin bir koruma sağlayarak, sözünü ettiğimiz olumsuzlukları yaşamanıza engel olur. Ayrıca unutmayın, son anda parmaklarınızda kızarıklık olmasına engel olmak için manikür ve pedikürünüzü düğünden bir gün önce yaptırmakta yarar var. Ojenizi düğün gününde sürdürebilirsiniz.

Nail-Art

Yurtdışında başlayan ve ünlüler arasında da hızla yaygınlaşan nail-art modası, ülkemizde de beğenilmeye başladı. Nail-Art aslında, tırnağı akla gelebilecek her şekilde süsleyebilmenizi sağlayan bir çalışma. Öncelikle tırnaklarınıza zemin rengi olarak uygun bir oje sürdükten sonra çeşitli aksesuarlar veya şablonlar yardımıyla tırnak süslemek mümkün. Örneğin, tırnağınıza oje sürdükten sonra farklı bir renk ojeyi kullanarak siyah toka ucu veya toplu iğne arkası ile tırnağınıza puantiye süslemeler yapabilirsiniz. İnce şerit bantlar yapıştırarak düzgün bir şekilde çizgiler yapmak da mümkün. Seçenekler sonsuz. Geometrik desenler, leopar desenler, çizgi film kahramanları, çiçek desenleri…sevdiğiniz ne varsa tırnaklarınızda kullanmanız mümkün.

Çok süslü tırnaklar sevmezseniz, hiç değilse, farklı renkler kullanarak French manikür yaptırabilirsiniz. İdeal olarak nail art için özel ojeleri kullanmakta yarar var; ancak normal oje de kullanabilirsiniz. Ve hatta dilerseniz oje sürdüğünüz tırnağınıza boncuk veya taşlarla süslemeler yapabilirsiniz. Bu iş için hazır satılan süsleme malzemeleri de mevcut. Yapıştırma dantel desenleri en çok tercih edilenlerden. Eliniz oje sürmeye yatkın değilse, bazı güzellik merkezlerinde tırnaklarınızı süsletmeniz de mümkün.

NAIL-ART MANİKÜR ÖRNEK FOTOĞRAFLAR