17 bin adadan oluşan Endonezya’nın en ünlü adası Bali. Volkanik yapısı, el değmemiş tropik ormanları ve karlı dağlarıyla kontrastlardan oluşan bir güzelliğe sahip.

Hindu kökenli misafir perver yöre halkı binbir çeşit el sanatları ve her damağa uygun yemek olanakları ile Bali adası balayı çiftleri için en ideal olanakları sunmaktadır.

“Tanrıların Adası” adı ile bilinen adada çok sayıda tapınaklar, heykeller ve birçok eser vardır. Adanın her alanına ada halkının inancı olan Hinduizmin etkisinin görmek mümkün. Bali adasının en büyük kenti Denpasar’dır. Denpasar ve çevresinde 10 binden fazla tapınak ve bir çok yanardağ vardır. Keşfedilmeyi bekleyen yeşil bir doğa, Bali Adasını meşhur eden bembeyaz kumları ve masmavi denizi… Yanardağların eteklerinde taraçalı bir şekilde bulunan pirinç tarlalarının görünüşü ve neredeyse yılın her günü yaz mevsimi yaşayan iklimi sayesinde Bali Adası her zaman gözde…

Lombok tropik yağmur ormanları, sayısız altın plajları, mercan yatakları, pirinç tarlaları ve bambu klübeleri ile unutulmaz bir tatil cenneti…Yıl boyunca sıcak olan adada yağışlar Ekim – Nisan arası düşer. Termal akarsuları, tropik meyveleri, bitki örtüsü, ‘Cidomo’ adlı küçük at arabaları, güler yüzlü insanları, beyaz kumsalları, masmavi denizi ve bol balığı ile büyüleyici bir tropikal ada olan Lombok, aynı zamanda bir kültür cenneti… Bali Adası’ndan farkı yeni keşfediliyor olmasından tabiatının, bakir koylarının otellerle bozulmadan kalmasıdır.

İklim: Kasım’dan Mayıs’a kadar olan yaz aylarında sıcaklık 27-35° arasında, kışın ise 18-25° arasındadır.  (En iyi zaman: Nisan-Kasım)

Aktiviteler: Jurang Kuş Parkı, eğlence adası Sentosa, Botanik Bahçeleri, Orchard Caddesi ve limanları ile birlikte Singapur alışveriş, eğlence ve binbir çeşit mutfak olanaklarıyla Bali’deki dinlenme keyfinizi pekiştirecektir. Kuta, Sanur ve Ubud çevresinde rafting, kayak, trekking ve bisikletlerle çevre gezisi yapmak için adresiniz: Sobek. Adanın en sakin yeri Jimbaran… En güzel koyunda da Four Seasons Resart Bali at Jimbaran Bay bulunuyor.

Endonezya Masajı: Endonezya’da çok yaygın olan ‘Spa’ merkezlerinde Uzakdoğu kültürünün ayrılmaz bir parçası olan geleneksel masajlar ve aromaterapi seansları yapılıyor. Açık ve kapalı masaj alanlarının bulunduğu Spa, Uzakdoğu stilinde döşenmiş egzotik atmosferi ile tüm stresinizi atmanızı sağlayacak.

Damak Zevki – Pirinç Tarlası: Endonezya mutfağı çok değişik tatlarla bezenmiştir. Ülkenin en önemli yiyeceği pirinçtir. Endonezya halkı, birçok baharatı karıştırarak elde etmiş oldukları değişik karışımlarla Endonezya mutfağını diğer ülke mutfaklarından ayırmaktadır. Bali adalarında bulunan 13 bitkinin karışımı olan “Balinese Spice Mixi” (yabani zencefil) yemeklerine karıştırarak farklı lezzetler elde ediyorlar. Tabii ki de Endonezya’da karışımlarla elde edilmiş soslarla yapılan yemeklerin dışında tropikal meyvelerin değişik çeşitlerini bulabileceğiniz bir ülkedir. Yemeklerin yanı sıra adaya özgü tropikal bir meyve olan ‘Salak’ın tadına bakmayı unutmayın!!

Alışveriş: Alışveriş adına Endonezya da en çok rastlayacağınız şey; ada halkının yapmış olduğu ürünler olacaktır. Bali adaları, tahta oymacılığı ile dünyaca meşhur olmuştur. Ubud bölgesinde ise, sanat eserleri ve tablo alabilirsiniz.

Gece Aktiviteleri: Lombok ve özellikle Bali Adalarında kurulan lüks oteller, beraberinde bir çok bar, disko, gece kulübü ve restoranın da burada açılmasını sağlamıştır. Dolayısıyla Endonezya 24 saat süren bir eğlence kültürü ile yaşayan bir ülke durumuna gelmiştir. Renkli kıyafetler, eğlenceli dakikalar ve özel dansların yarattığı eğlenceyi yaşarken yöre halkından dansın inceliklerini öğrenip çok eğlenceli dakikalar yaşayabilirsiniz.