Evlilik kararı aldığınız andan itibaren gelinlik modellerini incelemeye başlayın. İstediğiniz modeli belirlemek ve hangi kesimin size daha çok yakıştığını görmek için hazır gelinlik satan firmalara gidin.

Beğendiğiniz gelinlik modellerini mutlaka deneyin! Aynı zamanda fiyat araştırması yapma şansınız olacaktır. Unutmayın; satın almak zorunda değilsiniz. Deneyin, ve ruhunuza hitap eden ve mekanınıza uygun gelinlik modelini belirleyin.

Düğün Mekanına Uygun Gelinlik Seçin

Nasıl bir gelinlik giyeceğinize karar vermek için önce düğün veya nikah merasimini nerede yapacağınızı belirlemeniz gerekli! Balo salonunda evlenmeyi düşünüyorsanız Külkedisi Sinderella misali kabarık etekli prenses modelleri veya kır düğünü planlıyorsanız daha sade gelinlikleri tercih edebilirsiniz. Seçtiğiniz mekana göre gelinlik seçimi hakkında daha detaylı bilgi için tıklayın.

Gelinlik – Hazır Modelleri Almak veya Diktirmek?

Hazır gelinlikler konusunda size uymayabileceğine dair önyargılı olmayın. Öncelikle hazır gelinlik sunan modaevlerini ziyaret edin. Gelinlikleri giyin çıkarın. Hayalinizdeki, size en çok yakışan modeli bulursanız; gerisi kolay. Seçmiş olduğunuz hazır gelinlik bedeninize uygunsa veya ufak tadilatlarla uyarlanabilirse düşünmeden alın. Diktirdiğiniz gelinliğin hayalinizdeki gibi çıkmaması riskini almaya değmez. Hazır gelinlik almanın avantajı, gelinliğin son halini üzerinde görebilmeniz… ve elbette zaman tasarrufu.

Gelinlik diktirmek, üzerinizde nasıl duracağını hayal etmek, sık sık provalara gitmek kolay değil. Bununla beraber, birçok modaevi, bedeninize en uygun olan gelinliği fiziğinize uyacak şekilde yeniden yapılandırıyor.

Ancak, modaevinize veya terzinize, hayalinizdeki gelinliği tam da size yakışacak şekilde dikeceğine dair güveniyorsanız; gelinlik modelleri arasından en beğendiklerinizi hemen seçmeye başlayın.  Seçmiş olduğunuz tasarımı terzinize gösterip sözü onlara bırakın! İç çamaşırı seçimi, uygun kumaşlar ve süslemeler gibi konularda önerilerini alıp son kararınızı verin. Gelinliği sadece size özel diktirmenin avantajı, en ince ayrıntısına kadar sizin zevklerinize göre hazırlanması. Ancak, dezavantajı da, yapılacak çok iş varken defalarca gidilen provalar ve en önemlisi sonucun hayal kırıklığı olması riski. Karar sizin!

Gelinliği hazır almak istiyorsanız, son dakika stresi yaşamamak için düğünden 2-3 ay önceden modaevlerini gezmeye başlayabilirsiniz. Diktirmek istiyorsanız da düğünden en az altı ay önce gelinlik için araştırmalara başlamış ve terzi seçmiş olmalısınız.

Gelinlik rahat olmalı

Gelinliğinizi hazır almıyorsanız terzinizin iyi olduğundan emin olun ve gelinliğin sıkmamasına dikkat edin. Ve gelinliğinizi teslim aldığınız gün mutlaka son kez üstünüze giyin, ve rahat olduğundan çekme veya sıkma yapmadığına emin olun. Sonradan hataları düzeltmek için çok geç olabilir.

İç çamaşırı seçimi

Gelinliğinizi diktirmeyi düşünüyorsanız terziniz provalara iç çamaşırlarınızla gelmenizi isteyecektir. Gelinlik modelinize karar verdikten sonra iç çamaşırınızı almanız doğru olacaktır. Straplez bir gelinlik düşünüyorsanız, bu tür balo kıyafetleri ve gelinlikler için özel olarak üretilen büstiyer modelli sırt kısmı daha açık sutyenleri tercih edebilirsiniz. Sırt dekoltesi istiyorsanız, yine sırt kısmı olmayan bir model alabilirsiniz. Terzinizle ilk görüşmenizden sonra, gelinliğin içine çamaşır dikilmesini de isteyebilirsiniz.  İç çamaşırı gelinliğin dikilmesi ya da satın alınmasından önce hazırlanmalı ve gelinlik provaları mutlaka törende kullanacağınız iç çamaşırı ile yapılmalıdır.

Gelinlik iç aksesuarlarınızı seçerken beden yapınızı da göz önüne almalısınız. Karın ve kalça bölgesindeki fazlalıklar içinde korseli ve bedeni toplayan iç çamaşırlarını tercih edebilirsiniz. Yine kalça bölgesini veya göğüslerinizi daha büyük göstermek içinde takviyeli bir iç çamaşırı tercih etme şansınız olacaktır.

Tarlatan

Prenses etekli modeller için tarlatan, yani eteğin kabarık durması için gereken jüpon benzeri bir alt etek alabilirsiniz. Son zamanlarda çok kabarık etekler gözde olmadığı için tarlatan yerine çok hafif bir kabarıklık veren tek kat tülden yapılmış destekleyici ve hafif kabartıcı etekler de tercih ediliyor. Terziniz veya gelinlik firmanız bu konuda size yardımcı olacaklardır.

Renk seçimi

Gelinlik renginize karar verin, inci beyaz gelinliklerin yanı sıra kırık beyaz modeller de son dönemlerde çok tercih ediliyor. Kumaşın mat veya parlaklığı da rengin duruşunda etkili olacaktır. Eğer kilo probleminiz varsa mutlaka kırık bir renk tercih edin, inci beyaz bir gelinlik az da olsa kilo probleminizi ön plana çıkaracaktır.

Bedeninize Göre Gelinlik Seçimi

Güzel bir gelin olabilmek için önemli olan, bedeninizi tanımanız, ve kendinize daha çok yakışacak bir gelinliği seçmenizdir. Vücudunuzun daha güzel olan taraflarını ön plana çıkarmak ve hangi özelliklerini saklamak istediğinize karar vermek için bedeninizi iyi tanımanız gerekir. Gelinliğinizi diktirmeyi düşünüyorsanız, modelinize karar vermeden önce hazır gelinlik satan firmalardan randevu alarak bazı modelleri deneyip karar verebilirsiniz.  VÜCUT BEDEN TİPİNİZE GÖRE GELİNLİK NASIL SEÇİLİR?

Gelinliğinizi İlk Günkü gibi Saklama Yolları

gelinlik_saklama

Hayatınızın en özel anlarının başrolünde gelinlik yer alırken, gelinlik kararı çoğu zaman uzun zaman alan ve hayli yorucu bir süreç haline dönüşüyor. Tabi gelinliği satın aldığınız andan itibaren düğün gününüze kadar onu doğru koşullarda saklamanız, düğün günü olumsuz bir durumla karşılaşmamanız açısından önem taşıyor. Diğer yandan, ilerde çocuklarınıza ve torunlarınıza kadar ulaştırmak istiyorsanız, yine gelinliğinizi saklarken çok özenli olmanız gerekiyor.

Bu noktada, düğün günü öncesinde ve düğünden sonra olmak üzere gelinliğinizi ilk günkü haliyle korumanın ve saklamanın püf noktalarını bu yazımızda sizlerle paylaşıyoruz.

Düğünden Önce

gelinlik_saklama

Düğününüzde giyeceğiniz gelinliğe karar verdiniz ve tüm tadilatlarını tamamladınız. Şimdi sıra düğün gününüze kadar gelinliğinizi en iyi şekilde muhafaza etmeye kaldı. Bu noktada, gelinliğinizin aldığınız ya da diktirdiğiniz yerde kalmasını ve düğün günü teslime dilmesini sağlayabilirsiniz. Bu şekilde, ani bir değişiklik durumunda gelinlikte düzeltme yapılması da daha kolay olacaktır.  Eğer böyle bir imkânınız yoksa ve evde saklayacaksanız, pamuklu kumaştan yapılmış bir elbise kılıfı içerisinde etekleri yere değmeyecek şekilde asarak saklayabilirsiniz.

Düğün Sonrasında

Düğünden sonra gelinliği saklamadan önce temizlemeniz düğün sırasında oluşmuş lekelerden kurtulmak açısından önem taşıyor. Tabi burada gelinliği temizlemek için kuru temizleme yaptırmaya dikkat etmek, gelinliğin yıpranmasını önlüyor.

gelinlik_saklamaKuru temizleme sonrası temizlenmiş gelinliğinizi eğer yeriniz varsa gelinliğinizin boyutunda bir kutu içerisinde yerleştirip, üzerine renksiz bir kâğıt kapatarak uzun süre ilk günkü şekliyle saklayabilirsiniz. Eğer saklayacağınız mekân kısıtlıysa, gelinliğinizi pamuk bir kılıfa sararak bel kısmından katlayarak koruyabilirsiniz. Kutunun içerisine koyacağınız küçük naftalin poşetleri nemlenmeye ve kötü kokuları önleyecektir. Ek olarak, gelinliğinizin sararması için sakladığınız kutuyu güneş ışığı görmeyen karanlık bir ortamda saklayabilirsiniz.