Güzel bir birlikteliğin evlilikle devam etmesi kararı alındığında, ilişkinin ‘adını koymak’ için, aileler arasında ‘kız isteme’ merasimi düzenlenir. Tüm geleneklerimizde olduğu gibi, söz gelenekleri de yörelere göre farklılık gösterir.

Söz Gelenekleri – Kız isteme

Öncelikle, erkek tarafı, kız tarafına, kız istemeye gelmek istediklerini haber verir. Kız tarafı da müsait oldukları günü bildirdikten sonra söz merasimi tarihi kesinleşmiş olur. Geleneklerimize göre, akşam yemeğinden sonra, kararlaştırılan saatte, kız evine ziyarete gidilir.

Söz Gelenekleri – Kız Tarafının Hazırlıkları

Söz geleneklerimize göre, kız tarafı, misafirlere ikram etmek üzere, çay saati ikramlıkları hazırlar; börek, kek, zeytinyağlılar gibi.

Ayrıca kahve servisi yapılacağı için kahve fincanları ve tepsinin önceden hazırlanması kolaylık olacaktır. Kız isteme merasimi ertesinde, söz kesilmesi de kararlaştırılmışsa, alyansların konulacağı tepsi de önceden süslenip hazırlanır. Evde şık bir gümüş veya muadili tepsiniz varsa, küçük bir makası gümüş renkte bir kurdeleyle sarın ve kurdeleyi makasa yapıştırın. Tepsinin üzerine dilediğiniz gibi süslemeler yerleştirebilirsiniz.  Uğraşmak istemezseniz, süslenmiş hazır tepsi ve makaslardan da alabilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra, fotoğraf makinenizi de kolay ulaşılabilecek şekilde hazır edin. Özel anlarda ve ailenizle bolca fotoğraf çektirmeyi ihmal etmeyin.

Söz yüzüğü erkek tarafından, nişan alyansları ise kız tarafından alınır. Ancak her iki merasimi de aynı gün içerisinde gerçekleştirmeyi düşünüyorsanız yüzükleri erkek tarafının alması bir teklif anlamına geleceği için daha uygun olacaktır.

Söz Gelenekleri – Aile ile Kız isteme

Çiftler, kendi aralarında evlilik kararı almış da olsa; kız istemeye aile ile birlikte gidilmesi söz geleneğimizdir. Gelin ve damat adayının tanışma merasimi ve kız isteme-söz merasimleri, ailelerin tanışmasına da vesile olduğu için, böyle günlerde aile fertlerinizin yanınızda olması önemli. Aile bağlarınızın kuvvetli olduğunu kız tarafına göstermek, karşı tarafın size duyduğu güveni daha da arttıracaktır.

Söz Gelenekleri – Söz Kıyafeti

Kız isteme törenleri evde yapıldığı için, abartısız ama şık ve rahat kıyafetler tercih edilir.

Kız istemeye giden damat adayları için ideal olan takım elbise giymeleridir.

Gelin adayları içinse çok sade ama şık bir elbise veya etek-bluz uygun olacaktır. Kız isteme töreni sırasında, yiyecek-kahve servisi gibi anlarda sıkıntı yaşamamak için olabildiğince rahat edeceğiniz ama şık kıyafetleri tercih edin.

Siyah her zaman için abiye ve şık giyimde en çok tercih edilen renklerden. Dolayısıyla, söz kıyafetinizde tercihinizi siyahtan yana kullanırsanız, sade ve zarif bir elbiseyle çok şık olabilirsiniz. Ancak, böyle özel bir gecede, iç karartıcı renkler olmasını tercih etmezseniz, şıklığınızı garantilemek için kırmızı, beyaz veya pudra rengine de yönelebilirsiniz. Dantelin her zaman için sade ama şık duran yapısı, bu tarz törenler için biçilmiş kaftan. Dantelli elbisenizin altına giyeceğiniz sade bir ayakkabı ve yine sade şık bir küpe ile hayalinizdeki görüntüye kavuşabilirsiniz. Ayrıca renkli dantel elbise tercih ederek fark yaratabilirsiniz.  Tercihiniz hangi renkten yana olursa olsun, aşırı renklerden sakının ve makyajınızı olabildiğince yumuşak renklerden yana tercih edin. Ayakkabınızın topuk boyunun partnerinizden uzun olmanızı sağlayacak biçimde olmamasına da özen gösterin.

Damat adayları; siz de kravatınızın sevdiğiniz kadının giyeceği  kıyafetle aynı renkte olmasına özen gösterin. Açık renklerden ziyade koyu renklerde takım elbise tercih edin. Abiye Söz-Nişan Elbiseleri

Söz Gelenekleri – Erkek Tarafının Hazırlıkları

Damat adayı, kız istemeye giderken, şık bir buket çiçek, çikolata, söz yüzükleri ve geline takılacak takı seti götürür. Kimi yörelerde söz geleneklerine göre geline ve/veya ailesine hediye etmek üzere söz bohçası hazırlanır. Ancak, bohçaların daha ziyade nişan günü hediye edilmesi yaygındır. Bu özel günde sıkıntı yaşamamak için, çiftlerin beklentileri birbirleriyle net olarak önceden konuşmaları gerekmektedir.

Söz / Nişan bohçasında neler olmalı?

Söz Gelenekleri – Söz Çikolatası

Söz geleneklerimize göre gümüş tepsi veya gondol içinde hazırlanan söz çikolatası tercih sebebi; fakat gelin adayı gümüş tercih etmiyorsa kristal veya porselen de alabilirsiniz.

Söz çikolatanız hem lezzetli olmalı hem de şık bir aranjman olarak hazırlanmış olmalıdır.  Çikolataların dizimi, süslemeli çikolata kapları, gelin-damat konseptli aranjmanlar, rengarenk badem şekerleri ile birbirinden güzel aranjmanlar hazırlatmanız mümkün.  Çikolatanızı serin bir odada saklamayı da ihmal etmeyin. Fazla sıcakta veya buzdolabında saklamanız çikolatanızın lezzetinin ve görüntüsünün bozulmasına neden olur.

Kişiye özel hazırlanan, gelin ve damat adayının adının yazdığı özel çikolatalardan da hazırlatabilirsiniz.

Söz Gelenekleri – Söz Çiçeği

Damat adaylarının, kız istemeye giderken, çikolata yanında şık bir çiçek aranjmanı da getirmeleri de söz geleneklerimizdendir. Söz çiçeğinizin şık ve gösterişli olması, söz geleneklerimize özen gösterdiğiniz anlamına gelir.  Genellikle kırmızı veya güllerden oluşan büyük bir aranjman olarak hazırlansa da son zamanlarda orkide ve lilyum da tercih edilmeye başlandı. Ne kadar büyük bir çiçek aranjmanı olursa, çiçeğiniz o denli gösterişli olacaktır. Unutmayın, pahada ağır olması da önemli. Papatya veya karanfillerle kız istemek artık OUT.  Şebboy veya gelin adayının sevdiği çiçeklerden oluşan karışık aranjmanlar da söz çiçeği olarak götürülebilir.

Nasıl bir çiçek yaptıracağınıza karar vermeden önce çiçeklerin anlamını öğrenin. Olumsuz anlamlara gelebilecek çiçeklerin aranjmana eklenmesini önleyin. Genç kızların bu konularda ne kadar hassas olduğunu unutmayın.  Gelinin annesine de ayrı bir çiçek yaptırırsanız hoş bir jest olacaktır.

Söz Gelenekleri – Söz kahvesi

Söz günü, misafirler gelince kız tarafının önceden almış olduğu çikolata gelin adayı tarafından davetlilere ikram edilirken aile büyükleri sohbet eder. Hemen sonra gelin adayı, kahve hazırlar.  Geleneklerimize göre kahveleri gelinin bizzat kendisi yapması gerekir; ancak misafir grubu kalabalıksa yardım alması olağandır. Söz telaşından dolayı çok heyecanlanıyorsanız, yakınlarınızdan yardım istemeyi unutmayın. Hazırlanan Türk kahveleri, şık bir tepside, gelin adayı tarafından takdim edilir. Kahveler, öncelikle aile büyüklerine dağıtılır.

Söz Gelenekleri – Damada özel tuzlu kahve nasıl hazırlanır?

Damat için özel bir kahve yapmak isterseniz ayrı bir fincan kahveyi şeker yerine tuzla pişirip damada sunabilirsiniz. Damadın kahveyi beğenmediğini belli etmesi, aile tarafından hoş karşılanmaz. Müstakbel damat; gelin adayının hatırına kahveyi içecek ve en doğrusu, hiç yorum yapmayacak.  Gelin adayları, dikkat! Yanlışlıkla tuzlu kahveyi başka misafirlerinize vermeyin.

Kız isteme gecenize biraz neşe katmak için yaptığınız bu tuzlu kahve şakası, Erzincan yöresi gibi kimi yörelerde, istenen kızın damattan hoşlanmadığı ve damatla evlenmeyi reddettiği anlamına gelir. Dolayısıyla, damat adayını iyi tanımıyorsanız, tuzlu kahve ikramını tavsiye etmiyoruz!

Söz Gelenekleri – Kız isteme

Kahvelerin servisi ertesinde, ilk yudumdan sonra, geleneklere göre evlenmeye karar veren erkeğin aile büyüğü (genellikle baba veya dedesi) gelin adayını “Allah’ın emri, Peygamber’in kavliyle” istenmesi söz geleneğidir. Kız tarafının babası da gençlerin kararlarına saygı duyduğunu ifade ederek kızına evlenmesi için izin verir. Bu söz kesme usulü çiftlerden daha çok ailelerin birbirleriyle yakınlaşması ve tanıması anlamına gelmektedir.

Eskiden söz geleneklerimize göre, gelin adayı ‘kız isteme’ anında içeride bekletilirken, günümüzde, gelin adayları da bu merasime tanıklık etmeyi tercih ediyorlar. Söz merasimi aynı gün gerçekleşmeyecekse, kız tarafı, düşünmek için veya gelin adayının düşüncesini sormak için zaman isteyebilir.

Söz Gelenekleri – Söz Kesme – Söz Tepsisi

Aynı gün içerisinde yüzük de takılması kararlaştırılmışsa isteme sohbetinin hemen ertesinde, evlilik kararı onaylanmışsa, gelin ve damat adayı davetlilerin ortasında bir araya gelirler. Bu sırada, söz alyansları da, nişan yastığı üzerinde veya beyaz dantel örtülerle ve çiçeklerle süslenmiş şık bir tepsi üzerinde, genç bir kız tarafından takdim edilir. Alyans tepsisini genellikle gelin adayının varsa kız kardeşi veya yakını bir genç kız taşır.  Tepside veya nişan yastığında, kırmızı kurdele ile birbirine bağlanmış söz yüzükleri ve kurdeleyi kesmek için şık bir makas bulunur.

Genellikle erkek tarafından bir aile büyüğü, iyi dilekleriyle bir konuşma yaparak yüzükleri takar ve yüzükleri birbirine bağlayan kırmızı kurdeleyi keser.  Söz yüzükleri sağ elin yüzük parmağına, alyans ise evlendikten sonra sol elin yüzük parmağına takılır. Yüzük takılmasının hemen ardından anne ve babaların ve diğer aile büyüklerinin eli öpülür. Erkek tarafı, gelin adayına getirdikleri hediye takıları takar.

Yüzüklere bağlı olan kırmızı kurdeleden çok küçük parçalar kesilerek, evdeki bekâr kızlara, kısmet getireceğine inanıldığı için, su ile birlikte yutturulur. Son olarak, kutlamak için, söz veya nişan pastası kesilebilir.

Merasimin ertesinde, evlilik adayı çift ‘sözlü’ olarak adlandırılır. Nikah merasimini düğünle taçlandıracak çiftlerin bazısı nişan merasimi yapmayarak söz ve nişanı bir arada yapmayı tercih etmektedir.  Nişan merasimi gelenekleri ile ilgili detaylı bilgi